Přiznání mormonů: Zakladatel církve měl až 40 manželek

ČTK ČTK
11. 11. 2014 20:04
Doposud se o Josephu Smithovi mluvilo jako o milujícím muži jediné manželky Emmy.
Joseph Smith.
Joseph Smith. | Foto: Wikipedia Commons

New York - Mormonští vůdci vůbec poprvé přiznali, že zakladatel jejich církve Joseph Smith měl až 40 manželek.

Dosud se o něm v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hovořilo jako o milujícím muži jediné manželky Emmy.

Laurie Goodsteinová v komentáři otištěném v listu The New York Times napsala, že některé ze Smithových žen už byly vdané, jedné bylo pouze 14 let.

Goodsteinová vycházela z materiálů, které nyní na internetu publikují sami příslušníci této církve ve snaze podat otevřeně informace o svých předchůdcích.

Běžně se přiznávalo, že Smithův nástupce Brigham Young praktikoval polygamii, když stoupence přivedl do Utahu a vybudoval tam s nimi Salt Lake City. O tom, že polygamní byl také Smith, prý mnozí z mormonů dosud nevěděli.

"Byl to dokonalý prorok"

"Mně a mnoha dalším o něm říkali, že to byl naprosto dokonalý prorok," napsala blogerka Emily Jensenová. Smith podle publikovaných materiálů zřejmě se všemi manželkami neměl intimní poměr, protože některé mu prý byly zaslíbeny pro posmrtný život. Jeho žena Emma prý ale nesnesitelně trpěla.

Církev na svou internetovou stránku za minulý rok umístila 12 materiálů pojednávajících o tématech, za něž je kritizována. Jeden se týká například zákazu kázat pro černochy, který byl zrušen roku 1978, jiný Smithova překladu desek s hieroglyfy, které prý našel a podle nichž sepsal základní knihu o učení své církve, již založil roku 1830.

Mezi materiály, které mají odhalit pravdu, je i text o "mnohačetných manželstvích" uzavíraných v raném období mormonského hnutí. Praví se v něm, že polygamii nařídil bůh a že Smith toto nařízení přijal neochotně. Pak ale říkal, že také Abrahám a další patriarchové ze Starého zákona měli více žen a že mormonská církev je vlastně "obnovením" tohoto raného období.

V eseji se píše, že Smithovy manželky byly ve věku od 20 do 40 let. Helen Mar Kimballovou, která byla dcerou Smithových přátel, si ale vzal, když jí do 15. narozenin chybělo několik měsíců.

Podle údajně "střízlivých odhadů" měl Smith 30 až 40 manželek. Výbušnou částí textu je přiznání, že některé z nich už byly vdané. Emeritní profesor Columbijské univerzity a mormon Richard Bushman vidí v publikování těchto faktů "znak zralosti".

Vůdce odpadlické skupiny zneužíval děti

Mormonská církev se pod tlakem vlády v roce 1890 polygamie formálně vzdala, avšak v praxi se v ní několik let pokračovalo. Mnozí z těch, kdo se zákazem nesouhlasili, založili odpadlické skupiny. Vůdce jedné z nich, Warena Jeffse, roku 2011 odsoudili v Texasu za zneužívání dětí.

Součástí učení mormonů ale zůstalo, že muž, který přijde o ženu její smrtí nebo při rozvodu, se může zaslíbit další ženě a po smrti pak bude manželem obou. Právě to podle vydavatelky mormonského časopisu Kristine Haglundové trápí silně věřící mormonky.

"Církev nikdy otevřeně neřekla, že v nebi se polygamie nepraktikuje, a to silně věřícím ženám vadí," řekla. Podle historika Eldera Snowa se chystá ještě další esej a bude se týkat práva žen působit jako kazatelky.

Eseje vznikají od roku 2012, ale mnozí mormoni o nich nemají tušení. Na domovské stránce církve se automaticky neobjeví, je třeba je dohledat. Komentář newyorského listu končí sdělením, že mezi mormony stejně vzbudilo video o spodním prádle doporučeném nosit při modlitbě daleko větší pozornost než debata o polygamii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy