Afghánský Tálibán cílí na prince Harryho, chce ho zabít

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 9. 2012 12:00
Plán na likvidaci vnuka britské královny už povstalci mají, oznámil jejich mluvčí
Kapitán Harry Wales obhlíží helikoptéru Apache na základně v Afghánistánu.
Kapitán Harry Wales obhlíží helikoptéru Apache na základně v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Kandahár - Bojovníci afghánského islamistického hnutí Tálibán udělají maximum pro to, aby zabili britského prince Harryho. V pondělí to oznámil jejich mluvčí.

Vnuk britské královny Alžběty II. je v Afghánistánu od minulého týdne, kdy začal svou druhou bojovou misi jako pilot bojového vrtulníku Apache.

Tálibán už prý má připravený plán útoku, jehož cílem je zneškodnit 27letého vojáka, který je třetí v pořadí následníků britského trůnu.

Harry působí na hlavní britské základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand, která je považována za jednu z bašt Tálibánu. Strávit tu má čtyři měsíce, během nichž by se měl účastnit bojových akcí proti povstalcům.

"Učiníme, co bude v našich silách, abychom připravili o život prince Harryho a další příslušníky britských sil působící na základně v Hílmandu," řekl agentuře AFP mluvčí povstalců Zabiulláh Mudžáhid.

"Nebudeme se ho pokoušet unést, chceme ho zabít," zdůraznil v telefonickém rozhovoru.

Harry zastupuje královnu i při oficiálních akcích (snímek ze slavnostního zakončení olympijských her).
Harry zastupuje královnu i při oficiálních akcích (snímek ze slavnostního zakončení olympijských her). | Foto: Reuters

Při svém prvním nasazení v letech 2007 až 2008 strávil Harry v provincii Hílmand deset týdnů. Ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle.

Britské úřady tehdy Harryho misi tajily, a když byla v médiích prozrazena, byl princ předčasně stažen z bojové linie z obavy, aby jeho přítomnost neohrozila bezpečnost celé jednotky. Tentokrát Londýn o Harryho nasazení veřejně informoval.

Británie má v Mezinárodních silách pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF) 9500 vojáků, což představuje druhý největší kontingent po Spojených státech.

Od začátku konfliktu v roce 2001 ztratila Británie v Afghánistánu 425 vojáků. Stáhnout své bojové jednotky z afghánského území chce Londýn do konce roku 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy