Ani po dvou odkladech nepřipravila Praha novou opencard

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2011 12:50
ÚOOÚ chce stejné podmínky i pro cestující, kteří magistrátu neposkytnou osobní údaje

Praha - Praha promeškala další termín, do kterého měla Úřadu pro ochranu osobních údajů předložit nový typ opencard. Magistrát měl přitom řešení připravit už na začátku roku a úřad mu dvakrát prodloužil lhůtu.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce, aby lidé mohli využívat opencard bez poskytnutí osobních údajů za stejných podmínek. Nyní si sice mohou pořídit anonymní kartu, ale za její vydání musí na rozdíl od osobní tramvajenky zaplatit.

Praha měla původně řešení předložit už do konce roku 2010. Poté ale dostala odklad do letošního června, následně jí úřad lhůtu prodloužil až do září. Ani dva odklady magistrátu nestačily a ÚOOÚ slibované řešení stále nemá.

"Odbor informatiky má již připravený návrh dokumentace projektového záměru zavedení nového typu opencard, který požaduje ÚOOÚ. Jde ale pouze o návrh a navíc řešení tohoto problému vyžaduje ještě diskusi nad některými legislativními a technologicko-procesními otázkami," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Dodala, že právě tyto otázky chce magistrát konzultovat s úřadem. "Nejpozději koncem listopadu nebo začátkem prosince bychom se společně s úřadem měli dobrat finálního řešení," uvedla Krásenská. 

Úřad nyní rozhodl, že si informace, které měl dostat už na konci září, vyžádá písemně. "Úřad také očekává informaci o postupu, kterou osobně do konce října slíbil podat primátor Bohuslav Svoboda na společné schůzce s předsedou úřadu Igorem Němcem," uvedla mluvčí ÚOOÚ Štěpánková.

Mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný už dříve uvedl, že Praha plánuje vydávat třetí typ tramvajenky, u které se informace nebudou archivovat.

Jenže za její vydání se má platit, což je přesně to, co úřad kritizuje už na současných anonymních kartách. Úřad se už před časem vyjádřil, že podobné řešení nepřijme. "Doufám, že takové řešení nenavrhnou. Byl by z toho totiž velký spor," uvedl Němec.

Podmínky u vydávání karet s osobními údaji a bez nich musí být podle Němce stejné. Magistrát proto zvažuje, že zpoplatní i vydávání osobních karet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy