Nečas vyrovnal Klause. Tolik lidí ho přišlo svrhnout

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 4. 2012 17:00
Protivládní protest na Václavském náměstí si projděte v online reportáži
Demonstranti na Václavském náměstí
Demonstranti na Václavském náměstí | Foto: Jan Langer

Praha - Praha zažila největší protivládní demonstraci od roku 1997. Možná dokonce největší v polistopadové historii vůbec.

Na Václavském náměstí se v jednu hodinu odpoledne sešlo zhruba sto tisíc lidí, kteří přišli projevit svůj nesouhlas se současným vedením České republiky.

Účastí to připomnělo to právě demonstraci vedenou proti politice Václava Klause, na niž před patnácti lety přišel na Staroměstské náměstí zhruba podobně početný dav nespokojených. Odbory stejně jako dnes tehdy odhadly počet účastníků na 120 tisíc, avšak dnes se odhad policie od tohoto čísla lišil mnohem méně než tehdy (1997 udávala policie cca 60 tisíc, dnes 80-90 tisíc lidí).  

Vysoká účast vyhecovala k plamenným projevům většinu řečníků, mezi kterými nebyli jen zástupci odborů, ale také postižených, studentů nebo iniciativy ProAlt.

"Chceme předčasné volby, když nebudou předčasné volby, generální stávku. Paralyzujme tuto zemi," hřměl předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, který označil politiky za klíšťata přisátá na peněženky.

Vládní garnituru nešetřila ani ekonomka Ilona Švihlíková: "Ti lidé, co sedí na ministerských křeslech, ty sociopati, patři spíše do svěrací kazajky".

Emoce vyvrcholily v momentu, kdy se v obrovském davu složilo několik lidí a moderátorka demonstrace obvinila z jejich kolapsu vládu.

Odboráři pak podlehli emocím i při závěrečné státní hymně, kdy si boss největší centrály Jaroslav Zavadil položil při zpěvu ruku na srdce. K tomu se Václavské náměstí rozcinkalo klíči. "Vládo toto je náš vzkaz, odejdi do historie," vysvětlil gesto šéf odborového sdružení Kovo Josef Středula.

Na demonstraci dohlíželo v ulicích 500 policistů a sklidili úspěch s nímž nepočítali. Do jejich rukou se totiž dobrovolně vydal olomoucký řídič Roman Smetana, který se skrýval řadu dní před vězením, kde měl odpykat trest az to, že před posledním volbami nakreslil na plakátech politikům tykadla. Více zde.

Podívejte se na fotografie z demonstrace:

Dění jsme sledovali v online reportáži:

K demonstraci se vyjádřil také ministr financí Miroslav Kalousek. Stejně jako premiér Nečas považuje demonstraci za politickou, i když požadavky má za legitimní: "Ty požadavky byly stoprocentně politické, to prostě byla politická demonstrace," uvedl. Dále řekl, Česko není jedinou zemí v Evropě, kde se dnes protestuje. "V některých zemích se dokonce i stávkuje. Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," řekl.

Zhruba pětisetčlenná skupina demonstruje před budovou České televize na Kavčích horách. Podle nich televize neobjektivně informovala o dnešním dění z demonstrace. Mnohem klidněji je před Úřadem vlády, kde se sešlo jen asi 20 protestujících.

"Demokraticky zvolená vláda nezažila tak velkou demonstraci. Je to jasná reakce lidu na současnou situaci," řekl Aktuálně.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který byl přítomen na Václavském náměstí. Jednotlivé projevy řečníků ale okomentovat nechtěl. "Projevy jsem moc neslyšel, většinu času jsem debatoval s lidmi," vysvětlil.

14:28 - "Vládo toto je náš vzkaz, odejdi do historie," prohlašuje poslední řečník dne, kterým je předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula a cinká klíči v ruce. Demonstranti se k němu přidávají a rozeznívá se státní hymna. Poté demonstrace končí. Část davu se během odpoledne přesune před sídlo vlády ve Strakově akademii.

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové zatím museli zdravotníci ošetřit deset lidí, kteří na Václavském náměstí zkolabovali. Nikdo z nich nemusel být převezen do nemocnice.

14:02 - Slova se ujal i mluvčí iniciativy ProAlt Ondřej Lánský "Vláda se chová jako gambler, který když prohrává, vezme si peníze od každého, kdo je slabší než on," uvedl. "Tato vláda nemá naší důvěru. To ne naše země, ale tato vláda zbankrotovala a musí odejít," připojuje se k jednotné myšlence demonstrantů, kterou je demise Nečasovy vlády.

K protestům poslal svoji reakci i Jiří Paroubek. "Počet demonstrantů, který se odhadem pohybuje okolo 120 tisíc lidí, ukazuje, že nespokojenost s politikou Nečasovy vlády roste a lidé již neváhají tuto svou náladu hlasitě projevit v ulicích. Nečasova vláda by i v důsledku toho, co v české společnosti způsobila svými tzv. reformami a nekonečnou řadou korupčních skandálů, měla skončit a umožnit nové volby," píše předseda NS-LEV 21.  

13:55 - Emoce odborářů na pódiu dostoupily k vrcholu. Moderátorka demonstrace obvinila vládu z toho, že způsobila zdravotní potíže několika účastníků, jimž se v tisícihlavém davu na Václavském náměstí udělalo špatně.

Po Karolíně Peake se vyjádřil k protestu v centru Prahy také premiér Petr Nečas (má trvalé bydliště v Rožnově pod Radhoštěm a transparenty na náměstí ho nabádají k demisi, aby nedělal ostudu Valašsku).

V prohlášení přiznal občanům právo na protest, ale v dalším odstavci svého veřejného prohlášení řekl, že akce je zpolitizovaná a že představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Česko letos čekají dvoje a možná i troje volby.

i právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. „Jako premiér i jako předseda ODS cítím velkou zodpovědnost za to, aby se naše země nedostala do dluhové pasti, aby stále patřila mezi evropské státy s nejnižší nezaměstnaností a aby se o nás v souvislosti s negativním vývojem ekonomiky nepsalo na titulních stránkách evropských novin," píše premiér. Celé prohlášení čtěte zde.

Mezi demonstranty je prý také bývalý řidič olomoucké MHD Roma Smetana, který byl za ničení předvolebních billboardů odsouzen ke 100 dnům vězení a již několik týdnů se nástupu výkonu trestu vyhýbá. Více čtěte zde.

Na přeplněném Václavském náměstí začínají někteří lidé kolabovat. Jedné z demonstrantek musela přijet na pomoc sanitka. 

Foto: Jan Langer

13:43 - "Ti lidé, co sedí na ministerských křeslech, ty sociopati, patři spíše do svěrací kazajky," bere si slovo ekonomka Ilona Švihlíková. "Musíme získat zpátky tenhle stát, protože tenhle stát je náš. Nepatří žádným kolibříkům, mazánkům nebo jiné havěti."

13:35 - "Chceme předčasné volby, když nebudou předčasné volby, generální stávku. Paralyzujme tuto zemi," uzavírá Dufek svoji řeč.

13:20 - Svoji řeč pronesl i šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek.

13:05 - Demonstrace proti vládě Petra Nečase na Václavském náměstí oficiálně začala. Podle odhadů odborů se jí zúčastnilo 120 tisíc lidí. Po krátkém úvodu se slova jako první chopil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. V projevu vyjmenovává body, ve kterých podle něj vláda selhala. "Slibovali jste nezvyšovat daně. Co je pak DPH," říká Zavadil a nakonec své řeči vyzívá premiéra k podání demise. Dav se připojuje se skandováním Demisi! Demisi!

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že desítky tisíc demonstrujících občanů jasně prokazují, že lidé této vládě nevěří a přejí si její okamžitý odchod.

"Premiér Petr Nečas nemůže dál ignorovat skutečnost, že stávající zbytky vládní koalice ztratily poslední zbytky důvěry veřejnosti. Současnou společenskou, hospodářskou a sociální krizi nemůže překonat ani vláda, která bude spoléhat na odpadlíky z Věcí veřejných či původní Bártův politický podnik," uvedl Sobotka.

Co vadí lidem na reformách? Česká televize přinesla výsledky svého průzkumu objednaného u agentury Median, co nejvíce vadí voličům na chystaných reformách, proti nimž se právě demonstruje. Nejvíce (více než 35 pct lidí) vadí zvyšování DPH, a pak (podle pořadí) zvýšení daní z příjmu, zpomalení růstu penzí, snižování sociálních dávek, zvyšování poplatků ve zdravotnictví a nejméně (5,5 pct) vadí zvyšování odvodů osobám samostatně výdělečně činným.

12:30 - Čelo průvodu se blíží k Václavskému náměstí. To je v tuto chvíli pro dopravu zcela uzavřeno. Demonstrace komplikuje provoz také v Opletalově nebo Legerově ulici. V tuto chvíli jsou ulice neprůjezdné.

Ministr financí Miroslav Kalousek sliboval, že se osobně podívá mezi demonstranty na Václavské náměstí, ale právě v televizi oznámil, že od tohoto úmyslu ustoupil. Říká, že vyhověl opakovaným žádostem policie, aby svou účastí situaci na náměstí nekomplikoval. „Nechtěl jsem jim přidělávat těžkosti," uvedl ministr.

Jako první z politiků zareagovala aktuálně na odborovou demonstraci  Karolína Peake, která v týdnu zběhla ze strany, za niž byla zvolena a pokouší se zachránit Nečasovou vládu.  To se také odrazilo v jejím sdělení nespokojeným spoluobčanům. „Vyzýváme i ostatní politiky, aby se právě zodpovědnost stala tím klíčovým svorníkem, který nás spojí. Protože předčasné volby v této situaci nejsou zodpovědným krokem," uvedla. Celé prohlášení čtěte zde.

11:45 - Desetitisícový dav se dává do pohybu a vyráží směrem na Václavské náměstí. Na vše dohlíží policie i antikonfliktní tým.

