U soudu se sešly už čtyři stížnosti na volby v Krupce

ČTK ČTK
19. 5. 2011 12:48
Termín na podání stížností končí v pátek, soud o nich rozhodne do dvaceti dnů
Obchodování s hlasy bylo tentokrát lépe maskované.
Obchodování s hlasy bylo tentokrát lépe maskované. | Foto: Pavel Horák

Ústí nad Labem - Ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem přišly už čtyři návrhy na neplatnost voleb v Krupce.

"Den před koncem lhůty dorazil návrh od Zdravé Krupky, která proti kupčení s hlasy nejviditelněji vystupuje, a také nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS)," informovala mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Obě strany už svůj úmysl dopředu avizovaly.

Zdravé Krupce vadí obecné kupčení s hlasy, z nějž bylo vloni nejvíce obviňované vítězné uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, který podezření opakovaně odmítl. Tentokrát Zdravá Krupka nikoho neviní.

"Předložili jsme soudu několik svědectví a všechny materiály, které proběhly médii. K tomu jsme připojili i nějakou statistiku, jak dopadly volby v problémových obvodech," uvedl lídr Zdravé Krupky Pavel Maleček.

U soudu se už dříve sešly stížnosti i od ODS a ČSSD. První z nich vinila z kupčení hned čtyři subjekty, druhá si zase stěžovala i na média. Termín na podání stížností je do pátku, krajský soud o nich potom rozhodne do dvaceti dnů.

Volby v čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic už soud začátkem roku jednou anuloval právě kvůli kupčení s hlasy.

Podobné podezření se objevilo i při jejich opakování, obchodování prý bylo jen lépe maskované. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," řekl novinářům jeden ze dvou místních mužů, které k výpovědi zřejmě přiměl vztek.

Organizátor jim prý slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100 korun. "Zbytek si nechal on," dodal muž. Média později citovala jednoho z obyvatel, který tvrdil, že jeden byt v jeho domě navštívilo během dne asi 80 lidí, kteří si šli zřejmě pro odměnu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy