Na pražském magistrátu zasahovala policie. Důvod tají

Michal Štůsek Kateřina Eliášová, Michal Štůsek
30. 3. 2010 17:20
Policejní inspektoři si odvedli šéfa odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernata
Na pražský magistrát dnes zavítala policejní inspekce
Na pražský magistrát dnes zavítala policejní inspekce | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policejní inspekce si dnes přímo z pražském magistrátu odvedla šéfa odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernata.

Důvěryhodné zdroje z magistrátu tvrdí, že zatčení nesouvisí s Bernatovou funkcí v úřadě, ale s jeho soukromými aktivitami.

Podle MF Dnes má s dnešním zásahem spojitost Bernatovo dřívější působení u dopravní policie, kdy zastával funkci vyšetřovatele nehod.

Mluvčí inspekce Martina Lídlová Aktuálně.cz dnešní zásah potvrdila, další informace k případu nechtěla sdělit.

Mluvčí radnice Jiří Wolf Aktuálně.cz potvrdil, že policie na úřadu byla. "Tato záležitost se týká pana Bernata jako fyzické osoby a nemá nic společného s činností úřadu. Pro bližší informace se, prosím, obracejte na inspekci Policie České republiky," zní oficiální tiskové prohlášení.

Primátor žádá trest

Na policejní zásah už reagoval pražský primátor Pavel Bém. "Jde o selhání jednotlivce v záležitosti, která nemá s magistrátním úřadem nic společného. Přesto budu žádat ředitele Martina Trnku o tvrdé potrestání, protože dochází ke znedůvěryhodnění celého úřadu," uvedl pro Aktuálně.cz.

Mobilní telefon Zbyňka Bernata je vypnutý, jeho reakci se tak Aktuálně.cz nepodařilo získat.

O zásahu nevědí ani Bernatovi kolegové. "Nic o tom nevím, ale měl jsem dopoledne jednání," reagoval na situaci vedoucí oddělení sekretariátu dopravních přestupků Oldřich Mařík. Ten nyní převezme Bernatovy kompetence.

"Do doby uzavření celé záležitosti má pan Bernát dovolenou a řízením odboru byl povřen Oldřich Mařík," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Wolf.

Machinace s přestupky

Odbor dopravních přestupků, který Zbyněk Bernat vede, je v podezření, že pomáhal vlivným lidem, aby nepřišli o řidičský průkaz.

Na systém takzvaných omluvenek upozornila nedávno MF Dnes. S jejich pomocí bylo možné projednání daného přestupku prodlužovat až byl po roce promlčen.

Zbyněk Bernat nejprve tvrzení deníku popřel. Následně ale sezval své podřízené a snažil se zjistit, kdo důkazy o nerovném zacházení s přestupky zveřejnil.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy