Jehlička odepsal blob. Chce opravit Klementinum

Kateřina Eliášová
23. 7. 2008 14:55
Podle ministra není projekt dobře připravený
Ministr kultury Václav Jehlička
Ministr kultury Václav Jehlička | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr Jehlička v úterý definitivně pohřbil projekt nové budovy Národní knihovny na Letné. Ta se měla stavět podle návrhu architekta Jana Kaplického, který zvítězil v mezinárodní soutěži vyhlášené Národní knihovnou.

"Chobotnice se na Letné stavět nebude. Naše pozornost se musí soustředit na revitalizaci Klementina," řekl ministr.

Jehličkovo oznámení není nějak překvapivé. Už na konci května se domluvil s šéfem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem, že se celý projekt Kaplického blobu odsouvá na rok 2010.

Jehlička dnes na tiskové konferenci po zasedání vlády prohlásil, že se dosud dostatečně nezkoumala možnost, že by se knihy do stávající budovy Klementina vešly.

"Neposoudilo se, jestli Klementinum poté, co se z něj odejde Národní technická knihovna, nemá potenciál, aby sloužila dál. Počítáme také s vybudováním depozitáře v Hostivaři," uvedl Jehlička.

"Oficiálně mi nebylo nic sděleno, Národní knihovna bude," reagoval na Jehličkovo sdělění Kaplický.

Dosavadní postup? Nepřípustný!

Jehlička také nepřímo pokáral stávajícího šéfa Národní knihovny Vlastimila Ježka.

"Považuji ten dosavadní přístup přípravy projektu za nepřípustný," uvedl Jehlička.

Ježek veřejnost i vládu permanentně upozorňuje na to, že stávající prostory Klementina jsou již nevyhovující a že se do nich knihy brzy nevejdou.

Proto knihovna přistoupila na vyhlášení mezinárodní soutěže na stavbu nové budovy, kterou vyhrál architekt Kaplický. Od té chvíle se však celý projekt začal opožďovat, provázely ho emotivní debaty a spory, které vyústily v odložení celého projektu na neurčito. 

"Tu knihovnu na Letné nelze stavět, není na ni pozemek a nejsou na to peníze, musíme zajistit fungování knihovny odpovídajícím způsobem," prohlásil Jehlička.

Prověřme Klementinum

Jehlička potvrdil informaci Aktuálně.cz, že se minulý týden setkal se zástupci Akademie výtvarného umění, kteří prověřili kapacity a prostorové možnosti stávající budovy Národní knihovny.

"AVU udělala jakousi oponenturu, profesoři a studenti ve škole architektury provedli zhodnocení potenciálu Klementina, chceme s nimi spolupracovat, aby se neopakovala situace s novou budovou Národní knihovny," uvedl Jehlička.

Osm studentů pod vedením profesora Emila Přikryla vytvořila klauzurní práce, ve kterých prověřili kapacity a prostorové možnosti stávající budovy Národní knihovny.

"Rozbory prokázaly zajímavý výsledek: stávající kapacity Klementina jsou pro potřeby knižních fondů Národní knihovny dostatečné," napsali zástupci AVU v tiskovém prohlášení.

Blob jako volební trumf

Podle informací Aktuálně.cz se má nová budova Národní knihovny stát jedním z volebních témat jak strany lidové, tak i sociálních demokratů. Obě strany za kontroverzním návrhem stojí.

Vše nasvědčuje tomu, že vedení Národní knihovny pochopilo, že u ODS zastánce projektu nenajde, a že se tudíž ve vládě nenajdou peníze navíc.

A právě peníze jsou jedním z hlavních důvodů, proč je projekt "u ledu".

Vláda slíbila dát na novou budovu necelé dvě miliardy, ale to nestačí. Knihovna bude stát víc. Kolik, to se neví. Kaplický zatím nemá studii, ze které by se dala přesná částka určit.

Sám Kaplický si už našel pro svůj projekt "mecenáše". Sešel se s předsedou socialistů Jiřím Paroubkem. A uspěl. ČSSD projekt chválí a slibuje to nejdůležitější - peníze.

Nebude to hned, ale nejdříve za dva roky, kdy ČSSD věří ve volební vítězství. Šéf ČSSD odhaduje cenu knihovny mezi třemi až čtyřmi miliardami. "My jsme s bývalým ministrem kultury Vítězslavem Jandákem byli připraveni touto částkou podpořit projekt nové budovy Národní knihovny," řekl novinářům Paroubek.

Čtěte více: Kaplický našel spojence pro svoji knihovnu. Paroubka

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy