ODS otočila: Chce Kaplického knihovnu v Praze

Michal Štůsek Michal Štůsek
29. 9. 2010 18:15
Strana k blobu zahájila veřejnou diskusi na Facebooku
Původní návrh Jana Kaplického umístil Národní knihovnu na Letné
Původní návrh Jana Kaplického umístil Národní knihovnu na Letné | Foto: NK

Praha - Kaplického návrh Národní knihovny se opět stává politickým tématem. Před volbami do Poslanecké sněmovny se za postavení chobotnice postavila ČSSD, pár týdnů před komunálními volbami se k blobu začala hlásit pro změnu pražská ODS.

Současný primátor Prahy Pavel Bém se přitom dříve proti realizaci projektu na Letné postavil, a následovalo jej několik dalších stranických kolegů z magistrátu.

Bémův potenciální nástupce z řad občanských demokratů Bohuslav Svoboda na středeční tiskové konferenci prezentoval nový názor pražské ODS.

Rozhodnutí současného vedení hlavního města označil za chybu a rozhodnutí několika jedinců, nikoliv celé strany. Zároveň dodal, že způsob, jakým bylo s Kaplického návrhem nakládáno poté, co zvítězil v architektonické soutěži, je "určitou ostudou tohoto státu i národa".

Prohlédněte si Kaplického návrh Národní knihovny

"Metropole jako Praha by se neměla bránit moderním veřejným stavbám, jakým je projekt Kaplického knihovny. Nejedná se o klasický návrh budovy, na který jsme ze svého okolí běžně zvyklí," vysvětlil Svoboda.

ODS se k realizaci Národní knihovny staví mnohem opatrněji, než její politický protipól dříve. Kolem blobu chce rozpoutat veřejnou diskusi a s pomocí občanů zjistit, zdali veřejnost po kontroverzní stavbě touží nebo ne, potažmo, kde by měla stát. Pro tento účel založila strana speciální web a také stránku na Facebooku, kde se mohou lidé zapojit do veřejné diskuse.

Jasné v tuto chvíli je, že budova nemůže stát na původně zamýšleném místě na Letné, kde ji už předběhl tunel Blanka. Jako nejschůdnější se nabízí místo bývalého Stalinova pomníku, které leží jen o několik stovek metrů dál a Kaplický s ním počítal jako altenativou.

Největším otazníkem celého projektu jsou finance. Národní knihovna se totiž v dubnu rozhodla pro rekonstrukci současných prostor v Klementinu a dostavbu Centrálního depozitáře v Hostivaři.

Změny, které budou stát asi dvě a třičtvrtě miliardy korun, z velké části dotuje ministerstvo kultury. Podle současných plánů by měl být celý projekt dokončen v roce 2015.

Ministerstvo kultury je proti

"V současné době ministerstvo kultury neuvažuje o stavbě Kaplického verze Národní knihovny," sdělil Aktuálně.cz ministr kultury Jiří Besser. Podle něj je v projektu několik nesrovnalostí.

"Stavět bez vydání územního rozhodnutí, stavebního zákona prováděcího projektu ke stavbě se přeci nedá. Další věcí je, že i vítězství Kaplického projektu v soutěži je zpochybněno u soudu jedním z dalších účastníků soutěže," dodal ministr.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný uvedl, že není za každou cenu nutné použít Kaplického návrh pouze ke stavbě Národní knihovny. "Je možné použít obal ke zcela jinému účelu," nastínil další možnost. Požadavkem Šťastného i pražské ODS zůstává, aby stavba sloužila veřejnému zájmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy