Na pražském magistrátu zasahovala policie. Důvod tají

Michal Štůsek Kateřina Eliášová, Michal Štůsek
30. 3. 2010 17:20
Policejní inspektoři si odvedli šéfa odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernata
Na pražský magistrát dnes zavítala policejní inspekce
Na pražský magistrát dnes zavítala policejní inspekce | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policejní inspekce si dnes přímo z pražském magistrátu odvedla šéfa odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernata.

Důvěryhodné zdroje z magistrátu tvrdí, že zatčení nesouvisí s Bernatovou funkcí v úřadě, ale s jeho soukromými aktivitami.

Podle MF Dnes má s dnešním zásahem spojitost Bernatovo dřívější působení u dopravní policie, kdy zastával funkci vyšetřovatele nehod.

Mluvčí inspekce Martina Lídlová Aktuálně.cz dnešní zásah potvrdila, další informace k případu nechtěla sdělit.

Mluvčí radnice Jiří Wolf Aktuálně.cz potvrdil, že policie na úřadu byla. "Tato záležitost se týká pana Bernata jako fyzické osoby a nemá nic společného s činností úřadu. Pro bližší informace se, prosím, obracejte na inspekci Policie České republiky," zní oficiální tiskové prohlášení.

Primátor žádá trest

Na policejní zásah už reagoval pražský primátor Pavel Bém. "Jde o selhání jednotlivce v záležitosti, která nemá s magistrátním úřadem nic společného. Přesto budu žádat ředitele Martina Trnku o tvrdé potrestání, protože dochází ke znedůvěryhodnění celého úřadu," uvedl pro Aktuálně.cz.

Mobilní telefon Zbyňka Bernata je vypnutý, jeho reakci se tak Aktuálně.cz nepodařilo získat.

O zásahu nevědí ani Bernatovi kolegové. "Nic o tom nevím, ale měl jsem dopoledne jednání," reagoval na situaci vedoucí oddělení sekretariátu dopravních přestupků Oldřich Mařík. Ten nyní převezme Bernatovy kompetence.

"Do doby uzavření celé záležitosti má pan Bernát dovolenou a řízením odboru byl povřen Oldřich Mařík," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Wolf.

Machinace s přestupky

Odbor dopravních přestupků, který Zbyněk Bernat vede, je v podezření, že pomáhal vlivným lidem, aby nepřišli o řidičský průkaz.

Na systém takzvaných omluvenek upozornila nedávno MF Dnes. S jejich pomocí bylo možné projednání daného přestupku prodlužovat až byl po roce promlčen.

Zbyněk Bernat nejprve tvrzení deníku popřel. Následně ale sezval své podřízené a snažil se zjistit, kdo důkazy o nerovném zacházení s přestupky zveřejnil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy