Chile přezkoumá vraždu svého Boba Dylana

Roman Gazdík
16. 6. 2008 9:09
Victor Jara byl mučen a zabit Pinochetovými vojáky
Victor Jara
Victor Jara | Foto: Antonio Larrea, Brigadistas de la Memoria Popular

Santiago de Chile - Chilský soud po letech znovu otevře případ vraždy jednoho z nejslavnějších latinskoamerických hudebníků své doby, zpěváka Victora Jary, kterému se také říkalo "chilský Bob Dylan".

Osmatřicetiletý Jara byl chilskými bezpečnostními složkami zastřelen 15. září 1973, čtyři dny poté, co moc v zemi uchopila junta pod vedením generála Augusto Pinocheta.

Soudce Juan Eduardo Fuentes hodlá prozkoumat 40 nových důkazů, které mu předložila hudebníkova rodina.

Vdova po zpěvákovi Joan Turnerová-Jarová, která nyní řídí jeho nadaci, otevření případu přivítala. Podle ní totiž "otevírá cestu k dalšímu vyšetřování a hledání pravdy".

Pinochet byl pod Allendem šéfem armády. Zde s Fidelem Castrem
Pinochet byl pod Allendem šéfem armády. Zde s Fidelem Castrem | Foto: Reuters

Kryje armáda "prince"?

Minulý měsíc Fuentes z vraždy obžaloval bývalého armádního plukovníka Maria Manríqueze, vyšetřování dalších osob však zastavil.

Manríquez byl v době vraždy zodpovědný za Chilský stadion - později přejmenovaný na Stadion Victora Jary - na kterém byli Jara a 5000 dalších stoupenců levicového prezidenta Salvadora Allendeho krátce po převratu drženi.

Květnové uzavření případu si vysloužilo kritiku politiků i organizací zabývajících se lidskými právy. Jarovi příbuzní věřili, že se armáda pokouší krýt další viníky. Vliv ozbrojených sil je v Chile i osmnáct let po skončení vojenské diktatury velmi silný.

Soudce se nyní chce zaměřit na to, zda se na vraždě podíleli i příslušníci námořnictva. Chce také zjistit totožnost člověka, o kterém vězni mluví jako o "princi". Právě tento muž měl vést Jarovo mučení a pak ho zastřelit.

Jara byl na stadion přivezen 12. listopadu a než byl o tři dny později zastřelen, byly mu podle svědků pažbami zlámány ruce a žebra.

Chilský Bob Dylan

Jara byl v šedesátých a na počátku sedmdesátých let jedním z vůdců chilského hnutí "nová píseň", které vycházelo z tradice severoamerických protest songů. Byl také členem komunistické strany a stoupencem prezidenta Salvadora Allendeho, který zahynul při Pinochetově puči.

Allende je pro část Chilanů symbolem dodnes
Allende je pro část Chilanů symbolem dodnes | Foto: Roman Gazdík

Jarovy písně jsou známé především v Latinské Americe, kde jejich nové verze v průběhu let natočilo mnoho hudebníků. Jeho zřejmě nejznámější skladbu Te recuerdo Amanda do svého repertoáru zařadila i americká zpěvačka Joan Baezová.

Rok po Jarově smrti uspořádal americký písničkář Phil Ochs na jeho počest koncert, na kterém vedle Ochse vystoupili i Bob Dylan, Arlo Guthrie a Pete Seeger.

Během diktatury, která za sebou nechala více než 3000 mrtvých, byly Jarovy písně v Chile zakázány.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy