Blob se vrací. Jako volební téma "zelené" ČSSD

Kateřina Eliášová
8. 7. 2009 19:50
Blob by rád v Praze mecenáš Jaromír Soukup, sponzor Olgy Zubové
Pohled z výšky.
Pohled z výšky. | Foto: Future Systems

Praha - Jiří Paroubek bude mít v letošních volbách příležitost splnit slib, který dal loni v květnu Janu Kaplickému.

Tehdy - dnes již zesnulému architektovi - na snídani s manželkami slíbil: "ČSSD podpoří výstavbu Kaplického chobotnice v příštím volebním období, pokud ODS nebude ten projekt podporovat teď," řekl Paroubek.

Národní knihovna je skutečně "u ledu". Magistrát nepodepsal s knihovnou smlouvu o prodeji pozemků na Letné a vláda na stavbu knihovny odmítla dát více než 2 milirady korun, což na její stavbu nestačí.

Blob jako téma ČSSD v Praze

Ukazuje se, že Kaplického sen postavit v Praze knihovnu podle jeho návrhu by mohl být "tahákem" pražské sociální demokracie, na jejíž kandidátce se na poslední chvíli objevila bývala poslankyně zelených Olga Zubová.

"Národní knihovnu bych chtěla, záleží kde a jakou," říká teď poslankyně.

"Chci, aby zelená politika v Praze byla spojována i s takovými věcmi jako je blob, z mého pohledu by měl patřit k Praze," uvedl pro Aktuálně.cz Jaromír Soukup, který bude financovat kampaň Olgy Zubové. Soukup je majitelem mediální agentury Médea a také místopředsedou Demokratické strany zelených, kterou vede Zubová. Na její kampaň chce Soukup přispět.

Olga Zubová Aktuálně.cz řekla, že si dovede Kaplického knihovnu v Praze představit, ne ovšem na Letné. "Ne na všech věcech se s paní poslankyní Zubovou shodneme, ale chceme o tom mluvit, a to i se sociální demokracií," řekl Soukup.

ČSSD: Blob za tři až čtyři miliardy

Šéf ČSSD loni odhadoval cenu knihovny mezi třemi až čtyřmi miliardami korun. "My jsme s bývalým ministrem kultury Vítězslavem Jandákem byli připraveni touto částkou podpořit projekt nové budovy Národní knihovny," řekl tehdy novinářům Paroubek.

"Jestli se kultura dostává do volebních kampaní, tak je to dobrá zpráva, to je v Evropě běžné," komentoval to tehdy architekt Kaplický. ČSSD byla tou dobou v přípravách na podzimní volby a byla kritizována za to že, že jde čistě o populismus a lákadlo na voliče.

Soukup cílí na mladé, myslí si, že je toto téma baví. "Praha potřebuje své symboly nové doby, potřebuje modernizaci. Já jsem velkým příznivcem blobu, nejen z pohledu stavby samotné, ale i toho, co by Praze mohl přinést," odhalil první možné téma programu Demokratické strany zelených pod křídly ČSSD.

Sama poslankyně v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že jednou z jejích priorit je zejména doprava v Praze a "více místa" pro cyklisty. Knihovna by podle ní měla být levnější, razí ale názor, že by Prahu obohatila.

Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka.
Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka. | Foto: Ludvík Hradilek
Rozloučení s Kaplickým: Dopis Johance i song Supportů

Pražská ODS blobu NE!

Pokud se pražská ČSSD spolu se Zubovou rozhodnou téma Kaplického blob držet, bude zajímavé sledovat ODS.

Lídr její pražské kandidátky David Vodrážka označil Kaplického projekt za chrchel, za což se mu po jeho smrti omluvil.

Dvojkou na kandidátce je pražský primátor Pavel Bém, který kritizoval průběh soutěže, nedostatečné financování stavby i její umístění na Letné. Stavba se nelíbila ani prezidentu Václavu Klausovi.

STEM 2007: Pro voliči ODS a SZ

Před dvěma lety v listopadu se STEM zeptal Čechů, co si o Kaplického knihovně myslí. Z průzkumu vyplynulo, že pozitivně ji vidí tři pětiny mladých lidí do 29 let a že se naopak nelíbí stejnému počtu lidí nad 60 let.

Pozitivně blob vidí spíše voliči ODS a Strany zelených, která dosud byla a zatím je v České republice oproti světu orientována spíše doprava. Odpůrce má novostavba především v řadách voličů KSČM.

Knihovna se líbí lidem, kteří mají vyšší vzdělání a nelíbí se občanům se vzděláním základním. O něco větší podporu má mezi samotnými Pražany.

 

Právě se děje

Další zprávy