Volby v Praze platí. Zelení se obrátí na Ústavní soud

Jan Němec Kateřina Eliášová, Jan Němec
11. 11. 2010 14:22
Městský soud zamítl stížnost zelených, Věcí veřejných a SNK ED. Zelení půjdou k Ústavnímu soudu.
Budoucí primátor?
Budoucí primátor? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslední bezprostřední překážka k tomu, aby v Praze vznikla nová koalice, padla.

Městský soud zamítl stížnost poražených stran - zelených, SNK-ED a Věcí veřejných. Volby se opakovat nebudou, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Volby do zastupitelstva hlavního města Prahy jsou ústavně konformní, nedošlo k narušení legitimního očekávání voličů ani principu poměrného zastoupení, jak vymezuje volební zákon," stojí v odůvodnění rozhodnutí soudu. Soudci napsali, že by porušili hned dva zákony, kdyby prohlásili volby za neplatné: zákon o Praze a volební zákon.

Volby v Praze vyhrála TOP 09 a malé strany se vůbec nedostaly do zastupitelstva, i když překročily pětiprocentní hranici. Způsobuje to rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, ve kterých se rozděloval stejný počet mandátů, ačkoliv množství voličů v jednotlivých obvodech se liší až o 20 tisíc.

"Odchylka v počtu voličů v jednotlivých volebních obvodech odpovídala rozumné a ospravedlnitelné odchylce, kterou už dříve popsal ve svých nálezech Ústavní soud," rozhodli soudci Městského soudu.

Stížnost půjde k Ústavnímu soudu

Hlavní stěžovatel - Strana zelených - ani příliš nepočítala s tím, že by uspěla u pražského soudu. Stížnost postoupí dál - k Ústavnímu soudu.

Citát z rozsudku

Je nutno mít na zřeteli, že o stanovení počtu mandátů připadající na jeden volební obvod a počtu volebních obvodů rozhoduje  zastupitelstvo obce ještě ve starém složení, neboť tak musí učinit nejméně 85 dní před volbami a rozhodnutí vyvěsit na vývěsní tabuli. Z toho vyplývá, že jakákoliv úprava počtu mandátů a obvodů není již později možná a odporovala by jak zákonu o volbách do
zastupitelstev obcí, tak zákonu o hl. m. Praze.

Celé zdůvodnění rozsudku na stránkách soudu ZDE)

"Nemohli jsme to tam dát rovnou, museli jsme postupovat přes městský soud," řekl Aktuálně.cz předseda zelených Ondřej Liška. "Ale od začátku jsme věděli, že až u Ústavního soudu to má šanci."

Kdyby Praha byla jediným volebním obvodem jako v roce 2006, zastupitelstvo - tedy "pražský parlament" - by vypadal jinak.

Nyní o koalici v Praze vyjednávají tři velké strany: TOP 09, ODS a ČSSD. Lídr TOP 09 Zdeněk Tůma řekl, že velmi brzy - nejspíše v pátek - bude jasné, zda jednání mezi pravicovými stranami skončí úspěšně, či krachem. Podle dosavadních jednání se však jako velmi pravděpodobná jeví dohoda ODS a ČSSD. Vítěz voleb by zůstal v opozici.

Žaloba kvůli obvodům

Žalobu na neplatnost voleb podala Strana zelených, připojily se i Věci veřejné a SNK ED. Soud ale odmítl jejich argumentaci, že byla porušena rovnost aktivního i pasivního volebního práva.

"Pokud pak mají jiné volební obvody o tolik více voličů, než kolik činí počet voličů na 1 mandát v nejmenším volebním obvodu, musí v nich být rozdělováno právě o tolik více mandátů, než v nejmenším volebním obvodu," psali zelení doslova ve stížnosti.

Zelení uvádějí i počty voličů v jednotlivých pražských obvodech: zatímco v nejméně lidnatém obvodu č. 2 je zapsáno 124 868 oprávněných voličů, v nejlidnatějším obvodu č. 3 je to 145 980. Podle stěžovatelů došlo k nerovnosti hned v pěti ze sedmi volebních obvodů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy