České silnice znovu zasypal sníh. Posyp solí zabírá kvůli mrazům méně, varují silničáři

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 1. 2016 8:47
V noci na čtvrtek většinu silnic v Česku opět pokryl sníh a na mnoha místech sněží i ráno. Většina hlavních tahů je se zvýšenou opatrností průjezdná. Silničáři řidiče varují, že kvůli nízkým teplotám posyp solí zabírá méně a místy to může klouzat. Přes den by se teploty měly podle předpovědi udržet pod bodem mrazu. Zatím kvůli počasí žádnou vážnější nehodu policisté nehlásí.
Stav na cestách komplikuje čerstvě napadlý sníh. (Ilustrační foto)
Stav na cestách komplikuje čerstvě napadlý sníh. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česko v noci ze středy na čtvrtek zasypala nová vrstva sněhu. Na mnoha místech ho napadalo i více než šest centimetrů. Řidiči by na cestách měli dbát zvýšené opatrnosti, upozorňují silničáři.

V Jihočeském kraji dopravu ve čtvrtek ráno komplikuje sněžení. Všechny silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. "Sněží prakticky na celém území regionu," upřesnil Vlastimil Zikmund z dispečinku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Vozovky upravují zhruba dvě stovky sypacích automobilů. "Nemáme hlášenou žádnou zprávu o tom, že by některá komunikace byla neprůjezdná," dodal Zikmund.

V Libereckém kraji napadlo přes noc až šest centimetrů sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Vrstva sněhu je i na hlavních tazích, silničáři proto doporučují opatrnost. Všechny silnice jsou průjezdné, na Liberecku však stále zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřena silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu.

Také silnice ve Zlínském kraji pokryl sníh. Mnohdy husté sněžení region zasáhlo ve středu večer. Vozovky druhé a třetí třídy na Zlínsku a na Vsetínsku pokrývá ujetý a ostatní silnice rozbředlý sníh. Místy se tvoří ledovka, varují silničáři.

Nový sníh komplikuje místy dopravu v Ústeckém kraji. Silničáři řidiče nabádají k opatrnosti.

Silnice v Karlovarském kraji mohou místy namrzat. V noci znovu sněžilo a při teplotách okolo minus pěti až minus deseti stupňů mohou i chemicky ošetřené silnice klouzat. Opatrní musí být řidiči zejména na silnicích nižších tříd, ale třeba i na výjezdech z hlavních silnic. Sněhové přeháňky v noci přinesly opět několik centimetrů nového sněhu, který se na prosolených silnicích mění ve sněhovou břečku. Na Sokolovsku se navíc vyskytuje mlha, která může namrzat.

Silnice v Olomouckém kraji pokryl v noci čerstvý sníh. Sněžilo po celém území kraje, místy napadlo až pět centimetrů. Silnice jsou podle správců cest sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě. S rozbředajícím sněhem se mohou řidiči setkat místy i na hlavních tazích. "Posypové vozy jsou stále venku, teplota je mezi šesti až deseti stupni pod nulou, sůl tak zabírá méně," dodal dispečer.

Hlavní tah na Slovensko je pro kamiony stále uzavřen

V Moravskoslezském kraji by řidiči měli jezdit opatrně hlavně v Beskydech a Jeseníkách.  Na beskydské straně kraje v noci napadlo až deset centimetrů nového sněhu. Cesty jsou ošetřeny posypem a jsou s opatrností sjízdné.

Silnice I/56, jeden z hlavních tahů na Slovensko, zůstává mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku uzavřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Předpokládaný termín otevření silnice mezi Ostravicí a Bílou pro kamiony je zatím 26. leden. Záleží ale na počasí. Silnice vede okolo nádrže Šance s pitnou vodou, silničáři ji proto nemohou ošetřovat chemicky a kamiony tam v kopcích mají problémy.

Automobilovou dopravu v Pardubickém kraji komplikuje nový sníh. Napadl na celém území regionu, v některých místech sněží dál. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, informují krajští silničáři.

Na řadě míst na Vysočině komplikuje dopravu ledovka a sněhové přeháňky. Hlavní silnice jsou vlhké po chemickém ošetření, na vedlejších leží ujetá a zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice v kraji jsou podle silničářů sjízdné, řidiči však musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. "Kvůli sněhovým přeháňkám udržovalo silnice na území celého kraje během noci ve sjízdném stavu 119 sypačů," upřesnil Jiří Havel z dispečinku krajských silničářů.

V Jihomoravském kraji jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách na nich místy leží tenká vrstva uježděného sněhu. Opatrnost je nutná především na Blanensku, Brněnsku a Vyškovsku, upřesnili pracovníci dispečinku jihomoravské správy silnic.

Autobus se studenty se převrátil

V kraji začalo hustě sněžit ve středu odpoledne. V regionu vyjely do terénu všechny posypové vozy. Nejvážnější nehoda se stala od středečního odpoledne v Holštejně na Blanensku. Autobus se 24 studenty jedné z pražských univerzit tam sjel na kluzké vozovce do příkopu, kde se převrátil na bok. Sedm cestujících utrpělo lehké zranění, pět z nich jsou cizinci. Škoda se odhaduje na 40.000 korun, dodal mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek.

V Plzeňském kraji připadl další sníh. Na silnicích většinou leží vrstva rozbředlého sněhu po solení. Ve vyšších polohách na Šumavě se drží uježděná vrstva sněhu posypaná drtí. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné, silničáři doporučují jízdu se zvýšenou opatrností. Na některých místech regionu jsou ve čtvrtek ráno mlhy.

V Královéhradeckém kraji v noci na čtvrtek připadlo několik centimetrů sněhu. Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu, na vedlejších cestách je vrstva uježděného sněhu. V Krkonoších je na vedlejších cestách zhruba šesticentimetrová vrstva ujetého sněhu, silničáři provádějí posyp a pluhování. Motoristům doporučují, aby jízdě věnovali zvýšenou opatrnost

 

Právě se děje

Další zprávy