Polák prodával drogy, vydával je za sběratelské kousky

ČTK ČTK
13. 1. 2012 13:51
Muži, který v Liberci nabízel nové druhy syntetických drog, hrozí až deset let vězení
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Netočný

Liberec - Státní zástupce obžaloval Poláka, který v Liberci provozoval takzvaný smart-shop. V něm se prodávaly nové druhy drog jako sběratelské předměty.

Muži hrozí za nedovolenou výrobu drog vězení na dva roky až deset let, informoval mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Šestadvacetiletého cizince, který obchod s názvem Kokoland.eu v centru Liberce provozoval, policie zadržela loni v létě. Následně skončil ve vazbě, kde čeká na začátek přelíčení. Jeho případem se bude zabývat Okresní soud v Liberci.

Drogy prodával pod exotickými názvy

Podle Hořína se v libereckém obchodě prodávaly nové druhy syntetických drog maskované jako sběratelské předměty.

"Drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou prodával pod exotickými názvy každému, kdo projevil zájem," uvedl. Polák je stíhán i za to, že nabízel a prodal přes 100 gramů marihuany. Kupujícím byl policista pracující v utajení.

Obchody nabízející dříve legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku loňského roku. Přesunuly se sem z Polska, kde proti nim policisté radikálně zasáhli. Ze severní a střední Moravy se postupně přesunuly i na západ republiky.

Obchody prodávající syntetické drogy už jsou v současné době zavřené. Přispěla k tomu i novela zákona, která některé tyto látky doplnila do seznamů látek omamných a psychotropních.

Před soud v Olomouci se už dostal případ majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kameduly. Okresní soud jej na podzim potrestal dvěma lety vězení. Nadřazený krajský soud ale později kauzu okresnímu soudu vrátil zpět kvůli procesním závadám.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy