Doživotí pro matku za vraždu jejích čtyř dětí platí

ČTK ČTK
19. 9. 2012 13:12
Sedmatřicetiletá Roamana Z. se stala třetí ženou, která si odpyká nejpřísnější trest

Praha - Za vraždu čtyř dětí v obci Široký Důl na Svitavsku odvolací pražský vrchní soud potvrdil jejich matce Romaně Z. doživotní vězení. Verdikt soudu je pravomocný.

Romana Z. se tak stala třetí ženou, která si v současnosti v České republice bude odpykávat nejpřísnější možný trest. Rozsudek pravděpodobně ještě přezkoumá Nejvyšší soud v Brně, obhájce ženy Bohumil Budínský chce podat dovolání.

Sedmatřicetiletá Romana Z. podle obžaloby 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Pak se pokusila spáchat sebevraždu, na místo ale dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.

Ztrátu paměti předstírá, říkají znalci

Obžalovaná před soudy tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti, ani na útok na ně si údajně nevzpomíná.

Podle znalců žena, která při vyhlašování prvostupňového verdiktu u královéhradeckého soudu zkolabovala, chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší.

Z posudků ale zároveň vyplývá, že ztrátu paměti předstírá a duševní poruchou netrpí. Dnešní rozhodnutí přijala mnohem klidněji, přestože před soudem plakala.

Prohlédněte si místo činu:

"Já jsem rád, že to nedopadlo jako u Krajského soudu v Hradci Králové, kde zkolabovala přímo v jednací síni," podotkl Budínský.

Podle předsedy trestního senátu Jiřího Lněničky bylo jednoznačně prokázáno, že děti zabila právě obžalovaná. U dvou z obětí soud vyhodnotil, že je matka usmrtila zvlášť surovým způsobem. Kromě toho, že jim podřízla krk a přeřezala žíly a tepny na obou zápěstích, jim způsobila i další bodné a řezné rány.

Soudce také uvedl, že tento případ je zcela mimořádný, za 20 let své praxe s ničím podobným nesetkal.

Soud: Motiv neznáme

Advokát ženy se dnes stejně jako v hlavním líčení snažil zpochybnit znalecký posudek o tom, že byla žena v době činu příčetná. Žádal proto o vypracování revizního posudku. Předseda senátu však uvedl, že psycholog i psychiatr ženu zkoumali po dobu dvou měsíců, jejich závěry nebyly ničím zpochybněny, a není proto důvod přibírat další znalce.

"Její jednání bylo racionální, promyšlené a plánovité," prohlásila dnes v odvolacím jednání státní zástupkyně Eva Prskavcová. Dodala, že čin ženy je lidsky neomluvitelný.

Co bylo pravým motivem, však nedokázal zjistit ani odvolací soud. "To se asi nikdy nedozvíme, pravděpodobně nevěděla, co dál se životem," řekl soudce.

Žena bude po dnešním pravomocném verdiktu pravděpodobně převezena rovnou do věznice v Opavě, kde si bude odpykávat svůj trest. Pokud dovolací soud rozsudek potvrdí, bude moci žena žádat o podmíněné propuštění po 20 letech. Původně hradecký soud uložil podmínku, aby mohla žádat nejdříve po 30 letech, vrchní soud ji však zrušil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy