Nigerijská armáda zřejmě zabila jednoho vůdců Boko Haram

ČTK ČTK
13. 9. 2014 8:33
Vojáci u města Maiduguri na severovýchodě Nigérie zabili údajně na 200 islámských radikálů včetně obávaného velitele Amira.
V uprchlickém táboře se lidé ukrývají před Boko Haram.
V uprchlickém táboře se lidé ukrývají před Boko Haram. | Foto: Reuters

Abuja - Vojáci u města Maiduguri na severovýchodě Nigérie zabili údajně na 200 islámských radikálů včetně obávaného velitele Amira. Jde o jedno z mála vítězství nad povstalci.

O zabití mnoha extremistů hovořilo několik zdrojů. Nejmenovaný důstojník řekl, že mezi radikály, kteří v pátek přišli o život v bitvě ve městě Konduga, je i jeden z velitelů hnutí Boko Haram známý pod jménem Amir.

Konduga leží asi 35 kilometrů od Maiduguri, hlavního města státu Borno, v němž se islamistická sekta zrodila a které v posledních dnech zcela obklíčila.

Povstalci z milic Boko Haram v poslední době změnili taktiku náhodných výpadů a plenění vesnic a městeček a po vzoru organizace Islámský stát, která ovládá rozsáhlá území na severu Iráku a Sýrie, začali dobývat jednotlivá města při hranicích s Kamerunem ve státu Borno a Adamawa. Šéf radikálů Abubakar Shekau v srpnu na získaných územích vyhlásil chalífát.

Členové hnutí Boko Haram rozpoutali v poslední době nevídanou vlnu násilí. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo.

 

Právě se děje

před 24 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy