Polák prodával drogy, vydával je za sběratelské kousky

ČTK ČTK
13. 1. 2012 13:51
Muži, který v Liberci nabízel nové druhy syntetických drog, hrozí až deset let vězení
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Netočný

Liberec - Státní zástupce obžaloval Poláka, který v Liberci provozoval takzvaný smart-shop. V něm se prodávaly nové druhy drog jako sběratelské předměty.

Muži hrozí za nedovolenou výrobu drog vězení na dva roky až deset let, informoval mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Šestadvacetiletého cizince, který obchod s názvem Kokoland.eu v centru Liberce provozoval, policie zadržela loni v létě. Následně skončil ve vazbě, kde čeká na začátek přelíčení. Jeho případem se bude zabývat Okresní soud v Liberci.

Drogy prodával pod exotickými názvy

Podle Hořína se v libereckém obchodě prodávaly nové druhy syntetických drog maskované jako sběratelské předměty.

"Drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou prodával pod exotickými názvy každému, kdo projevil zájem," uvedl. Polák je stíhán i za to, že nabízel a prodal přes 100 gramů marihuany. Kupujícím byl policista pracující v utajení.

Obchody nabízející dříve legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku loňského roku. Přesunuly se sem z Polska, kde proti nim policisté radikálně zasáhli. Ze severní a střední Moravy se postupně přesunuly i na západ republiky.

Obchody prodávající syntetické drogy už jsou v současné době zavřené. Přispěla k tomu i novela zákona, která některé tyto látky doplnila do seznamů látek omamných a psychotropních.

Před soud v Olomouci se už dostal případ majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kameduly. Okresní soud jej na podzim potrestal dvěma lety vězení. Nadřazený krajský soud ale později kauzu okresnímu soudu vrátil zpět kvůli procesním závadám.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy