11. září nejsou jen útoky na New York a Washington

Roman Gazdík
11. 9. 2008 19:55
Do dějin se tímto datem zapsali i Gándhí a Pinochet
Pinochet (vlevo) a Allende ještě jako spojenci
Pinochet (vlevo) a Allende ještě jako spojenci | Foto: Reuters

Praha - Když se řekne jedenácté září, pravděpodobně se dnes většině lidí vybaví teroristické útoky na půdě USA z roku 2001. A zřejmě tomu tak i dlouho zůstane.

Jako každé datum je však i toto historií znovu a znovu přepisováno a mnoho významných jedenáctých září v ní najdeme už dříve.

Jedenáctého září 1903 se konal první závod na automobilovém okruhu Milwaukee Mile ve Wisconsinu, nejstarším dosud sloužícím závodním autodromem na světě.

O jednačtyřicet let později vstoupily během druhé světové války poprvé americké jednotky na německou půdu a za dalších osmnáct let vydávají Beatles svůj první singl Love Me Do.

Palestina a Izrael

V některých zemích a oblastech jsou důležitá jedenáctá září koncentrovanější a mají je tam zřejmě "raději" než jinde.

Jedenáctého září roku 1922 byl vyhlášen britský mandát v Palestině, o 56 let později se v americkém Camp Davidu setkali prezidenti Egypta, Izraele a Spojených států a dohodli se na základech první mírové dohody mezi Izraelem a jedním z jeho arabských sousedů.

V noci z jedenáctého na dvanácté září roku 2005 také definitivně skončila přímá izraelská okupace palestinského pásma Gazy.

Jižní Afrika a Indie

Významná 11.9. mají i v bývalých britských koloniích v Indii a Jižní Africe. Roku 1906 Móhandás Gándhí, později zvaný Mahátmá, svolává v Johannesburgu protestní akci jihoafrických Indů a začíná se svou kampaní občanské neposlušnosti satjágraha, kterou poté přenese i do Indie.

Allende je v Chile symbolem dodnes. Pouliční malba v Calamě
Allende je v Chile symbolem dodnes. Pouliční malba v Calamě | Foto: Roman Gazdík

11.9. 1948, rok poté, co se z trosek britského dominia v jižní Asii odštěpily Indie a Pákistán, umírá tvůrce pákistánského státu a Gándhího souputník Muhammad Alí Džinnáh.

O tři roky později ho následuje dvojnásobný jihoafrický premiér, úspěšný válečník, stoupenec apartheidu a architekt Společnosti národů Jan Christian Smuts.

Chile 1973

Za až do roku 2001 nejvýznamnější jedenácté září moderních dějin je však zřejmě možné považovat puč generála Augusto Pinocheta proti prezidentu Salvadoru Allendemu v Chile roku 1973.

Pinochet byl tehdy šéfem chilské armády, který se za Allendeho postavil o tři měsíce dříve během prvního - a nezdařeného - vojenského puče v Chile toho roku, známého pod názvem Tanquetazo.

Jedenáctého září však on sám společně s veliteli letectva a námořnictva uskutečnil další pokus o převrat, tentokrát úspěšný. Výsledkem byla jednoletá vláda vojenské junty a prezidentství pro Pinocheta v letech 1974 - 1989.

Dvakrát USA

Jak jedenácté září 2001, tak to chilské, si vyžádaly podobný počet obětí. Odhaduje se, že generálův režim zavraždil či nechal „zmizet" přibližně 3000 lidí, většinu z nich krátce po převratu.

Obě tragédie bývají srovnávány i kvůli účasti Spojených států: naposledy v roli oběti, předtím však coby stoupence převratu pozdějšího chilského diktátora, který skoncoval s levicovou Allendeho politikou a znárodňováním amerických investic v zemi.

O sedm let později si Pinochet nechal svou vládu potvrdit novou ústavou, která byla schválena v referendu konaném - ano, uhodli jste - 11. září 1980.

 

Právě se děje

Další zprávy