Zemřel poslední svědek masakru Němců u Dobronína

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 2. 2011 9:48
Vyšetřování případu z roku 1945 to neohrozí
Na místě hrobu loni vyrostl kříž
Na místě hrobu loni vyrostl kříž | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - V jihlavské nemocnici zemřel ve středu devětaosmdesátiletý Robert Kautzinger, poslední možný svědek událostí z května 1945 u Dobronína.

Na louce Budínka bylo údajně ubito asi 15 obyvatel německé národnosti. Loni v srpnu tam byly nalezeny lidské ostatky, které však ještě nebyly identifikovány.

Smrt svědka by podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové neměla vyšetřování případu narušit, uvádí jihlavská příloha MF Dnes.

"Svědek byl již dříve vyslechnut. Vzhledem k charakteru jeho výpovědi i s ohledem na jeho věk nebylo možné považovat údaje, které sdělil, za relevantní," řekla mluvčí. Doplnila, že kriminalisté nyní čekají na výsledky analýz nalezených kosterních pozůstatků.

Podle německé zprávy Fritze Hawelky, někdejšího předsedy spolku Iglauer Sprachinsel, byl Kautzinger přítomen zabíjení Němců v Budínce.

Zpráva ho dokonce označila jako jednoho z možných pachatelů. Policisté ale muže neobvinili, vedli ho jako svědka. "Nepamatuji se. Nevím, že ta louka Budínka tam je," řekl loni Kautzinger.

V Dobroníně se nyní na úrovni zastupitelstva debatuje o vybudování hrobu a pomníku pro někdejší údajně zavražděné německé obyvatele Dobronína a okolních obcí. V polovině února o tom zastupitelé nerozhodli. K záležitosti se vrátí 21. března.

 

Právě se děje

před 18 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy