Majitel Amsterdam shopů jde na dva roky za mříže

ČTK ČTK
2. 11. 2011 17:20
Průlomový rozsudek vynesl ve středu olomoucký okresní soud
Amsterdam shop
Amsterdam shop | Foto: Petr Protivánek

Olomouc - Olomoucký okresní soud ve středu odsoudil majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kamedulu ke dvěma letům vězení. Po odpykání trestu bude na šest let vyhoštěn z České republiky.

Kamedulovi hrozilo za šíření toxikomanie až pět let vězení. Ve svých prodejnách nabízel pod označením sběratelské předměty syntetické drogy. K jejich zneužívání přitom vybízel prostřednictvím reklam v rádiích i na svých internetových stránkách.

Středeční rozsudek je průlomový, dosud za tuto činnost nikdo před soudem nestál.

"S ohledem na vyšší škodlivost společenského jednání soud přistoupil k nepodmíněnému odnětí svobody. Pohybujeme se v sazbě rok až pět let, obžalovaný byl dosud bezúhonný, trest jsme proto uložili ve třetině trestní sazby," uvedla soudkyně Markéta Langerová.

Podle soudkyně je prokázané, že šlo o látky se stejným účinkem jako drogy. "Účinky jsou jednoznačné; i svědci jejich účinky přirovnali k drogám, které již dříve užili," uvedla Langerová.

Obhajoba se svým tvrzením, že jde pouze o sběratelské předměty, neuspěla. "Je to to samé, jako kdyby obžalovaný jako sběratelské předměty prodával odjištěné granáty a chtěl se zprostit odpovědnosti za to, že zákazníkovi vybuchnou před obchodem v ruce," řekla soudkyně.

Obchody jsou už uzavřené

Obhájce obžalovaného Tomáš Sedláček označil rozsudek za nezákonný a na místě se proti němu odvolal. "Jde o nezákonný trest, nesouhlasíme s výrokem o vině ani s výrokem o trestu. Proto jsme podali okamžitě odvolání," řekl po rozsudku. Kamedula svou vinu popíral. "Nikdy jsem neporušil žádný český zákon. Stovky obchodů dodnes fungují. Všechna obvinění jsou mylná. Já už jsem navždy s takovou činností skončil," uvedl Kamedula.

Za průlomový označil verdikt i žalobce Jaroslav Kouřil. "Jde o průlomovou věc. Jde o nový fenomén prodeje drog, jde totiž o řádnou obchodní společnost, která má zaměstnance, platí odvody a daně," uvedl státní zástupce.

Podle něj ale Kamedula není jediným odsouzeným.  "Po celé České republice je podle mých informací vedena řada trestních řízení s obdobnou trestní tématikou. Není jediný, ale první," podotkl státní zástupce. S rozhodnutím soudu byl spokojen. "Tímto rozhodnutím byl tady vysloven jasný signál, že z České republiky nebudeme dělat centrum drogové turistiky," uvedl žalobce.

Reklama vybízela ke koupi legálních drog

Obžaloba muže vinila, že věděl o tom, že pod záminkou sběratelských předmětů prodává syntetické drogy. Přítomnost návykových látek u soudu potvrdili i znalci. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně. Potvrdil to i jeden z uživatelů.

"Koupil jsem si sáček s práškem a šňupal jsem to. Ze začátku to bylo dobré, ale pak mi bylo špatně. Myslel jsem, že mě chce někdo zabít, bál jsem se vyjít z baráku. Halucinace trvaly tak tři hodiny," uvedl devětadvacetiletý muž. Přirovnal to k účinkům pervitinu, který také dříve užíval.

K nákupu se rozhodl kvůli reklamě, kterou slyšel v rádiu v práci. "Hráli tam slogan Kupuj to, co je legální. Vnímal jsem to tak, že je to reklama na drogy, na syntetika," doplnil muž.

Právě kvůli tomuto šíření nakonec policisté dostali Kamedulu před soud. V době, kdy podnikal, totiž tyto látky nebyly zapsány na seznamu zakázaných látek. Zatčen byl jen chvíli poté, co novela vstoupila v platnost.

Obhájce Tomáš Sedláček žádal pro Kamedulu zproštění obžaloby. Na rozdíl od obhájce tvrdil, že Kamedula je jediný v Česku, který by měl za své podnikání pykat. Podle něj jeho jednání není trestné. Uvedl, že Kamedula neznal složení sběratelských předmětů, které prodával. Poukázal i na to, že tyto předměty a produkty nebyly určeny ke spotřebě, což bylo výrazně označeno na každém obalu i internetových stránkách.

V Česku začaly kamenné obchody nabízející legální drogy vznikat na začátku letošního roku. Prodejny se do Čech přesunuly z Polska, kde proti nim loni v říjnu tamní policisté radikálně zasáhli. Podle policistů začaly obchody syntetické drogy prodávat v severní a střední Moravě, později se přesunuly i na západ země. V současné době jsou obchody uzavřeny. Přispěla k tomu i novela zákona, jež některé tyto látky doplnila na konci dubna do seznamů omamných a psychotropních látek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy