Účet za opencard: Karta přišla více jak na miliardu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 8. 2012 19:01
Částka ale může být ještě vyšší, magistrát nemá kompletní údaje o nákladech
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kritizovaný pražský projekt Opencard už stál minimálně 1,25 miliardy korun, údaje o nákladech ale zřejmě nejsou kompletní. Vyplývá to z materiálu, který v úterý dostali radní hlavního města, a z informací, které ČTK získala od dopravního podniku.

Přes 673 milionů korun za projekt zaplatil pražský magistrát, dalších asi 490,7 milionu činí náklady dopravního podniku. Výdaje související s projektem měla také městská organizace Ropid a městská knihovna.

Materiál do rady zpracoval magistrátní odbor informatiky, který vycházel především z magistrátního účetnictví, uzavřených smluv a usnesení rady. Z něj vyplynulo, že náklady činí 1,01 miliardy. Úředníci ale neměli kompletní podklady od dopravního podniku. Ten je ve středu poskytl ČTK. Po dopočtení je celková částka za opencard ještě zhruba o čtvrt miliardy vyšší. Ani tato suma ale podle všeho není konečná.

Výpočty zpracoval magistrátní odbor informatiky, který vycházel především z magistrátního účetnictví, uzavřených smluv a usnesení rady. "Poskytla jsem radním první data, zatím ale nemáme kompletní údaje od dopravního podniku," uvedla radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Některé náklady se účtovaly mimo rozpočet opencard

"Již z porovnání smluv a účetních dokladů vyplývá, že některé náklady byly účtovány mimo rozpočet opencard. Jedná se zejména o poradenství, zpracování studií a další služby v rozsahu, který lze obtížně odhadnout. (...) Podklady představují složitou spleť stovek položek (již je to více než 600) a stále se pracuje na jejich prověřování," uvádí se v materiálu.

Účet za opencard 2005 - 2012 (v milionech)

  • odbor informatiky pražského magistrátu 667,3*
  • odbor hospodářské správy pražského magistrátu 6,18
  • interní náklady na provoz opencard (poté, co Praha převzala správu projektu) 42,21*
  • Dopravní podnik hl. m. Prahy 490,7**
  • Ropid 44,65**
  • Městská knihovna v Praze 1,2

celkem 1252,1

*zahrnuje i předpokládané náklady na projekt do konce letošního roku

**jedná se o dotace, které Praha organizacím v souvislosti s projektem Opencard poskytla

Kromě vlastních výdajů měl odbor informatiky k dispozici také vyčíslení z odboru hospodářské správy. Výdaje ale podle dokumentu měly zřejmě i další odbory. Pokud se neobjeví nějaké nové, dosud neznámé položky, mělo by vyčíslení za magistrát odpovídat skutečnosti s tolerancí 0,1 až 0,5 procenta.

Jiné ale mohou být ještě náklady za dopravní podnik a Ropid, odbor informatiky měl totiž k dispozici jen údaje o dotacích, které Praha dopravnímu podniku a Ropidu v souvislosti s opencard přidělila.

Na projektu se podílelo více než 80 firem. Z celkových nákladů dostala nejvíce, a to stovky milionů korun, firma Haguess, která je hlavním tvůrcem a dodavatelem projektu. Desítky milionů korun si podle materiálu vyúčtovala také firma Monet+, která městu dodávala červené plastové karty opencard.

Náklady na provoz projektu se snížily poté, co Praha na začátku loňského roku převzala správu projektu. I přesto ale provoz projektu ročně stojí více než 60 milionů korun.

Kartu opencard vlastní přes 950 000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. V souvislosti s kritizovaným projektem opencard navrhla protikorupční policie obžalovat pět bývalých úředníků pražského magistrátu. Viní je z trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim až osmileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy