Úklid Prahy jako byznys ČSSD. Její členové mají firmy, které žijí ze stamilionových zakázek od města

Lukáš Prchal Jiří Pšenička, Lukáš Prchal
9. 8. 2017 14:56
Zhruba 1,5 miliardy korun už utržily na veřejných zakázkách dvě firmy, jejichž vlastníci jsou členy ČSSD v pražském Hloubětíně. Veřejně málo známé úklidové společnosti Premio Invest a Lasesmed nápadně často pracují pro ty městské organizace, kde mají vliv sociálnědemokratičtí politici. Opozice mluví o klientelistické síti.
Provozovna firem Premio Invest, Lasesmed a Ekomyčka na Třebešíně.
Provozovna firem Premio Invest, Lasesmed a Ekomyčka na Třebešíně. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - V ulici Na Třebešíně v Praze 10 je nevelký areál, kde podle pamětníků měla před lety své dílny střední průmyslová škola

Svědčí o tom ještě některé nápisy. Dnes v jednom ze tří pavilonů v sousedství anglické školky mají své provozovny tři firmy: Premio Invest, Lasesmed a Ecomyčka.

Poslední z nich zde má i své sídlo, první dvě oficiálně sídlí na jiných pražských adresách. Tento nenápadný objekt, doplněný dvěma plechovými boudami, reprezentuje poměrně rozsáhlé podnikatelské aktivity.

Zmíněné firmy, o jejichž přítomnosti svědčí především cedule u vrat, za posledních deset let získaly od firem a organizací ovládaných hlavním městem zakázky v řádu stovek milionů korun.

Nejvíce peněz - téměř miliardu korun - činí celkový objem kontraktů, které firma Premio Invest vyfakturovala za úklidové práce v pražském dopravním podniku. Jen loni to bylo téměř 180 milionů.

I Lasesmed je velmi úspěšný v dopravním podniku, kde se stará o čističky odpadních vod, jeho hlavním klientem je ale pražská Technická správa komunikací (TSK).

Vyplývá to z analýzy, kterou redakce Aktuálně.cz provedla ve spolupráci s iniciativou Rekonstrukce státu. K obdobným poznatkům dospěli i pražští piráti. Na smlouvy a vztahy zmíněných firem je nyní vidět díky Registru smluv.

Na tak velkých obchodech by nemuselo být nic divného či podezřelého, kdyby za všemi zmíněnými firmami nebyli lidé z ČSSD. Navíc všichni z hloubětínské organizace.

Firmu Lasesmed nyní vlastní Zdeněk Zadina, místopředseda ČSSD na Praze 14. Premio Invest Petr Ženíšek, což je Zadinův kolega z partaje, člen obvodního výkonného výboru na Praze 14.

Premio Invest

Nynějším majitelem firmy je Petr Ženíšek, člen obvodního výkonného výboru ČSSD na Praze 14 (v minulosti byl spolumajitelem i kolega z ČSSD Zdeněk Zadina). Firma oficiálně sídlí v bytovém domě v pražské ulici Na Jezerce, ale na místě není nic, co by svědčilo o její přítomnosti na této adrese. Provozovnu má vedenou v ulici Na Třebešíně.

Největším zákazníkem firmy je pražský Dopravní podnik, který od roku 2008 do konce roku 2016 Premio Investu za služby zaplatil 921 milionů korun (za úklidové služby a údržbu zeleně v areálech DPP,  za úklid a údržbu sociálních zařízeních na konečných stanicích tramvají a autobusů, též za úklid a údržbu tramvajových a autobusových zastávek).

A aby se to nepletlo, další z partajníků z čtrnáctého pražského obvodu je spjat s firmou Ecomyčka, která je se Zadinovým Lasesmedem majetkově propojená.

Jde o Ondřeje Dolínka, dnes majitele firmy zaměřené na finanční poradenství a zároveň předsedu kontrolní komise ČSSD na Praze 14. Dolínek byl do roku 2013 třetinovým spolumajitelem Ecomyčky.

Pokud by někomu jeho příjmení bylo povědomé, je třeba dodat, že Dolínkův bratr Petr je náměstkem pražské primátorky zodpovědným za oblast dopravy a též místopředsedou ČSSD.

A zároveň například předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku, odkud k "sociálnědemokratickým" firmám plyne největší objem zakázek.

V předpokoji u Pocheho a vazby na Hulinského

Jako klíčová osoba z úklidových firem na pražském Třebešíně se jeví Zdeněk Zadina. Veřejně příliš znám není, ale v prostředí ČSSD se o něm ví poměrně dobře.

"Já si na něj vzpomínám už z období po volbách v roce 2006. Narazil jsem na něj na pražském magistrátu v předpokoji u Miroslava Pocheho, společně s Dolínkem a s Ropkovou," vybavuje si jeden z vlivných pražských sociálních demokratů.

Svými vzpomínkami tak Zadinu propojuje nejen s už zmíněným nynějším náměstkem primátorky Petrem Dolínkem, ale i se současnou radní pro oblast školství Irenou Ropkovou a taktéž s nynějším europoslancem Miroslavem Pochem.

Posledně jmenovaný, etablovaný už v Bémově éře, je nyní pokládán za nejvlivnějšího pražského sociálního demokrata a zákulisního hráče, jenž výrazně ovlivnil i podobu pražské kandidátky ČSSD pro blížící se volby (Pocheho stoupenec Petr Dolínek bude v Praze lídrem).

Lasesmed

Majitelem je Zdeněk Zadina, místopředseda ČSSD na Praze 14. Oficiální sídlo má firma v Jeseniově ulici, v "Domě zdraví" v areálu vozovny na Žižkově, který jiná Zadinova firma v minulosti koupila od pražského Dopravního podniku. V tomto domě ale žádnou kancelář nemá, jen schránku. Provozovna je v ulici Na Třebešíně (jako Premio Invest). Pro pražský Dopravní podnik má firma od roku 2012 zajišťovat servis a údržbu čistíren odpadních vod. Za tyto služby do konce loňského roku dostala zaplaceno zhruba 37 milionů korun (podle pražských pirátů v DP ale uzavřela kontrakty v celkové hodnotě dokonce 150 milionů korun).

Klíčovým zákazníkem firmy je pražská Technická správa komunikací, objem plnění od roku 2010 do roku 2016 činil 111 milionů korun (podle pirátů celkový objem smluv je i v tomto případě 150 milionů korun). Smlouvy se týkají správy autobusových stanovišť včetně úklidu. Firmy uzavřela smlouvy na úklidové služby v objemu několika milionů korun i s městskou firmou Trade Centre Praha, s městkou částí Praha 3, Praha 5 i se Správou pražských hřbitovů.

Doložit lze i vazby Zadiny na Petra Hulinského, dalšího z klíčových hráčů pražské politiky. V Zadinou vlastněném "Domě zdraví" v sousedství žižkovské vozovny sídlila firma Spastic Handicap, přes níž Hulinský v minulosti za podezřelých okolností posílal peníze na postižené sportovce.

Kauza v roce 2011 vedla nakonec k tomu, že Hulinský musel rezignovat na post šéfa pražské ČSSD.

Podnikat ano, ale ne s veřejným sektorem

Pražští piráti, tváří v tvář zjištěným skutečnostem, mluví přímo o klientelistické síti.

"Případ firem Premio Invest a Lasesmed je do očí bijící, protože obě mají zakázky za stovky milionů od subjektů, které spadají do sféry vlivu ČSSD - jako je třeba Dopravní podnik, Technická správa komunikací nebo Pražské služby," poukazuje zastupitel za piráty Adam Zábranský.

Pirátům ale nevadí, že členové politických stran podnikají.

"Ale měli by se vyhýbat zakázkám od státu a měst, příspěvkových organizací a státních firem, protože tam hrozí veliké riziko střetu zájmů, zvlášť pokud tyto organizace řídí domovské strany takových podnikatelů," dodává.

Zábranský poukazuje i na to, že zakázky od veřejných subjektů tvoří velkou většinu obratu zmíněných dvou firem. Podle jeho názoru to jasně ukazuje, že se jim nejlépe podniká v prostředí, kde mohou využívat vlivu "mateřské" politické strany.

Dokazovat to může i to, že Premio Invest má menší zakázky na úklid u dalších malých pražských podniků jako třeba domova pro zrakově postižené Palata nebo v domově pro osoby se zdravotním postižením Sulická a dalších podobných organizacích zřízených Prahou.

"A u takových je velmi těžké kontrolovat, zda byly opravdu plněny v dohodnutém rozsahu," kritizuje Zábranský.

Zadina: Všechno jsme řádně vysoutěžili

Podnikatel a sociálnědemokratický politik v jedné osobě Zdeněk Zadina, kterého redakce telefonicky kontaktovala, odmítá, že by on či jeho dlouholetý kolega Petr Ženíšek zakázky získali jinak než standardní cestou.

Připouští sice, že se se všemi klíčovými hráči pražské ČSSD zná, ale popírá, že by mu k lukrativnímu úklidovému byznysu umetli cestu.

"Jsou to všechno řádně vysoutěžené kontrakty," tvrdí.

Přitom se také například pochlubil, že firma prý patří k patnácti největším českým firmám v oblasti facility managementu.

Na internetových stránkách veřejnosti téměř neznámých firem Premio Invest i firmy Lasesmed, které si jsou svým vzhledem velmi blízké, přitom téměř chybí prezentace dřívějších projektů nebo referencí.

Zadina také tvrdí, že zhruba polovina jejích zakázek přichází ze soukromého sektoru. A to se má týkat i Lasesmedu.

Zdeněk Zadina ovšem nevyhověl žádosti redakce o osobní schůzku a následně se zcela odmlčel.

Nedokázal tak uspokojivě vysvětlit, proč například mají se svým kamarádem a stranickým kolegou Ženíškem dvě firmy (Premio Invest a Lasesmed), které sice papírově sídlí na jiných adresách, fakticky ale na stejné, přičemž obě dvě dělají prakticky totéž a pro stejné zákazníky ve veřejném sektoru (Dopravní podnik, TSK, Trade Centre Praha, Správa pražských hřbitovů, městské části Praha 3 a 5).

Neobvyklé také je, že služební dodávky, které jsou v provozovně Na Třebešíně zaparkovány, nemají na sobě žádný název firmy, jenom předmět činnosti - Úklid a údržba zeleně.

Zadina to v telefonickém rozhovoru s redaktorem Aktuálně.cz vysvětlil tak, že dělat reklamu úklidovým firmám se ukázalo jako kontraproduktivní, lidé jim pak třeba vozy poškrábali.

A proto raději zvolili tuto anonymní podobu.

Kočkování s Kočkou?

Zadina a Ženíšek se o úklidové zakázky v Praze velmi často dělí s firmou Prostor dalšího známého pražského sociálního demokrata Jana Kočky (jeho otec Václav je letitý provozovatel pražské Matějské pouti).

Kočka junior, jehož byznys je v porovnání se Zadinovým a Ženíškovým o poznání viditelnější a známější, mimo jiné v minulých měsících usiloval o ovládnutí svozu odpadu na pětině rozlohy hlavního města.

Jeho byznysové plány ale byly poněkud nabourány. Nedávno byl Kočka spolu s dalšími lidmi obviněn z rozsáhlých daňových úniků, kvůli údajným fiktivním obchodům s reklamními službami.

"Potkáváme se u soutěží, jednou vyhrají oni, podruhé zase my," uvedl na Kočkovu adresu Zadina.

Některé jiné zdroje jsou toho názoru, že Zadina s Kočkou vzájemně spolupracují a dělí si trh. Ať tak nebo tak, ve výsledku to vypadá, že sociálnědemokratičtí podnikatelé mají na úklid v Praze monopol.

Historie pražské politiky

Pražská sociální demokracie už léta projevuje obdivuhodnou schopnost z minima vytěžit hodně. Nikdy v metropoli nevyhrála komunální volby, po celé polistopadové období neměla primátora. I tak minimálně od roku 1998 se ČSSD v hlavním městě daří udržet si nezanedbatelný podíl na moci. Placené funkce na magistrátu získali reprezentanti ČSSD i po volbách v roce 2006, kdy ODS v čele s Pavlem Bémem obdržela v metropoli od voličů dokonce nadpoloviční počet hlasů a mohla vládnout sama.

Avšak "velkoryse" umožnila sociálním demokratům, kteří tehdy formálně přešli do "tvrdé" opozice, aby řídili některé významné výbory - finanční (Petr Hulinský), hospodářský (Karel Klíma), infrastrukturální (Miroslav Poche). Fakticky tak mezi většinovou ODS a menšinovou ČSSD fungovala kryptokoalice.  

A někdy právě v této době, kdy ČSSD zůstávala na pražském magistrátu v Bémově stínu, se zrodily lukrativní kontrakty u městem ovládaných firem, z nichž těží sociálnědemokratičtí politici a jejich soukromé firmy dodnes. Jde především o úklidový byznys.

 

Právě se děje

Další zprávy