Jaroslav Zavadil a Richard Falbr jdou v čele pochodu
Jaroslav Zavadil a Richard Falbr jdou v čele pochodu | Foto: Markéta Žižková

11:40 - Náměstí Winstona Churchilla se velmi rychle zaplňuje a z Hlavního nádraží přicházejí další davy lidí, hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz. Demonstrace má začít v pravé poledne před domem odborů. Odtud vyrazí protestní průvod přes magistrálu na Václavské náměstí, kde před souchou sv. Václava začne v jednu hodinu hlavní program.

Vlak s 15 vagony vyjel z Bohumína a dorazil do Prahy. Kromě Ostravy zastavoval ještě v Olomouci a v Zábřehu na Moravě. Celkem podle odhadů přepravil do hlavního města 1200 demonstrantů. Několik stovek jich nastoupilo v Ostravě. Už tam cestující hlasitě projevovali své názory. Za zvuku píšťal a trubek provolávali heslo: "Na Prahu!"

Očekávám největší demonstraci za několik posledních let, říká předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula o vyvrcholení týdenních protestů proti vládě, kterým má být sobotní demonstrace na Václavském náměstí v Praze.

Sám za sebe odhaduje, že přijde 50 tisíc lidí "i víc". "Pro mě osobně je prvním cílem vypsání nových voleb. S ohledem na to, co předvádí vládní koalice, má naprostou logiku požadavek, aby ukončili vládní angažmá. Větších či menších průšvihů, policejních šetření, soudních procesů už bylo tolik, že je nevkusné, aby takováto vláda dál pokračovala," říká Středula. Celý rozhovor najdete zde.

Policie počítá s tím, že kolem poledne uzavře magistrálu. Problémy by mohly nastat v ulici Politických vězňů, která se značně zužuje. "Občani, kteří tu parkují svá vozidla, by je měli ve vlastním zájmu přeparkovat a určitě by je tu neměli nechávat," podotkla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Do Prahy v sobotu vyrazilo ze severu Moravy i 2500 seniorů. Někteří cestovali vlakem s odboráři, jiní jeli autobusy, které kolem 06:00 odjížděly z parkoviště před Domem kultury města Ostravy.

"Už je toho dost," řekl dvaašedesátiletý důchodce Bernard Trautmann. "Všechny vlády od roku 1989 nám jenom lžou. Nic pořádného neudělaly, jen slibují a sami si žijí jako lordi. Proto jedu demonstrovat," prohlásil při cestě do Prahy.

Demonstranty chtěl původně pozdravit i ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr Kalousek mezi demonstranty a novináři.
Ministr Kalousek mezi demonstranty a novináři. | Foto: Jan Langer

"Mám v sobotu volno, ochranku nemám a budu se volně pohybovat po Praze. A kdybych náhodou narazil na demonstranty, slušně je pozdravím a od nich očekávám totéž," řekl ve čtvrtekAktuálně.cz ministr Miroslav Kalousek. To, že by mohlo dojít ke střetu ministra s demonstranty podobně jako v loňském roce, se policie neobává. Podle posledních informací to ale vypadá, že si ministr financí procházku nakonec rozmyslel a možnému konfliktu s demonstranty se raději vyhne.

Podle odhadů bude stát odboráře sobotní demonstrace, kterou si platí z příspěvků svých členů, několik milionů korun. "Objednali jsme si i vlak, který poveze odboráře z Moravy do Prahy. Přesná čísla budeme vědět tak do dvou týdnů, půjde ale určitě o částku přes jeden milion korun," řekl Aktuálně.cz předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

Podobně odhadují výdaje i další odborové organizace. Pro srovnání, když se 21. května 2011 konala podobná demonstrace, které se podle policejních odhadů zúčastnilo na 40 tisíc lidí, vyšel odbory protest na 4,5 milionu korun.

Kolik lidí by mohlo na protivládní shromáždění dorazit, si vedení Českomoravské konfederace odborových svazů netrouflo odhadnout. "Osobně bych si přál, aby ten Václavák byl plný," řekl předák Jaroslav Zavadil. Podle něj by lidé měli ukázat "svou naštvanost", kterou dávají najevo na internetu i jinde.

Foto: Domácí

Krátce před 07:00 vyjel z Ostravy speciální vlak s odboráři několika moravskoslezských podniků, kteří míří do Prahy na protivládní demonstraci. Cestují v něm odboráři ze ŽDB Bohumín, ArcelorMittal Ostrava, Vítkovice Machinery Group či Vítkovice Evraz Steel.

Další tisíce nespokojených lidí cestují do Prahy autobusy či auty. Celkem z Moravskoslezského kraje podle odhadů organizátorů protestu jede do hlavního města téměř 8000 demonstrantů.

"Nesouhlasím s reformami. Navíc tato vláda už dávno ztratila mou důvěru. Prý se musí šetřit, ale oni si rozhazují miliardy," řekl devětapadesátiletý Milan Pastucha z bohumínské společnosti Bonatrans. 

 

Právě se děje

Další zprávy