Volby v Praze platí. Zelení se obrátí na Ústavní soud

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
11. 11. 2010 14:22
Městský soud zamítl stížnost zelených, Věcí veřejných a SNK ED. Zelení půjdou k Ústavnímu soudu.
Budoucí primátor?
Budoucí primátor? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslední bezprostřední překážka k tomu, aby v Praze vznikla nová koalice, padla.

Městský soud zamítl stížnost poražených stran - zelených, SNK-ED a Věcí veřejných. Volby se opakovat nebudou, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Volby do zastupitelstva hlavního města Prahy jsou ústavně konformní, nedošlo k narušení legitimního očekávání voličů ani principu poměrného zastoupení, jak vymezuje volební zákon," stojí v odůvodnění rozhodnutí soudu. Soudci napsali, že by porušili hned dva zákony, kdyby prohlásili volby za neplatné: zákon o Praze a volební zákon.

Volby v Praze vyhrála TOP 09 a malé strany se vůbec nedostaly do zastupitelstva, i když překročily pětiprocentní hranici. Způsobuje to rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, ve kterých se rozděloval stejný počet mandátů, ačkoliv množství voličů v jednotlivých obvodech se liší až o 20 tisíc.

"Odchylka v počtu voličů v jednotlivých volebních obvodech odpovídala rozumné a ospravedlnitelné odchylce, kterou už dříve popsal ve svých nálezech Ústavní soud," rozhodli soudci Městského soudu.

Stížnost půjde k Ústavnímu soudu

Hlavní stěžovatel - Strana zelených - ani příliš nepočítala s tím, že by uspěla u pražského soudu. Stížnost postoupí dál - k Ústavnímu soudu.

Citát z rozsudku

Je nutno mít na zřeteli, že o stanovení počtu mandátů připadající na jeden volební obvod a počtu volebních obvodů rozhoduje  zastupitelstvo obce ještě ve starém složení, neboť tak musí učinit nejméně 85 dní před volbami a rozhodnutí vyvěsit na vývěsní tabuli. Z toho vyplývá, že jakákoliv úprava počtu mandátů a obvodů není již později možná a odporovala by jak zákonu o volbách do
zastupitelstev obcí, tak zákonu o hl. m. Praze.

Celé zdůvodnění rozsudku na stránkách soudu ZDE)

"Nemohli jsme to tam dát rovnou, museli jsme postupovat přes městský soud," řekl Aktuálně.cz předseda zelených Ondřej Liška. "Ale od začátku jsme věděli, že až u Ústavního soudu to má šanci."

Kdyby Praha byla jediným volebním obvodem jako v roce 2006, zastupitelstvo - tedy "pražský parlament" - by vypadal jinak.

Nyní o koalici v Praze vyjednávají tři velké strany: TOP 09, ODS a ČSSD. Lídr TOP 09 Zdeněk Tůma řekl, že velmi brzy - nejspíše v pátek - bude jasné, zda jednání mezi pravicovými stranami skončí úspěšně, či krachem. Podle dosavadních jednání se však jako velmi pravděpodobná jeví dohoda ODS a ČSSD. Vítěz voleb by zůstal v opozici.

Žaloba kvůli obvodům

Žalobu na neplatnost voleb podala Strana zelených, připojily se i Věci veřejné a SNK ED. Soud ale odmítl jejich argumentaci, že byla porušena rovnost aktivního i pasivního volebního práva.

"Pokud pak mají jiné volební obvody o tolik více voličů, než kolik činí počet voličů na 1 mandát v nejmenším volebním obvodu, musí v nich být rozdělováno právě o tolik více mandátů, než v nejmenším volebním obvodu," psali zelení doslova ve stížnosti.

Zelení uvádějí i počty voličů v jednotlivých pražských obvodech: zatímco v nejméně lidnatém obvodu č. 2 je zapsáno 124 868 oprávněných voličů, v nejlidnatějším obvodu č. 3 je to 145 980. Podle stěžovatelů došlo k nerovnosti hned v pěti ze sedmi volebních obvodů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy