Prahu ochromí blackout. Jen cvičný, samozřejmě

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
21. 2. 2014 18:45
Do středečního cvičení se zapojí policie, hasiči, magistrát i energetické instituce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Hlavní město prověří příští týden ve středu připravenost záchranných složek a pražských institucí na rozsáhlý výpadek elektřiny ve městě.

Cvičení by mělo začít ve středu ráno v budově magistrátu hlavního města. "Bude nasimulována situace, že je jedenáct hodin večer a vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek dojde k přerušení dodávky elektrické energie do celé Prahy a části Středočeského kraje," popsal primátor Tomáš Hudeček.

Žádná domácnost se však bez elektrické energie neocitne. Pražanů se nedotkne ani naplánovaný trénink evakuace cestujících z metra, vyprošťování osob z výtahů či dodávky tepla a pitné vody. Veškeré aktivity se totiž budou odehrávat v prostorách magistrátu.

Do simulace se zapojí složky integrovaného záchranného systému, policie, armáda, jednotlivé městské části, Pražská energetika či dopravní podnik.

"Je nutné ověřit zdroje elektrické energie, plynu, tepla, pitné vody a dalších dodávek pro zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva a jejich distribuce na území hlavního města Prahy v případě dlouhodobého přerušení dodávek elektrické energie velkého rozsahu," uvedla Petra Janatová z odboru bezpečnosti a krizového řízení pražského magistrátu.

Podle ní budou například zjišťovat, jak dlouho vydrží nemocnice na náhradních zdrojích.

Simulované vyhlášení stavu nouze

Naplánováno je také zasedání krizového štábu v čele s primátorem a vyhlášení stavu nouze.  Informace o průběhu cvičení budou k dispozici na webových stránkách. Prověrka by měla skončit kolem osmé hodiny večerní.

Návrh na konání cvičení projednávalo zastupitelstvo v polovině května loňského roku. "Tímto cvičením se chceme připravit na krizi, která může nastat kdykoliv. Musíme prověřit, v jaké míře jsme připraveni tuto situaci řešit a zároveň poukázat na rezervy, která ze cvičení vzejdou," uvedl primátor.

Janotová dodala, že cvičení by chtěli v budoucnu opakovat.

Narušení dodávek elektrické energie může docházet při živelních pohromách, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Dále při haváriích na zařízeních pro výrobu a distribuci elektrické energie, a také z dalších příčin, například v důsledku teroristického útoku.

Ke krátkodobým výpadkům elektřiny došlo v Praze několikrát. Jedním z příkladů je požár trafostanice Šeberov loni v červnu či opakované výpadky v rozvodně Chodov. Příčinou byly technické závady.

Takzvaný blackout může nastat také v případě narušení sítí vlivem extrémních klimatických jevů. Výpadek jedné z rozvoden lze vyřešit v průběhu hodiny až dvou, a to přepnutím na jinou. V případě vícečetného výpadku rozvoden však trvá přepnutí několik hodin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy