Předraženou radnici nechceme, rozhodli lidé z Prahy 7

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
13. 1. 2013 13:00
Výsledek referenda je pro radnici závazný. Lidé investici omezili limitem 500 milionů
Návrh nové radnice - Argentinská hvězda.
Návrh nové radnice - Argentinská hvězda. | Foto: PPF Real Estate

Praha - Obyvatelé Prahy 7 dali v místním referendu najevo nesouhlas s údajně předraženou stavbou nové radnice. Přejí si, aby byla investice omezena limitem 500 milionů korun.

Vedení městské části by navíc mělo vypsat architektonickou soutěž a výběrové řízení, které bude preferovat výstavbu na pozemku v majetku Prahy 7, vyplývá z hlasování.

Referendum, které vyhlásil Nejvyšší správní soud, se uskutečnilo ve stejném termínu jako první kolo prezidentských voleb.

Na čtyři otázky, které se týkaly výstavby nové radnice, odpovědělo zhruba 14 tisíc lidí, což je asi 44,5 procenta obyvatel Prahy 7.

Výsledek referenda je pro radnici závazný

Více než 13 tisíc lidí se všemi podmínkami pro výstavbu nové radnice souhlasilo. Výsledek referenda je tak pro vedení Prahy 7 závazným.

Marek Ječmének.
Marek Ječmének. | Foto: www.praha.eu

"Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří se do místního referenda zapojili. Velmi oceňuji, že veřejnosti není budoucnost Prahy 7 lhostejná," uvedl starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS).

Výsledky hlasování budou podle něj předloženy na nejbližším jednání zastupitelstvu městské části.

Kromě hlasování o kritériích výběru budovy radnice se obyvatelé vyjadřovali i k otázkám, které do referenda zařadili zastupitelé.

Organizátor: Zapíšeme se do učebnic

Úspěch občanů je o to výraznější, že politici proti vyhlášení referenda bojovali všemi možnými prostředky. Vedení Prahy 7 nejdříve odmítlo referendum vyhlásit s tím, že jsou otázky špatně napsané. Případ tak putoval k soudu.

Nejvyšší správní soud pak přelomovým rozsudkem konání referenda nařídil na dobu konání prezidentských voleb.

"Dostane se to do učebnic právní vědy. Díky rozsudku Nejvyššího správního soudu je teď pravděpodobné, že i ostatní referenda budou vyhlašována v době voleb," myslí si organizátor pražského referenda Jan Čižinský.

O co se hlasovalo v pražském referendu? Podívejte se:

Investice za miliardu

Kolem nového sídla radnice se vedou v Praze 7 spory už několik měsíců. Původně se měla investice vyšplhat k miliardě korun.

Nespokojení obyvatelé kvůli tomu podali kasační stížnost, na základě které soud vyhlásil referendum. Jde o první podobné rozhodnutí soudu. Zastupitelé se proti němu odvolali k Ústavnímu soudu, avšak neuspěli.

 

 

Právě se děje

Další zprávy