Soud: Masivní nákup hlasů se v Českém Těšíně nekonal

ČTK ČTK
7. 2. 2011 14:41
Podle Krajského soudu šlo o individuální případ, který neměl vliv na výsledek
Krajský soud zamítl i žalobu na zvolení Mariana Kuśe, ten sám žádá opakování voleb.
Krajský soud zamítl i žalobu na zvolení Mariana Kuśe, ten sám žádá opakování voleb. | Foto: Jiří Hloušek

Český Těšín/Ostrava - Podle rozhodnutí senátu Krajského soudu v Ostravě se hlasy v Českém Těšíně na Karvinsku během opakovaných obecních voleb v lednu masově nekupovaly.

Údajně se prokázal jen jediný případ, který na celkový výsledek voleb neměl vliv. Soud tak žalobu, která hlasování kvůli ovlivňování voličů zpochybnila, zamítl.

"Důkazy neprokázaly, že by nakupování hlasů mělo znaky organizovanosti a masovosti," řekla soudkyně Miroslava Honusová. Dodala, že se neprokázala ani existence lidí, kteří by peníze ve velkém za hlasy nabízeli. Uvedla, že podle důkazů existuje jen jediný volič, který za hlas dostal zaplaceno. "To ale nemělo vliv na výsledek voleb," řekla.

Volby se v Českém Těšíně opakovaly právě na základě dřívějšího rozhodnutí stejného senátu krajského soudu. Tehdy dospěl k názoru, že se hlasy v říjnových volbách nakupovaly masivně a to ovlivnilo výsledek hlasování.

Lednové hlasování sledovala média a také zástupci z nevládní organizace Transparency International. Podle nich k nakupování docházelo, ale mnohem skrytěji než v říjnu 2010.

Žaloba na zvolení Kuśe také neuspěla

Soud projednával také žalobu koalice KDU-ČSL, ODS a Nestraníků. Zpochybnili v ní ale jen zvolení lídra kandidátky SOS pro Český Těšín Mariana Kuśe a několika jeho kolegů.

Argumentovali tím, že vedení strany je ještě před opakovaným hlasováním odvolalo. I tuto žalobu ale senát zamítl. Kandidáti sice odvoláni byli, ale tento akt byl neplatný. "Jako nezávislí kandidáti na kandidátce politické strany jsou totiž neodvolatelní," vysvětlila soudkyně.

Odpoledne se zabýval ještě třetí žalobou, kterou tentokrát podal přímo kontroverzní politik Kuś. Domáhá se opakování voleb. Údajně se cítí poškozen mediální kampaní proti jeho straně po podzimních volbách. Ani on ovšem neuspěl

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy