Chile přezkoumá vraždu svého Boba Dylana

Roman Gazdík
16. 6. 2008 9:09
Victor Jara byl mučen a zabit Pinochetovými vojáky
Victor Jara
Victor Jara | Foto: Antonio Larrea, Brigadistas de la Memoria Popular

Santiago de Chile - Chilský soud po letech znovu otevře případ vraždy jednoho z nejslavnějších latinskoamerických hudebníků své doby, zpěváka Victora Jary, kterému se také říkalo "chilský Bob Dylan".

Osmatřicetiletý Jara byl chilskými bezpečnostními složkami zastřelen 15. září 1973, čtyři dny poté, co moc v zemi uchopila junta pod vedením generála Augusto Pinocheta.

Soudce Juan Eduardo Fuentes hodlá prozkoumat 40 nových důkazů, které mu předložila hudebníkova rodina.

Vdova po zpěvákovi Joan Turnerová-Jarová, která nyní řídí jeho nadaci, otevření případu přivítala. Podle ní totiž "otevírá cestu k dalšímu vyšetřování a hledání pravdy".

Pinochet byl pod Allendem šéfem armády. Zde s Fidelem Castrem
Pinochet byl pod Allendem šéfem armády. Zde s Fidelem Castrem | Foto: Reuters

Kryje armáda "prince"?

Minulý měsíc Fuentes z vraždy obžaloval bývalého armádního plukovníka Maria Manríqueze, vyšetřování dalších osob však zastavil.

Manríquez byl v době vraždy zodpovědný za Chilský stadion - později přejmenovaný na Stadion Victora Jary - na kterém byli Jara a 5000 dalších stoupenců levicového prezidenta Salvadora Allendeho krátce po převratu drženi.

Květnové uzavření případu si vysloužilo kritiku politiků i organizací zabývajících se lidskými právy. Jarovi příbuzní věřili, že se armáda pokouší krýt další viníky. Vliv ozbrojených sil je v Chile i osmnáct let po skončení vojenské diktatury velmi silný.

Soudce se nyní chce zaměřit na to, zda se na vraždě podíleli i příslušníci námořnictva. Chce také zjistit totožnost člověka, o kterém vězni mluví jako o "princi". Právě tento muž měl vést Jarovo mučení a pak ho zastřelit.

Jara byl na stadion přivezen 12. listopadu a než byl o tři dny později zastřelen, byly mu podle svědků pažbami zlámány ruce a žebra.

Chilský Bob Dylan

Jara byl v šedesátých a na počátku sedmdesátých let jedním z vůdců chilského hnutí "nová píseň", které vycházelo z tradice severoamerických protest songů. Byl také členem komunistické strany a stoupencem prezidenta Salvadora Allendeho, který zahynul při Pinochetově puči.

Allende je pro část Chilanů symbolem dodnes
Allende je pro část Chilanů symbolem dodnes | Foto: Roman Gazdík

Jarovy písně jsou známé především v Latinské Americe, kde jejich nové verze v průběhu let natočilo mnoho hudebníků. Jeho zřejmě nejznámější skladbu Te recuerdo Amanda do svého repertoáru zařadila i americká zpěvačka Joan Baezová.

Rok po Jarově smrti uspořádal americký písničkář Phil Ochs na jeho počest koncert, na kterém vedle Ochse vystoupili i Bob Dylan, Arlo Guthrie a Pete Seeger.

Během diktatury, která za sebou nechala více než 3000 mrtvých, byly Jarovy písně v Chile zakázány.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy