Přiznání mormonů: Zakladatel církve měl až 40 manželek

ČTK ČTK
11. 11. 2014 20:04
Doposud se o Josephu Smithovi mluvilo jako o milujícím muži jediné manželky Emmy.
Joseph Smith.
Joseph Smith. | Foto: Wikipedia Commons

New York - Mormonští vůdci vůbec poprvé přiznali, že zakladatel jejich církve Joseph Smith měl až 40 manželek.

Dosud se o něm v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hovořilo jako o milujícím muži jediné manželky Emmy.

Laurie Goodsteinová v komentáři otištěném v listu The New York Times napsala, že některé ze Smithových žen už byly vdané, jedné bylo pouze 14 let.

Goodsteinová vycházela z materiálů, které nyní na internetu publikují sami příslušníci této církve ve snaze podat otevřeně informace o svých předchůdcích.

Běžně se přiznávalo, že Smithův nástupce Brigham Young praktikoval polygamii, když stoupence přivedl do Utahu a vybudoval tam s nimi Salt Lake City. O tom, že polygamní byl také Smith, prý mnozí z mormonů dosud nevěděli.

"Byl to dokonalý prorok"

"Mně a mnoha dalším o něm říkali, že to byl naprosto dokonalý prorok," napsala blogerka Emily Jensenová. Smith podle publikovaných materiálů zřejmě se všemi manželkami neměl intimní poměr, protože některé mu prý byly zaslíbeny pro posmrtný život. Jeho žena Emma prý ale nesnesitelně trpěla.

Církev na svou internetovou stránku za minulý rok umístila 12 materiálů pojednávajících o tématech, za něž je kritizována. Jeden se týká například zákazu kázat pro černochy, který byl zrušen roku 1978, jiný Smithova překladu desek s hieroglyfy, které prý našel a podle nichž sepsal základní knihu o učení své církve, již založil roku 1830.

Mezi materiály, které mají odhalit pravdu, je i text o "mnohačetných manželstvích" uzavíraných v raném období mormonského hnutí. Praví se v něm, že polygamii nařídil bůh a že Smith toto nařízení přijal neochotně. Pak ale říkal, že také Abrahám a další patriarchové ze Starého zákona měli více žen a že mormonská církev je vlastně "obnovením" tohoto raného období.

V eseji se píše, že Smithovy manželky byly ve věku od 20 do 40 let. Helen Mar Kimballovou, která byla dcerou Smithových přátel, si ale vzal, když jí do 15. narozenin chybělo několik měsíců.

Podle údajně "střízlivých odhadů" měl Smith 30 až 40 manželek. Výbušnou částí textu je přiznání, že některé z nich už byly vdané. Emeritní profesor Columbijské univerzity a mormon Richard Bushman vidí v publikování těchto faktů "znak zralosti".

Vůdce odpadlické skupiny zneužíval děti

Mormonská církev se pod tlakem vlády v roce 1890 polygamie formálně vzdala, avšak v praxi se v ní několik let pokračovalo. Mnozí z těch, kdo se zákazem nesouhlasili, založili odpadlické skupiny. Vůdce jedné z nich, Warena Jeffse, roku 2011 odsoudili v Texasu za zneužívání dětí.

Součástí učení mormonů ale zůstalo, že muž, který přijde o ženu její smrtí nebo při rozvodu, se může zaslíbit další ženě a po smrti pak bude manželem obou. Právě to podle vydavatelky mormonského časopisu Kristine Haglundové trápí silně věřící mormonky.

"Církev nikdy otevřeně neřekla, že v nebi se polygamie nepraktikuje, a to silně věřícím ženám vadí," řekla. Podle historika Eldera Snowa se chystá ještě další esej a bude se týkat práva žen působit jako kazatelky.

Eseje vznikají od roku 2012, ale mnozí mormoni o nich nemají tušení. Na domovské stránce církve se automaticky neobjeví, je třeba je dohledat. Komentář newyorského listu končí sdělením, že mezi mormony stejně vzbudilo video o spodním prádle doporučeném nosit při modlitbě daleko větší pozornost než debata o polygamii.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy