Bývalý ředitel GASK dostal za vývoz Picassa podmínku

ČTK ČTK
13. 2. 2012 11:39
Jan Třeštík se podle obžaloby pokusil nelegálně vyvézt obraz do zahraničí

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí udělil bývalému řediteli Galerie Středočeského kraje (GASK) Janu Třeštíkovi čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na 1,5 roku.

Muž vydal osvědčení k vývozu Picassova obrazu Sedící žena do zahraničí, přestože k tomu neměl pravomoc. Podle prvoinstančního soudu se tak účastnil pokusu dílo nelegálně vyvézt. Třeštík svoji vinu od počátku odmítá.

Třeštík vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Třeštík si ponechali lhůtu na možné odvolání.

Muž si stojí za tím, že nevěděl o tom, že nemá oprávnění k vydání osvědčení. "Trvám na tom, že žádný úmysl cokoli porušit tam nebyl. A to je klíčová věc celého případu," prohlásil po skončení jednání Třeštík. O dalším postupu se prý poradí s právníkem.

Obžaloba bývalého ředitele GASK vinila z toho, že se úmyslně podílel na nelegálním vývozu obrazu. Podle státní zástupkyně Zuzany Čapkové také porušil památkový zákon. 

Obraz je totiž kulturní památkou a osvědčení k jeho vývozu může vydat jen Národní galerie a Moravská galerie v Brně. Žalobkyně u soudu tvrdila, že o tom muž věděl.

Soudce Jan Šott však v pondělí Čapkové ve všem za pravdu nedal. Třeštík podle něj porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Vydal totiž osvědčení k vývozu obrazu, podepsal ho a dal na něj razítko.

Neprokázalo se však, že by věděl o tom, že není oprávněn to udělat. Ve smlouvě totiž nebyl o napsáno, že jde o kulturní památku.

"To, že Picasso by musel být automaticky kulturní památkou, také není pravdou. Stal se jí až v roce 1999 na základě rozhodnutí ministerstva kultury," uvedl. Dodal, že je velmi problematické v evidenci dohledat, které dílo se mezi takto ceněné věci řadí.

Třeštík: majitel tvrdil, že to památka není

Podle soudce však Třeštíka jeho neznalost nezbavuje viny. Bylo jeho povinností si vše potřebné zjistit. Zároveň ale nemohl porušit zákon o památkové péči. Třeštík uváděl, že mu majitel díla opakovaně řekl, že obraz památkou není. Dříve také mohly dokument vydávat i regionální galerie.

Třeštík chtěl prý dílo soukromého vlastníka dočasně vyvézt na výstavu ve Švýcarsku, zapůjčit je galerii, od níž recipročně měl slíbeno jiné dílo na výstavu v tuzemsku. Nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí si všimli loni v lednu celníci na ruzyňském letišti.

Prohlédněte si portréty, které teď vznikají v Rusku:

Obraz Sedící žena patří firmě Interpoint, jejímž jednatelem je Drahoš Lustig. Firma jej koupila před devíti lety a měla jej v trezoru. Lustig uvedl, že cílem vývozu bylo obraz propagovat a že si k tomu vybral GASK.

Podle soudce byla však Lustigova výpověď značně nevěrohodná. "Uvedl, že v zahraničí nechtěl obraz prodat, ale pár měsíců před tím, nabídla firma České republice dílo v rámci jejího předkupního práva ke koupi," uvedl.

Podle soudce by se policie měla zabývat právě tím, co dělal Lustig. "Tím, kdo se přímo pokusil obraz vyvézt, nebyl pan obžalovaný, ale byla jím osoba, která jednala za vlastníka," řekl. Státní zástupkyně po jednání uvedla, že dá v tomto smyslu policistům podnět.

 

Právě se děje

Další zprávy