Praha má plán pro Letnou, opraví podzemí pod Stalinem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 8. 2012 20:15
Radní chce pod bývalý pomník nalákat turisty, mohly by se tam vystavovat sochy
Obří akvárium na místě Stalinova pomníku nebude. Radní Novotný plánuje otevřít podzemí.
Obří akvárium na místě Stalinova pomníku nebude. Radní Novotný plánuje otevřít podzemí. | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)

Praha - Pražští radní plánují opravit podzemí pod Stalinovým pomníkem na Letné. V budoucnu by se tam mohly pořádat výstavy.

"Podzemí je prostorné a zachovalé, samo od sebe ale nikoho nepřitáhne. Podle mého názoru by se tam mohly vystavovat například sochy," uvedl pro Aktuálně.cz radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Podle Novotného by výstavy v podzemí mohly přilákat turisty, kteří nyní nemají moc důvodů, proč k bývalému pomníku zamířit. "Není tam nic jiného než pěkný výhled na Prahu, a těch jsou ve městě desítky," myslí si radní.

Nové lákadlo na Letné by dle radního pomohlo rozptýlit koncentrovaný turistický ruch v centru města. Návštěvníci nejčastěji chodí po trase ze Staroměstského náměstí přes Karlův most na Hrad a zpět a davy turistů zatěžují  tamní obyvatele. Pomoci by mohla alternativní turistická trasa.

"Nabízí se trasa z Královské zahrady přes Chotkovy sady a Stalinův pomník do Pařížské ulice. Jenže důvod dojít až k pomníku zatím chybí," myslí si Novotný.

Novotný by chtěl úpravy stihnout do voleb v roce 2014. Zároveň ubezpečuje, že nechystá žádnou velkou investici.

"Musíme vymyslet, jak to uvést do chodu, aniž by to stálo stovky milionů. Rekonstrukce by měla být co nejúspornější," dodal Novotný. Právě kvůli úsporám se na Letné zřejmě nebudou vystavovat obrazy, potřebná klimatizace by byla příliš drahá.

Ondřej Mirovský ze Strany zelených, který se dlouhodobě angažuje při jednáních o revitalizaci Letné, ale upozornil na to, že místo má problémy se statikou. "Je možné, že se ukáže, že bude potřeba stabilizace, a to by stavbu mohlo prodražit," uvedl Mirovský.

"Pokud by místo prošlo nějakou lehkou rekonstrukcí a pořádaly se tam třeba low-costové výstavy, tomu bych se nebránil," dodal Mirovský.

Co mohlo vyrůst na Letné? Podívejte se:

Pražští radní v úterý projednají zřízení speciální komise, která připraví konkrétní návrh, jak by změny na Letné měly vypadat. Kromě využití podzemí by měla navrhnout i celkovou revitalizaci Letenské pláně a vytvoření nové kulturní stezky.

Plánů, jak změnit tvář Letné, se v průběhu let vystřídalo už několik. Často šlo o finančně náročné projekty, které navíc provázely protesty občanů. V roce 2002 představila zahraniční firma plán na výstavbu obrovského mořského akvária za přibližně půl miliardy korun přímo na místě Stalinova pomníku.

Uvažovalo se také o stavbě národního fotbalového stadionu až pro čtyřicet tisíc diváků, který by se dal využít při případném pořádání olympijských her. V roce 2008 ale Praha dala od obou projektů ruce pryč.

Stejně dopadla i další atrakce, která měla na Letnou přilákat turisty - Kaplického blob. Nová budova Národní knihovny ve tvaru chobotnice původně měla na Letné stát už letos, kvůli sporům o regulérnost soutěže, vypořádání pozemků a financování se ale se stavbou vůbec nezačalo.

Vlnu odporu v roce 2010 zvedl plán vybudovat na Letenské pláni šest metrů vysoký kopec s obrovským přístřeškem a podzemním parkovištěm až pro 800 aut. Ani ten ale nakonec na Letné stát nebude.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy