Cenu za úklid jsem nařídil snížit, brání se Dolínek kritice za smlouvy firem spojených s ČSSD

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Jiří Pšenička
14. 8. 2017 18:00
Sociální demokraté se vůbec poprvé veřejně vyjádřili k zakázkám pro firmy Premio Invest a Lasesmed, které vlastní členové ČSSD a roky dostávaly stovky milionů za úklid v Praze. Zakázky navíc získaly od městských organizací, kde mají vliv sociálnědemokratičtí politici. Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, který má na starost dopravu a je také lídrem pražské kandidátky ČSSD, tvrdí, že se ho kauza netýká a jde o předvolební boj. Dolínek upozorňuje na to, že před pár měsíci nařídil Dopravnímu podniku, aby snížil výdaje za úklid. "Ať vládne ve městě kdokoliv, vždy se na tu vládnoucí stranu nalepí nějaké podnikatelské struktury," vysvětluje bývalý ředitel Dopravního podniku Dvořák.
Provozovna Premio Invest a Lasesmed.
Provozovna Premio Invest a Lasesmed. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Týden poté, co deník Aktuálně.cz upozornil na stamilionové zakázky pro firmy vlastněné členy ČSSD z pražského Hloubětína, se ke kauze poprvé vyjádřili sami sociální demokraté.

Veřejně málo známé firmy Premio Invest a Lasesmed získaly od pražských městských firem, jako jsou Dopravní podnik Praha (DPP) nebo Technická správa komunikací (TSK) zakázky za 1,5 miliardy. Nápadně často si navíc v průběhu let zajistily zakázky na úklid u městských organizací, kde mají vliv sociálnědemokratičtí politici.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, který má na starost dopravu a je také lídrem pražské kandidátky ČSSD, tvrdí, že se ho kauza netýká a jde o předvolební boj. "Je to střelba hodně naslepo," tvrdí Dolínek s tím, že před pár měsíci nařídil Dopravnímu podniku, aby snížil výdaje za úklid.

Dopravní podnik navíc podle něj už rok vybírá nové dodavatele na úklid. "Kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byly ale soutěže přerušeny," vysvětluje.

ÚOHS na konci února vypsané výběrové řízení na úklid stanic metra zrušil kvůli tomu, že DPP postupoval při zadávání nezákonně. "Zadavatel pochybil tím, že nevymezil předmět veřejné zakázky v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky," vysvětlil Aktuálně.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Dolínek kromě toho tvrdí, že i Technická správa komunikací před časem začala smlouvy na úklid postupně vypovídat. "Se smlouvami, které mohou být případně nevýhodné pro město, které nám tu zanechaly například i vlády ODS, se hodlám vypořádat. Nezajímá mě, kdo tu kterou firmu vlastní, zajímá mě cena a kvalita odvedené práce, dodržení zákona o veřejných zakázkách a zájem Prahy," uzavřel Dolínek.

K úklidovým zakázkám "sociálnědemokratických" firem Premio Invest a Lasesmed se pro Aktuálně.cz vyjádřil i bývalý ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák.

DPP: Máme si u uchazečů dělat červené tečky?

"Všechna výběrová řízení probíhala vždy standardním způsobem. Nikdy jsme ale nezkoumali, kdo stojí v pozadí firem. Zakázku dostal ten, kdo vyhověl nastaveným kritériím. Měli jsme si snad u některých uchazečů dělat červené tečky?" ptá se.

Právě ve Dvořákově éře (2007 až 2011) byly zahájeny úklidové kontrakty s firmou Premio Invest, jejichž celkový objem se do dnešních dnů blíží miliardě korun. Kromě toho Dopravní podnik za Dvořáka prodal společnosti Premio Invest "Dům zdraví" na pražském Žižkově.

A vlastnicky propojené firmě AZ Premika zase prodal areál na Třebešíně, který dříve patřil Střední průmyslové škole dopravní a dnes tam mají Premio Invest a Lasesmed své provozovny.

"Ať vládne ve městě kdokoliv - ODS, ČSSD nebo dnes ANO - vždy se na tu vládnoucí stranu nalepí nějaké podnikatelské struktury," nevidí exředitel Dvořák ve spojení politiky a byznysu nic problematického.

Dopravní podnik ve svém vyjádření uvádí, že úklidové smlouvy jsou právě nyní "přesoutěžovány" a vedení předpokládá, že nové kontrakty budou uzavřeny do konce letošního roku.

Provázanost několika firem politiků ČSSD s hlavním městem se nelíbí ODS, ANO ani Pirátům. ODS bude chtít kauzu řešit na jednání zastupitelstva v září a žádá vysvětlení po pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) či jejím náměstkovi Petru Dolínkovi (ČSSD). Krnáčová už Aktuálně.cz řekla, že klientelistické vazby tolerovat nebude a vše chce prošetřit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy