Stařenku jsem uhořet nenechal, tvrdí před soudem muž

ČTK ČTK
22. 1. 2013 15:46
Podle svědků hovořil obžalovaný o smrti ženy už dobu před příjezdem hasičů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Liberec - Několik svědků v úterý u Krajského soudu v Liberci uvedlo, že o smrti uhořelé stařenky z Višňové na Liberecku mluvil muž obžalovaný z její vraždy ještě před příjezdem hasičů.

Mrtvou ženu objevily o několik desítek minut později zasahující jednotky. Třiapadesátiletému Fadilovi Dávidovi hrozí za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem výjimečný trest, tedy až doživotí.

Vinu odmítá a výpovědi svědků považuje za komplot proti němu.

Podle obžaloby muž rozmístil 27. ledna 2010 po poledni v domě ve Višňové - Andělce hořlavé předměty blízko zapnutých elektrických přímotopů, které následně převrhl.

Hasiče zavolal pozdě

Údajne věděl, že jednaosmdesátiletá žena nebude schopna vzhledem ke svému věku a omezené pohyblivosti před požárem uniknout. Ženě oheň způsobil popáleniny na 80 procentech těla, na místě zemřela.

Matka třicetileté přítelkyně obžalovaného kosovského Albánce v úterý uvedla, že mluvila s Dávidem asi tři čtvrtě hodiny před příjezdem hasičů."Budu si to pamatovat celý život. Řekl mi: Babička není, shořela, je mrtvá," uvedla.

Dávid to popírá. "Špatně mi rozuměla, říkal jsem, že běháme kolem baráku a není dovnitř vidět," hájil se u soudu. Hasiče ale zavolal až 40 minut poté, co mluvil s matkou své přítelkyně.

Ještě před příjezdem hasičů k domu zavražděné ženy přijela její sousedka. Měla prý pocit, že Dávid nechce, aby vystoupila z auta. "Stál u dveří, mohla jsem stáhnout jen okénko," uvedla. Mluvil prý zvláštním kňučivým hlasem a říkal, že babička hoří. "Dělalo to na mě špatný dojem, takové chování se k němu nehodilo," řekla sousedka zemřelé ženy.

I manželka kosovského Albánce v úterý částečně potvrdila obvinění v obžalobě. Žena uvedla, že Dávid odjel v den vraždy z jejich domu a byl kolem poledne pryč asi čtvrt hodiny. V dalších dnech se prý opakovaně vyptával, jakoby něco udělal. "Říkal, kdyby něco bylo, tak by si pro mě asi přišli," řekla žena.

Podobná slova slyšela i další obyvatelka Andělky, jež dnes vypovídala u soudu. Dávid se v úterý hájil tím, že se bál, že se to na něj "pokusí hodit", protože je Albánec. Výpovědi svědků považuje za komplot, snahu zbavit se ho. V Andělce totiž neměl dobrou pověst a místní se ho kvůli jeho násilné povaze báli. Manželka i přítelkyně navíc uvedly, že je týral a místo oslovení na ně někdy pískal jako na psa.

Pověst zámožné ženy

Muž přezdívaný Džovany nebo starosta do osady ve Frýdlantském výběžku přišel s Vladimírem Králem, který byl považován na přelomu století za jednu z hlavních postav libereckého podsvětí. "Dělal (Dávid) pro něj nějakou práci. Vyřešil mu i nějaký problém s Albánci," řekla u soudu přítelkyně obžalovaného, s níž měl Dávid poměr ještě před jejími patnáctinami.

Třiapadesátiletý muž si nyní odpykává trest za pětinásobné vydírání a týrání své přítelkyně. Například jednomu muži vyhrožoval zapálením domu, pokud se nevystěhuje. Jinému zase přiložil sekeru ke krku s tím, aby mu naštípal dřevo, jinak mu ublíží.

Zavražděná jednaosmdesátiletá žena měla v Andělce pověst zámožné ženy. Lidem dávala a půjčovala peníze. Jen prodejem bytu v Praze získala 1,9 milionu korun. V době smrti ale na účtu už moc peněz neměla. Jeden muž z osady od ní dostal 300 000 korun, další svědci přiznali, že jim půjčila desítky tisíc korun. Všichni tvrdí, že jí peníze splatili.

Fadil Dávid znal zavražděnou ženu několik let a říkal jí babičko. Motivem k vraždě byl podle obžaloby majetkový prospěch a snaha zakrýt předchozí trestnou činnost. Zabít se ji prý rozhodl poté, když důchodkyně přišla na to, že ji okrádá, a chtěla podat na Dávida trestní oznámení. Prostřednictvím své přítelkyně jí tajně vybíral peníze z účtu a nechal ji také podepsat falešnou závěť, v níž jeho družce vše odkázala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy