Okamura čelí trestnímu oznámení, kvůli výrokům o Letech

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 8. 2014 12:47
Trestní oznámení na předsedu hnutí Úsvit podal českobudějovický člen KDU-ČSL. Nelíbí se mu Okamurovo zpochybňování existence koncentračního tábora.
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura.
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. | Foto: DVTV

PrahaLidovecký kandidát do českobudějovického zastupitelstva Šimon Heller podal trestní oznámení na předsedu hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamuru. Důvodem jsou jeho výroky o romském táboře v Letech.

"Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli," uvedl Okamura v rozhovoru pro Parlamentní listy na začátku srpna.

Předseda Úsvitu také tvrdil, že lidé v táboře umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Podle Hellera se Okamura dopustil trestného činu, když popřel historická fakta a také genocidu Romů. "Není pravdou, že internace probíhala na základě jakéhokoliv způsobu života, ale na základě etnika a byla prokazatelně systematická. Proto oběti v romském táboře v Letech jsou součástí holocaustu, respektive "nacistického genocidia", což pan poslanec Tomio Okamura výše popírá slovy: "Oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu." a porušuje tak zákon č. 405/2000 Sb. paragrafu č. 405," uvedl lidovec Heller na svém blogu.

Za porušení zákona o popírání genocidy je udělován trest ve výši šesti měsíců až tří let.

V táboře zahynulo více než tři sta lidí

Heller si však uvědomuje, že s trestním oznámením možná neuspěje i vzhledem k Okamurově poslanecké imunitě, řekl ČTK. "Hlavně považuji za důležité se lidsky ohradit proti takovému jednání. Vím, že před časem bylo podáno trestní oznámení na (europoslance) pana Ransdorfa za podobné výroky a nebylo úspěšné. Nicméně to mě neodrazuje od toho, důrazně se ohradit proti takovým výrokům," řekl Heller.

Okamurovy výroky o táboře Lety nedaleko Písku kritizovali premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09 a STAN) i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle Dienstbiera by měl předseda Úsvitu rezignovat na všechny politické funkce.

Na výrok reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, vyřídil Zemanův výrok jeho mluvčí.

Tábor v Letech stál dva kilometry východně od obce Lety. Od 8.8.1940 sloužil jako pracovní tábor, následně od 1.1.1942 byl sběrným táborem a od 2.8.1942 se stal cikánským táborem. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Podle odhadů nacisté zavraždili devadesát procent českých Romů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady ČT kvůli porušení zákona a ztrátě nezávislosti. Lipovská kandiduje do Sněmovny za Volný blok

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy