Volby v Krupce jdou k soudu. ODS viní rivaly z korupce

Radek Nohl Radek Nohl
16. 5. 2011 17:08
Romové v den voleb tvrdili, že mají za hlas slíbeno až 300 korun
Foto: Miloslava Bačová

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud bude opět řešit, zda byly volby v Krupce na Teplicku regulérní.

Stížnost proti jejich průběhu podalo místní sdružení ODS, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Irena Jeřábková.

"Soudci mají nyní dvacet dní na to, aby se k tomu vyjádřili," řekla Jeřábková.

Občanští demokraté ve své stížnosti, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, tvrdí, že se čtyři strany několik týdnů podílely na manipulaci voleb.

"Jednalo se zejména o finanční přísliby za odevzdání předem vyplněného hlasovacího lístku, přísliby uvedení do funkcí a zaměstnaneckého poměru na městském úřadě, přísliby za přednostní přidělení zakázek města," uvedl starosta Krupky Milan Puchar (ODS). V důkazech prý spoléhá především na policii a televizní záběry svědeckých výpovědí.

Kupovali si hlasy voličů? Ne, říkají lídři

Jak probíhaly volby na podzim?

  • V říjnu se jen pár desítek minut po otevření hlasovacích místností shromáždilo na Maršově několik desítek místních, kterým skupina neznámých mužů radila s vyplňováním lístků, slibovala dvě stokoruny a pak je svážela do volebních místností.
  • Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta.
  • Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel.
  • Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Na této manipulaci se podle ODS mělo podílet ČSNS 2005 a Šance pro město, sdružení Sport pro Krupku, Suverenita a Zdravá Krupka. Ta se nejvíce domáhala opakování voleb a dlouhodobě proti současnému vedení radnice bojuje.

"Každý pokus o zrušení voleb považuji za sobeckost," řekl Aktuálně.cz místostarosta Krupky Zdeněk Matouš (ČSNS 2005 a Šance pro město).

Právě jeho sdružení opakované volby vyhrálo. Podle opozice se mělo ale i tentokrát podílet na kupčení s hlasy. Matouš to popírá.

"Je to nesmysl. My jsme nic neslibovali. Od kupčení s hlasy se distancuji. My jsme oslovovali voliče úplně jiným způsobem," prohlásil Matouš.  

Také zástupci Zdravé Krupky manipulaci s volbami popírají. "My se na i vytisknutí letáků skládáme z vlastní peněženky. Je to hloupost a beznaděj ODS," řekla Aktuálně.cz Miloslava Bačová (Zdravá Krupka).

Ta potvrdila, že také na průběh voleb podají stížnost. "Uděláme to zřejmě ve čtvrtek. Dříve to nestihneme," dodala.

Zaplaceno dostaly tři stovky lidí, tvrdí svědci

Svědkem manipulace s volbami byl v den voleb i reportér Aktuálně.cz, na něhož se před volební místností před domem s pečovatelskou službou obrátili dva Romové. Spletli si ho s mužem, který jim měl zaplatit za to, že půjdou k volbám a zvolí konkrétní stranu.

Malý Rom na problémovém sídlišti v Krupce.
Malý Rom na problémovém sídlišti v Krupce. | Foto: Jan Langer

"Ty jsi Vojta? Brácha mi říkal, že když půjdu volit, tak od něj tady dostanu tři stovky," řekli.

Jak měl "kurýr" vypadat, ale nevěděli. Dostali prý pouze instrukce, že na ně bude čekat v autě před volební místností.

Nebyl to jediný případ, který vznesl pochybnosti nad průběhem voleb v Krupce. Dva obyvatelé sídliště například prohlásili, že dostali stokorunu. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," citovala ČTK jednoho z nich.

K předání prý došlo o patnáct minut dříve, než vše řekl novinářům. Rozzlobilo ho prý, že organizátor mu slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100. "Zbytek si nechal on," dodal.

Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město. Druhá skončila se 14,21 procenta hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,57 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy