Frenštát se rozloučil s dalšími třemi oběťmi výbuchu

ČTK ČTK
1. 3. 2013 15:32
Do smuteční síně, kde se konal pohřeb, dorazilo okolo 300 lidí
Po výbuchu ve Frenštátě.
Po výbuchu ve Frenštátě. | Foto: Požáry.cz

Frenštát pod Radhoštěm - Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm se v pátek přišli rozloučit s dalšími třemi oběťmi, které zemřely při výbuchu v panelovém domě 17. ledna.

Na pohřeb šedesátileté ženy, její osmatřicetileté dcery a desetileté vnučky přišlo do smuteční síně na městském hřbitově okolo 300 lidí.

Několik desítek smutečních hostů muselo zůstat před smuteční síní, protože byla zcela zaplněná. Už ve středu tam měly pohřeb dvě malé děti, které rovněž zemřely při tomto neštěstí.

Podle nejpravděpodobnější verze, s níž pracuje policie, výbuch úmyslně způsobil problémový nájemník Antonín Blažek. Včetně něj zahynulo šest lidí a dalších 11 utrpělo zranění, mezi nimi i jeden dobrovolný hasič.

Tři zranění stále leží ve vážném stavu v popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě, nejhůř z nich je na tom žena s popáleninami na 90 procentech těla. Třípatrový dům se šesti byty výbuch a následný požár kompletně zničily.

Rodina pravděpodobného viníka Blažka se rozhodla, že jeho ostatky nechá zpopelnit bez obřadu. Náklady zaplatí. Ještě před pár dny se proslýchalo, že se svého příbuzného zřekne a nezařídí ani pohřeb.

"Tělo už bylo na přání manželky ve čtvrtek převezeno z Ostravy-Poruby do ostravského krematoria," řekl v pátek majitel frenštátské pohřební služby Karel Reček.

Pracovnice krematoria pak uvedla, že tělo teprve bude zpopelněno. Popel si pak manželka vyzvedne.

V neděli od 15 hodin se na frenštátském náměstí uskuteční ekumenická bohoslužba za oběti neštěstí. Na setkání vystoupí Věžní hudba Základní umělecké školy a pěvecký sbor frenštátského gymnázia Garrendo.

Prohlédněte si fotografie z místa výbuchu

Do veřejné sbírky na pomoc obyvatelům domu už lidé, obce i firmy přispěli více než 15 miliony korun. Přes 14,5 milionu poslali na účet, více než 700 tisíc korun lidé vhodili do pokladničky na obecním úřadě.

Frenštátští zastupitelé chtějí do tří týdnů rozhodnout, jak vybrané peníze rozdělí. Krajští radní tento týden rozhodli, že na pomoc lidem, kteří výbuch přežili, dají více než milion korun.

Trosky domu rozebírá specializovaná firma. Postupuje pomalu a opatrně, protože zničená budova má společnou stěnu se sousedním domem.

Jeho obyvatelé se kvůli tomu zatím nemohli vrátit do svých domovů, od neštěstí přebývají u svých příbuzných a známých. Práce postupují pomaleji, než se čekalo, a demolice domu se protáhne nejméně do příštího týdne.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy