Ani po dvou odkladech nepřipravila Praha novou opencard

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2011 12:50
ÚOOÚ chce stejné podmínky i pro cestující, kteří magistrátu neposkytnou osobní údaje

Praha - Praha promeškala další termín, do kterého měla Úřadu pro ochranu osobních údajů předložit nový typ opencard. Magistrát měl přitom řešení připravit už na začátku roku a úřad mu dvakrát prodloužil lhůtu.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce, aby lidé mohli využívat opencard bez poskytnutí osobních údajů za stejných podmínek. Nyní si sice mohou pořídit anonymní kartu, ale za její vydání musí na rozdíl od osobní tramvajenky zaplatit.

Praha měla původně řešení předložit už do konce roku 2010. Poté ale dostala odklad do letošního června, následně jí úřad lhůtu prodloužil až do září. Ani dva odklady magistrátu nestačily a ÚOOÚ slibované řešení stále nemá.

"Odbor informatiky má již připravený návrh dokumentace projektového záměru zavedení nového typu opencard, který požaduje ÚOOÚ. Jde ale pouze o návrh a navíc řešení tohoto problému vyžaduje ještě diskusi nad některými legislativními a technologicko-procesními otázkami," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Dodala, že právě tyto otázky chce magistrát konzultovat s úřadem. "Nejpozději koncem listopadu nebo začátkem prosince bychom se společně s úřadem měli dobrat finálního řešení," uvedla Krásenská. 

Úřad nyní rozhodl, že si informace, které měl dostat už na konci září, vyžádá písemně. "Úřad také očekává informaci o postupu, kterou osobně do konce října slíbil podat primátor Bohuslav Svoboda na společné schůzce s předsedou úřadu Igorem Němcem," uvedla mluvčí ÚOOÚ Štěpánková.

Mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný už dříve uvedl, že Praha plánuje vydávat třetí typ tramvajenky, u které se informace nebudou archivovat.

Jenže za její vydání se má platit, což je přesně to, co úřad kritizuje už na současných anonymních kartách. Úřad se už před časem vyjádřil, že podobné řešení nepřijme. "Doufám, že takové řešení nenavrhnou. Byl by z toho totiž velký spor," uvedl Němec.

Podmínky u vydávání karet s osobními údaji a bez nich musí být podle Němce stejné. Magistrát proto zvažuje, že zpoplatní i vydávání osobních karet.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy