Majitele Amsterdam shopů propustil soud na svobodu

ČTK ČTK
2. 1. 2012 11:37
Muž byl původně odsouzen ke dvěma rokům vězení za šíření toxikomanie
Muž provozoval v Česku síť Amsterdam shopů (ilustrační foto).
Muž provozoval v Česku síť Amsterdam shopů (ilustrační foto). | Foto: Petr Protivánek

Olomouc - Majitel sítě Amsterdam shopů v Česku, který byl v listopadu odsouzený olomouckým okresním soudem k dvěma rokům vězení za šíření toxikomanie, je na svobodě.

Z vazby ho svým rozhodnutím propustil olomoucký krajský soud. Tamní soudci zároveň jeho kauzu vrátili zpět k okresnímu soudu kvůli procesním závadám.

Před soud se Polák Artur Slawomir Kamedula dostal kvůli tomu, že ve svých prodejnách údajně nabízel syntetické drogy označené za sběratelské předměty.

K jejich zneužívání přitom podle obžaloby sváděl zájemce prostřednictvím reklam v rádiích a na svých internetových stránkách. Šlo přitom o průlomový rozsudek, za tuto činnost dosud nikdo před soudem nestál.

Podle obžaloby sváděl k užívání návykových látek

Případ se před krajský soud dostal kvůli odvolání obžalovaného. Obžaloba byla postavena na tom, že muž věděl o tom, že pod záminkou sběratelských předmětů prodává syntetické drogy.

I znalci u soudu uvedli, že tyto sběratelské předměty obsahovaly návykové látky. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně. Prostřednictvím placené reklamy a internetu podle obžaloby sváděl široký okruh obyvatel k požívání těchto látek.

Muž však tvrdil, že šlo o sběratelské předměty, které nebyly určeny ke spotřebě. Podle jeho obhájce šlo o exemplární potrestání. Kamedula je podle něj jediný v Česku, který by měl za své podnikání pykat. Jeho jednání prý není trestné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy