Starosta Huntířova si vymyslel povodeň, dostal podmínku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 2. 2012 18:03
Obec dostala v roce 2007 neprávem 5,5 milionu na odstraňování povodňových škod
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Obec Huntířov na Děčínsku dostala v roce 2007 neprávem 5,5 milionu korun na odstraňování povodňových škod.

Rozhodl o tom ústecký krajský soud.

Starostovi obce Josefu Zárubovi (nez.) uložil dvouletý podmíněný trest, na čtyři roky nepodmíněně odsoudil podnikatele Petra Matouška. Podle soudu byl hlavním organizátorem podvodů, na místě se ale proti trestu odvolal.

Starosta tvrdil, že obec v roce 2006 zasáhly silné deště, podle meteorologů ale v tu dobu příliš nepršelo. O povodních nevědělo ani zastupitelstvo.

Příběh neexistujících, ale proplacených povodní se datuje do dubna 2006.

V Ústeckém kraji tehdy platil stav nouze kvůli silným dešťům a tání. Platil původně jen u Labe, které bylo tehdy skutečně rozvodněné, v kopcích nad Děčínem byl ale klid.

Zpráva ČHMÚ konstatuje, že v té době spadlo u tři kilometry vzdálené České Kamenice maximálně 12 milimetrů denně.

O tom, že by v obci byly povodňové škody, nepadla zmínka ani o měsíc později na zastupitelstvu. Místo toho tehdy řešilo třeba pramen pitné vody, osvětlení nebo fasádu dílen.

V roce 2007 ale Huntířov Ministerstvo pro místní rozvoj požádal o 5,5 milionu korun na povodňové škody. Deště prý zabahnily kanalizaci, dva rybníky a poškodily některé komunikace.

Ministerstvo peníze přidělilo, obec přidala svou spoluúčast a ve výběrovém řízení na stavební práce vyhrála Matouškova firma. Ta pak obci peníze za její spoluúčast vrátila.

Za několik let ale na pochybení přišla kontrola děčínského finančního úřadu, kterou zaujal nesoulad ve fakturách a v objemu reálně provedených prací.

Připomeňte si, jak velká voda zasáhla Česko

"Podklady byly nepravdivé, měly za cíl vytáhnout ze státu prostřednictvím obce peníze konkrétním lidem," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Ivan Elischer.

Zakázky podle něj byly navíc silně nadhodnoceny. "Komunikace se projektovaly v takových parametrech, které odpovídají provozu 100 až 150 aut denně. Tomu odpovídající opatření se pak stejně nedělala, podloží se nezhutňovalo a tak dále," dodal.

Matoušek se po vynesení rozsudku prakticky ihned odvolal, Záruba dnes u soudu nebyl a jeho advokát si nechal lhůtu pro odvolání.

Starosta: Jednal jsem v dobrém úmyslu

Starosta se dříve hájil tím, že jednal v dobrém úmyslu. I proto dostal nakonec jen podmínku. "Aniž by ho soud dehonestoval, on ani nemohl být mozkem té akce. Před tím, než byl starostou, byl na úřadu práce a má podle své výpovědi jen základní vzdělání. Obec se snaží zvelebovat," prohlásil soudce.

K dobru Zárubovi přičetl i to, že část peněz se do obce skutečně investovala, byť nekvalitními pracemi. "Cesta do pekel může být dlážděna dobrými úmysly, v jeho případě to platí stoprocentně," dodal.

Matoušek se s novináři nechtěl bavit. Řekl jen to, že rozhodně nebyl mozkem celé operace. Záruba nakonec dostal trest za několik trestných činů, především za úvěrový podvod, Matoušek za pletichu při veřejné soutěži.

 

Právě se děje

Další zprávy