Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride

ČTK ČTK
4. 10. 2014 17:19
Pochody romské hrdosti se o víkendu konají v 15 evropských zemích.
Hlavním mottem jsou města bez rasismu a školy pro všechny děti. Ilustrační foto.
Hlavním mottem jsou města bez rasismu a školy pro všechny děti. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ze Staroměstského náměstí vyšel v sobotu odpoledne pochod romské hrdosti Roma Pride 2014.

S Romy se ho účastnily desítky jejich přátel z většinového etnika. Společně přešli přes Karlův most do kostela Pražského Jezulátka, kde se pomodlí za mír.

Pořádající sdružení Konexe chce oslavit romskou kulturu a identitu a přitáhnout pozornost veřejnosti k tématům, jako je existence prasečí velkofarmy v místech genocidy Romů v Letech v okrese Písek. Pochody romské hrdosti se o víkendu konají v 15 evropských zemích.

Města bez rasismu a školy pro všechny děti

Lidé v průvodu nesou transparenty s nápisy Černí, bílí, spojme síly - V jednotě je síla - Romská hrdost. Hlavním mottem třetího ročníku pochodu jsou podle jedné z organizátorek Ivanky Mariposy Čonkové města bez rasismu a školy pro všechny děti. Romové chtějí být součástí české společnosti.

"Vidí celá Evropa, že anticiganismus v ČR je problém. Je potřeba přestat lidi segregovat," řekla ČTK. Podle ní je potřeba pracovat na tom, aby se majoritní společnost pro Romy otevřela. "Jsme hrdí Romové, kteří mají místo v Čechách a tady na Zemi," dodala.

Nenávist není řešen

Pochodu předcházel koncert na Staroměstském náměstí. Na pódiu, vyzdobeném květy a nápisy Nenávist není řešení a Romská hrdost, zahrál romský soubor Terne Čhave a zazpívala Veronika Kačová. Svižná romská muzika některé lidi roztančila, tleskali a zpívali. Na podporu soužití všech barev pleti zaznělo také reggae Michala Šepse.

Dnešní program pokračuje podvečerní diskusí s Paulem Polanskym a jeho hosty o genocidě v Letech a workshopem tradičního romského tance a zpěvu. Večer se v prostorách Podniku na Bubenské představí tradiční romská muzika, taneční romský soubor Gypsy Kubo a Cikne Čhave či angažovaný mladý hip hop z Krupky De La Negra and dance group. Ve 22:30 začne program Romano Jam Muzikanti světa, spojte se! a vrcholí o půlnoci bodem s názvem DJ je každý, kdo chce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy