Matka dvou dětí zemřela zbytečně. Lékaři jsou u soudu

ČTK ČTK
4. 5. 2011 19:36
Matka dvou dětí zemřela na prasklý žaludeční vřed. Znalci se na vině lékařů zatím neshodli
Žena přijela do zlínské nemocnice předloni v květnu s velkými bolestmi.
Žena přijela do zlínské nemocnice předloni v květnu s velkými bolestmi. | Foto: Krajská nemocnice T. Bati

Zlín - Výslechem znalců před zlínským okresním soudem pokračovala ve středu kauza čtyř zlínských lékařů obžalovaných z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Přední české lékařské kapacity se však na jejich vině neshodly. Podle obžaloby doktoři předloni v květnu pacientku v nemocnici T. Bati nedostatečně vyšetřili a žena dva dny poté zemřela na prasklý žaludeční vřed. Obžalovaní vinu odmítají, hrozí jim až pět let vězení.

Na chirurgii ženu předloni 10. května vyšetřovala Klára Konečná. Obžalobě čelí i dva lékaři interní kliniky, Michal Varga a Zbyněk Šišlák, a lékařka neurologického oddělení Kateřina Lípová.

Dvaatřicetiletá matka tehdy dvouapůlletého a osmitýdenního dítěte přijela do nemocnice s velkými bolestmi. Dva dny poté, co ji lékaři odeslali domů, omdlela a upadla do bezvědomí. Ve zlínské nemocnici pak krátce po převozu zemřela.

Těžká diagnóza, ale dala se určit

Podle olomouckého chirurga Zdeňka Zlámala se lékaři dopustili několika omylů. Konečná údajně pochybila, když "jednoznačně vyloučila", že se jedná o náhlou příhodu břišní. "Měla důvody o svém závěru pochybovat. Více než 40 let mé praxe mě opravňuje k tomu, abych se na jednoznačnost díval vždy velice skromně, s pochopením, že k chybě může dojít kdykoliv," uvedl Zlámal.

Podle něho si měla Konečná vyžádat chirurgickou kontrolu. "Je to sice určitý alibismus, který se ale pacientům vyplácí," doplnil olomoucký chirurg. Obžalované kolegyni vyčetl také to, že nepořídila snímek břicha poškozené.

Lékaři podle znalců pacientku nedostatečně vyšetřili a udělali unáhlené závěry
Lékaři podle znalců pacientku nedostatečně vyšetřili a udělali unáhlené závěry | Foto: Jan Langer

"Jsem přesvědčený, že kdyby paní doktorka využila rentgenu, diagnózu by odhadla už v průběhu svého vyšetření," mínil. Podle něho převzal jednoznačný závěr z chirurgie internista Varga.

"Nerespektoval pak nález, který sám našel na břiše. Kdyby to našel student, musel by na to reagovat. Měl pacientku vrátit na chirurgii," doplnil Zlámal. Roli Šišláka, který byl nadřízeným Vargy, nehodnotil s odkazem, že to je věc organizace práce v nemocnici.

Lípová podle něho byla přetížená a bylo by "kruté ji pranýřovat". "Mladá neuroložka byla zneužívána vedením nemocnice. Neatestovaná lékařka hlídala JIP, oddělení i ambulanci nemocnice třetího typu. To je středověk, to se nedá," poznamenal znalec.

Pafko: Neměli poslat domů paní, která nedojde k autu

Podle pražského chirurga Pavla Pafka se jedná o velmi atypicky probíhající případ. "Podle mého názoru došlo jen k etickému pochybení poslední lékařky (Lípové), která nemocnou poslala domů. ... Chápu ji, že chtěla být u svých dětí, ale lékařka by neměla poslat domů pacientku, která není schopna dojít ani z ambulance do auta. ... Takovýto člověk má opustit nemocnici pouze v případě, že podepíše revers," uvedl Pafko.

Podle Zlámala měli zlínští lékaři před sebou skutečně obtížný úkol. "Náhlá příhoda břišní je jednou z nejtěžších diagnostik. Na druhé straně je tady matka, která má 32 roků a umírá na nemoc, která by se za dnešních poměrů měla vyléčit a kde převážná většina nemocných přežívá. A to je škoda," uzavřel olomoucký chirurg.

Kauza stále nespěje k vynesení rozsudku, soudce Ivo Krinke totiž hlavní líčení kvůli doplnění důkazů odročil na neurčito.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy