Zelená pro kola a MHD. Pražané najdou trasu snadněji

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 1. 2013 15:00
DPP spustil vyhledávač na Google Maps, cyklisté si najdou bezpečnou trasu
Pražská cyklojízda.
Pražská cyklojízda. | Foto: ČTK

Praha - Pražané, kteří místo aut využívají kola či veřejnou dopravu, se dočkali hned dvou vylepšení. Od čtvrtka jsou jim k dispozici dva vyhledávače alternativních dopravních cest.

Dopravní podnik (DPP) představil spolu se společností Google funkci Veřejná doprava v Praze, která je dostupná na Mapách Google. Sdružení AutoMat zveřejnilo cyklomapu s vyhledáváním bezpečných tras.

Vyhledávač Prahounakole.cz občanského sdružení AutoMat nabízí cyklistům vyhledání bezpečné a rychlé cesty na kole. K dispozici jsou tři varianty trasy s důrazem na rychlost, komfort a „něco mezi".

Jako první pražský vyhledávač umí vzít v potaz kromě značených a doporučených tras také kopce a dlažbu, která je pro jízdu na kole nepříjemná a nebezpečná, nebo třeba i tramvajové koleje.

"Naším cílem bylo vyvinout vyhledávač, který nabídne dobře použitelné trasy. Nemůžete očekávat, že nalezne trasu do detailu totožnou s tou, kterou jste si vyladili deseti lety ježdění do práce. Na druhou stranu, pro cestu do neznámé části města nebo k nalezení trasy pro začátečníka může být dobře nápomocen," uvedl autor vyhledávače Vratislav Filler.

Služba DPP cestujícím umožňuje vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy po celé Praze, autobusové a tramvajové zastávky včetně stanic metra a lanové dráhy. Zároveň nabízí možnost zobrazit informace o stanici, prozkoumat jízdní řády a najít si nejlepší spojení.  

Kromě Pražanů bude aplikace užitečná hlavně pro turisty, je totiž k dispozici až v šedesáti jazycích. Informace lze dohledat i pomocí mobilních telefonů přímo při cestě.

"Informace o hromadné dopravě jsou rovněž dostupné na jakémkoli mobilním zařízení, které s Mapami Google dokáže pracovat. Stejně tak mají k těmto výsledkům přístup uživatelé aplikace Mapy Google v přístrojích s operačními systémy Android a iOS," uvádí DPP.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy