Periskop: Kanada soudí mormonské vůdce kvůli mnohoženství

Přenos skončil
Pátek 15. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Boko Haram unesla stvoku chlapců

Bojovníci islamistického hnutí Boko Haram unesli asi stovku chlapců a mladých mužů z odlehlé rybářské vesnice na severovýchodě Nigérie. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky, kterým se podařilo z místa uprchnout. Vesnice byla přepadena zhruba čtyři měsíce poté, co členové Boko Haram unesli z obce Chibok 270 dívek. Z nich 219 zůstává stále v zajetí.

Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

K Itálii připlulo dalších 1300 uprchlíků

Téměř 1300 uprchlíků ze severní Afriky připlulo v několika plavidlech přes Středozemní moře k italské pevnině. S odvoláním na oficiální zdroje to uvedla agentura DPA.

Více než 1000 těchto ilegálních migrantů různých národností pak bylo převezeno do Neapole.

Foto: Reuters

Kokain v prsou

Španělská policie zadržela na letišti v Madridu ženu, která do Evropy z Kolumbie provezla téměř dva kilogramy kokainu ukryté ve vlastním těle. Třiačtyřicetiletá Venezuelka pašovala drogu v prsních implantátech.

Rozepínání podprsenky
Rozepínání podprsenky | Foto: Aktuálně.cz

Pomoc pro Iráčany

Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci.

Letadla podle informací agentury AP vezou zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro irácké uprchlíky, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy.

Humanitární pomoc převezmou v Irbílu v iráckém Kurdistánu zástupci OSN, kteří ji rozdělí potřebným.

Duchovní podpořil premiéra

Nejvlivnější z iráckých šíitských duchovních ajatolláh Alí Sistání dnes podpořil designovaného premiéra Hajdara Abádího.

Země má podle něj teď jedinečnou příležitost vyřešit politické a bezpečnostní problémy.

Prezident Fuád Masúm pověřil v pondělí Abádího sestavením vlády. Podporu svému nástupci ve čtvrtek vyjádřil i dosluhující premiér Núrí Málikí, který zároveň oznámil svou rezignaci.

Stoupenci brání exprezidenta

Mírové jednotky OSN se v hlavním městě Haiti Port-au-Prince střetly s desítkami příznivců bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristidea. Podle BBC je rozehnaly pomocí kouřových granátů.

Aristideovi stoupenci kolem domu někdejší hlavy státu vystavěli barikády kvůli obavám, aby nebyl zatčen. Soud na něj totiž ve středu vydal zatykač, neboť se neobjevil u přelíčení kvůli výslechu ohledně jeho obvinění z korupce a obchodu s drogami.

Vůdci mormonů stanou před soudem

Dva soupeřící vůdci kanadské radikální mormonské sekty stanou před soudem kvůli obvinění z mnohoženství.

Winston Blackmore a James Marion Oler řídí dvě soupeřící větve Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, která se odštěpila od severoamerických mormonů.

Blackmore má 24 manželek, jeho švagr Oler "pouze“ čtyři. Oba muži nestojí kvůli polygamii před soudem poprvé.

Protesty směřují do Islámábádu

Desetitisíce protestujících v Pákistánu  - žádající odstoupení premiéra Naváze Šarífa - se blíží do metropole Islámábád.

Dva v podstatě samostatné protesty vedou Šarífův největší soupeř Imran Chán a vlivný muslimský duchovní Muhammad Táhir Kadrí.

Do hlavního města by protivládní demonstranti měli dorazit v pátek dopoledne, píše server BBC.

Protivládní protesty v Pákistánu
Protivládní protesty v Pákistánu | Foto: Reuters

Čína zachraňuje horníky v zaplaveném dole

Čínští záchranáři dnes dostali na povrch devět z 25 horníků, kteří uvízli v zaplaveném uhelném dole na severovýchodě Číny.

Vlastník dolu poblíž města Ťi-si v provincii Chej-lung-ťiang se již ocitl v policejní vazbě. Nejsou však dosud známy žádné podrobnosti, co zaplavení dolu způsobilo.

Orbán brojí proti obezitě

Maďarští školáci se od nového školního roku musí připravit na každoroční testy fyzické zdatnosti, které mají sloužit jako prostředek boje proti obezitě.

Jde o nejnovější krok maďarského premiéra Viktora Orbána, který miluje sport a usiluje o zdravější populaci, informovala dnes agentura AFP.

Děti, které v testu dopadnou špatně, dostanou kartu s jedním ze tří stupňů podle toho, jak velké množství speciální péče potřebují.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2014 15:38
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy