Stařenku jsem uhořet nenechal, tvrdí před soudem muž

ČTK ČTK
22. 1. 2013 15:46
Podle svědků hovořil obžalovaný o smrti ženy už dobu před příjezdem hasičů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Liberec - Několik svědků v úterý u Krajského soudu v Liberci uvedlo, že o smrti uhořelé stařenky z Višňové na Liberecku mluvil muž obžalovaný z její vraždy ještě před příjezdem hasičů.

Mrtvou ženu objevily o několik desítek minut později zasahující jednotky. Třiapadesátiletému Fadilovi Dávidovi hrozí za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem výjimečný trest, tedy až doživotí.

Vinu odmítá a výpovědi svědků považuje za komplot proti němu.

Podle obžaloby muž rozmístil 27. ledna 2010 po poledni v domě ve Višňové - Andělce hořlavé předměty blízko zapnutých elektrických přímotopů, které následně převrhl.

Hasiče zavolal pozdě

Údajne věděl, že jednaosmdesátiletá žena nebude schopna vzhledem ke svému věku a omezené pohyblivosti před požárem uniknout. Ženě oheň způsobil popáleniny na 80 procentech těla, na místě zemřela.

Matka třicetileté přítelkyně obžalovaného kosovského Albánce v úterý uvedla, že mluvila s Dávidem asi tři čtvrtě hodiny před příjezdem hasičů."Budu si to pamatovat celý život. Řekl mi: Babička není, shořela, je mrtvá," uvedla.

Dávid to popírá. "Špatně mi rozuměla, říkal jsem, že běháme kolem baráku a není dovnitř vidět," hájil se u soudu. Hasiče ale zavolal až 40 minut poté, co mluvil s matkou své přítelkyně.

Ještě před příjezdem hasičů k domu zavražděné ženy přijela její sousedka. Měla prý pocit, že Dávid nechce, aby vystoupila z auta. "Stál u dveří, mohla jsem stáhnout jen okénko," uvedla. Mluvil prý zvláštním kňučivým hlasem a říkal, že babička hoří. "Dělalo to na mě špatný dojem, takové chování se k němu nehodilo," řekla sousedka zemřelé ženy.

I manželka kosovského Albánce v úterý částečně potvrdila obvinění v obžalobě. Žena uvedla, že Dávid odjel v den vraždy z jejich domu a byl kolem poledne pryč asi čtvrt hodiny. V dalších dnech se prý opakovaně vyptával, jakoby něco udělal. "Říkal, kdyby něco bylo, tak by si pro mě asi přišli," řekla žena.

Podobná slova slyšela i další obyvatelka Andělky, jež dnes vypovídala u soudu. Dávid se v úterý hájil tím, že se bál, že se to na něj "pokusí hodit", protože je Albánec. Výpovědi svědků považuje za komplot, snahu zbavit se ho. V Andělce totiž neměl dobrou pověst a místní se ho kvůli jeho násilné povaze báli. Manželka i přítelkyně navíc uvedly, že je týral a místo oslovení na ně někdy pískal jako na psa.

Pověst zámožné ženy

Muž přezdívaný Džovany nebo starosta do osady ve Frýdlantském výběžku přišel s Vladimírem Králem, který byl považován na přelomu století za jednu z hlavních postav libereckého podsvětí. "Dělal (Dávid) pro něj nějakou práci. Vyřešil mu i nějaký problém s Albánci," řekla u soudu přítelkyně obžalovaného, s níž měl Dávid poměr ještě před jejími patnáctinami.

Třiapadesátiletý muž si nyní odpykává trest za pětinásobné vydírání a týrání své přítelkyně. Například jednomu muži vyhrožoval zapálením domu, pokud se nevystěhuje. Jinému zase přiložil sekeru ke krku s tím, aby mu naštípal dřevo, jinak mu ublíží.

Zavražděná jednaosmdesátiletá žena měla v Andělce pověst zámožné ženy. Lidem dávala a půjčovala peníze. Jen prodejem bytu v Praze získala 1,9 milionu korun. V době smrti ale na účtu už moc peněz neměla. Jeden muž z osady od ní dostal 300 000 korun, další svědci přiznali, že jim půjčila desítky tisíc korun. Všichni tvrdí, že jí peníze splatili.

Fadil Dávid znal zavražděnou ženu několik let a říkal jí babičko. Motivem k vraždě byl podle obžaloby majetkový prospěch a snaha zakrýt předchozí trestnou činnost. Zabít se ji prý rozhodl poté, když důchodkyně přišla na to, že ji okrádá, a chtěla podat na Dávida trestní oznámení. Prostřednictvím své přítelkyně jí tajně vybíral peníze z účtu a nechal ji také podepsat falešnou závěť, v níž jeho družce vše odkázala.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy