V čele Českého Těšína stane koalice KDU-ČSL, ODS, ČSSD

ČTK ČTK
21. 2. 2011 16:45
Kvůli kupčení s hlasy se volby ve městě opakovaly, vyhrála KDU-ČSL
Český Těšín i nadále povede Vít Slováček (KDU-ČSL)
Český Těšín i nadále povede Vít Slováček (KDU-ČSL) | Foto: Město Český Těšín

Český Těšín (Karvinsko) - Město zná konečně své budoucí vedení.

Českému Těšínu bude vládnout koalice KDU-ČSL, ODS a ČSSD.

Starostou se na pondělním ustavujícím zasedání zastupitelstva znovu stal Vít Slováček (KDU-ČSL).

Místostarosty budou Stanislav Folwarczny (ODS), který byl místostarostou také v předcházejícím období, a Petr Procházka (ČSSD).

V devítičlenné radě budou mít po třech křeslech KDU-ČSL, ODS a ČSSD. Všechny návrhy schválilo zastupitelstvo bez problémů.

Dosud vedly město KDU-ČSL s ODS.

"Po čtyřech měsících jakéhosi provizoria se konečně podařilo vytvořit koalici, která má dostatečné množství mandátů, aby prosazovala další rozvoj města," řekl po jednání starosta Slováček.

Jiná koalice nebyla podle Slováčka možná

Slováček uvedl, že žádná jiná kombinace nebyla pro koalici možná.

Nestraníci podle něj odmítli pracovat v koalici, která by byla utvořena s ČSSD. Koalice pouze z KDU-ČSL, ODS a Nestraníků by přitom měla v zastupitelstvu převahu jednoho hlasu.

"Máme jednoho člena, který je dlouhodobě mimo republiku. Výpadek jediného zastupitele znamená potom neschopnost se na čemkoli dohodnout," vysvětlil starosta.

Nestraník Marek Ježek míní, že se měla zkusit malá koalice.

"A pokud by to nešlo, tak pak hledat jiná řešení. Kdežto tady ta jednání směřovala od počátku k tomu, že vznikne velká koalice, buď s námi, nebo bez nás, což my jsme kategoricky odmítli, a tím to jednání skončilo," řekl Ježek.

Jan Tomanek z SOS pro Český Těšín uvedl, že vzhledem k dohodě politických subjektů jiný výsledek ani neočekával. "My budeme jako konstruktivní opozice vystupovat tak, aby bylo všechno nejlepší pro naše město," řekl Tomanek.

Pro starostu Slováčka bude nyní prioritou schválení městského rozpočtu.

"Zatím se fungovalo v rámci takzvaného rozpočtového provizoria, které sice umožňovalo základní fungování města, ale neumožňovalo financovat neziskový sektor, což byl ten největší kámen úrazu," řekl Slováček.

V Českém Těšíně se kupčilo s hlasy

Volby v Českém Těšíně se letos 8. ledna opakovaly. Nařídil to soud kvůli masivnímu kupčení s hlasy v podzimních volbách.

Existovalo podezření na to, že hlasy se kupovaly i při opakovaných volbách. Krajský soud v Ostravě však rozhodl, že to nebylo masové, prokázal se jen jeden případ, a volby jsou tak platné.

Opakované volby vyhrála KDU-ČSL a má sedm křesel ze 27. Druhá skončila ČSSD se šesti mandáty, třetí SOS pro Český Těšín s pěti mandáty. ODS má pět křesel, Nestraníci a KSČM po dvou.

Ve volbách v řádném termínu loni na podzim přitom KDU-ČSL byla až třetí za ČSSD a SOS pro Český Těšín.

 

Právě se děje

Další zprávy