Na sjezdovce v Dolní Moravě zemřel lyžař bez přilby

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 2. 2012 19:50
Pětapadesátiletý muž neměl přilbu, záchranáři však nenašli žádná viditelná zranění
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Dolní Morava (Orlickoústecko) - Ležícího muže na lyžích v bezvědomí nalezli dnes ve čtyři hodiny odpoledne další lyžaři na svahu černé sjezdové trati v Dolní Moravě, jež se nachází pod Kralickým Sněžníkem.

Nikdo z nich ovšem neviděl, co se vlastně muži přihodilo, ten byl totiž v tu chvíli na místě sám.

"Zavolali nám, popsali situaci a my jsme k bezvědomému poslali ihned čtyři záchranáře na sněžném skútru a terénní čtyřkolce. Na místě pak zjistili, že muž stále vědomí nenabyl, co bylo ale příčinou jeho zdravotního stavu, nebylo zcela jasné. Neměl žádná viditelná zranění, nicméně neměl přilbu," řekl k nehodě Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

Provozovatel areálu Martin Palán nicméně tvrdí, že muž měl zranění na hlavě. "Příčinou může být cokoliv, i přirozené úmrtí třeba kvůli infarktu. Muž byl poraněný na hlavě, přilbu neměl," řekl Palán

Dodal, že členové Horské služby okamžitě zahájili resuscitaci pomocí tzv. laického defibrilátoru. Zároveň povolali lékaře záchranné služby, kterého k nim dovezla rolba.

Vzhledem k tomu, že svah na černé sjezdovce je velmi prudký, naložili záchranáři muže bez známek života na transportní sáně a šetrně jej přemístili pod sjezdovou trať. I během transportu probíhala resuscitace, ve které lékař pokračoval i po naložení muže do sanitního vozu.

Příčina úmrtí není jasná

Po nějaké době byl však nucen konstatovat smrt, aniž by stanovil příčinu.

"Je možné, že se muž bez přilby udeřil při pádu do hlavy. Proto znovu všem lyžařům připomínám nutnost dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Především pak zásadně doporučuji používat bezpečnostní prvky, jako je přilba či ochrana páteře," řekl náčelník Klimeš.

Uvedl, že v Jeseníkách nyní po oblevě leží na tratích těžký a mokrý sníh, který je vždy odpoledne už velmi rozježděný. Lyžaři s tím proto musejí počítat a přizpůsobit jízdu podmínkám.

Kvůli objasnění příčiny úmrtí byla nařízena zdravotní pitva. Podle policejní mluvčí Lenky Vilímkové si muž krátce před událostí stěžoval na problémy s dýcháním.

Smrtelný úraz se stal v Dolní Moravě i loni 28. ledna. Třináctiletá lyžařka vyjela mimo sjezdovku a narazila do stromu. Zranění podlehla, i když měla přilbu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
Další zprávy