'Rathova' rozhledna u kladenské nemocnice nebude

ČTK ČTK
11. 10. 2011 19:42
Hejtman tak chtěl získat evropské dotace na turistický ruch ke stavbě parkoviště
Nemocnice v Kladně dominantu v podobě rozhledny nezíská,
Nemocnice v Kladně dominantu v podobě rozhledny nezíská, | Foto: Ludvík Hradilek

Kladno - Parkoviště v kladenské nemocnici už Středočeský kraj zřejmě nedokončí. Stavbu od něj patrně převezme Kladno. Hejtman chtěl původně jako součást parkoviště postavit i rozhlednu. Podle primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) je ale vybudování rozhledny "samostatnou věcí kraje".

Nové parkoviště bude určeno hlavně pacientům a návštěvníkům nedalekých sportovišť. V jejich okolí je nedostatek parkovacích míst dlouhodobým problémem.

Středočeský kraj chtěl stavbu parkoviště spojit s projektem nové rozhledny. Náklady, které se odhadují na 100 tisíc korun, by měly částečně hradit evropské dotace na turistický ruch. Znalecký posudek ale spojení nedoporučil.

Město o projektu jedná se středočeským úřadem regionální rady, který dotace přiděluje. "Než budeme zpracovávat žádost, tak město musí vědět, kolik peněz a z jakých evropských fondů může získat," uvedl Jiránek. Termín případného zahájení ani cenu stavby neuvedl.

Chtěli nové parkoviště, ale atrakce jim chyběla

Středočeský kraj chtěl původně dotace na turistiku použít pouze na stavbu parkoviště v areálu nemocnice. Podle pravidel Bruselu ale musí být dotace vázána na nějakou turistickou atrakci. Podle kraje byla jedinou cestou, jak finance zajistit a zároveň nepřijít o evropské dotace, přestavba zchátralého komína na vyhlídku.

Znalecký posudek, který si hejtmanství nechalo udělat, ale projekt nedoporučil. Podle něj by se měla celá stavba rozdělit na dvě části. Evropské dotace se pak dají použít jen na zbudování rozhledny.

Podle dřívějšího vyjádření hejtmana Davida Ratha (ČSSD) ale může dotace na parkoviště čerpat město, jemuž kraj nabídl spolupráci. Plánovanou investici v minulosti kritizovali opoziční občanští demokraté. Podle nich něco takového není možné a mohlo by se stát, že by hejtmanství muselo získané peníze vrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy