Ombudsmanka mohla okrádání seniorů zabránit, tvrdí soudkyně

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 3. 2015 15:20
Úřad ochránce práv prý měl dát podnět ke kontrolám v Domově Petruška, jehož šéfka byla nyní odsouzena za okrádání klientů. Tak zásadní problémy jsme tam nenašli, hájí se úřad.
Petra Brožová, kterou poslala soudkyně Petra Benešová za okrádání seniorů na šest let do vězení
Petra Brožová, kterou poslala soudkyně Petra Benešová za okrádání seniorů na šest let do vězení | Foto: Marek Pokorný

Praha - Do neobvykle ostré kritiky úřadu Veřejného ochránce práv (ombudsmana) se pustila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Petra Benešová. Ta řešila případ okrádání seniorů v Domově Petruška v Šestajovicích na okraji Prahy. A provozovatelku "domova hrůzy" Petru Brožovou poslala v pátek na šest let do vězení.

Podle Benešové mohl úřad ombudsmanky Anny Šabatové okrádání klientů zabránit nebo tomu alespoň napomoci. Úřad totiž v lednu 2014 provedl v Petrušce kontrolu, o které vydal i zprávu. A zařízení v ní ostře zkritizoval. Jenže zprávu vydal až koncem května.

"Úřad o těch pochybeních věděl už v den kontroly. Je s podivem, že neprovedl žádný úkon vůči zodpovědným orgánům. Kdyby upozornil třeba krajský úřad, mohlo dojít ke kontrolám, které by třeba některým skutkům (těm, za které je Brožová zatím nepravomocně odsouzena – pozn. red.) zabránily," řekla Benešová.

 Nechtějí hned zavírat

"Kdybychom při té návštěvě došli k tomu, že v tom zařízení dochází k trestné činnosti ve vztahu k důstojnosti či majetku, tak by ochránkyně ihned dala podnět, jako to udělala v jiných případech. Ale z té návštěvy takto akutní zjištění nevyplynulo," argumentuje Marie Lukasová z kanceláře ombudsmanky, která měla kontrolu v Petrušce na starosti.

"My se snažíme nejdříve přimět to zařízení, aby situaci řešilo samo, a až když se to nepodaří, tak samozřejmě dáme podnět," dodala. Až poslední možností je prý navrhnout zavření daného zařízení.

Úřad Veřejného ochránce práv ve zprávě kritizoval zejména omezování osobní svobody klientů, nedostatečnou stravu či celkovou finanční odkázanost na poskytovatele a to, že klienti byli fakticky zavření bez možnosti jakékoliv aktivity.

Brožovou proto jako provozovatelku Domova Petruška vyzval, aby si vyřídila registraci k poskytování sociálních služeb. A aby napravila nedostatky, které odhalil.

Podle Lukasové je navíc otázka, jestli by dřívější nahlášení Krajskému úřadu Středočeského kraje nějak pomohlo. Protože když nakonec ombudsmanka úřadu podnět skutečně dala, odmítl se jím zabývat. "Oznámil, že mu to nepřísluší a předal to pražskému magistrátu," konstatuje Lukasová. Šestajovice přitom leží na území Středočeského kraje.

Pravda však je, že Domov Petruška nerušeně pokračoval až do poloviny srpna, kdy policie zatkla 37letou provozovatelku Petru Brožovou a jejího o 11 let mladšího partnera Jiřího Kunčara a vzala je do vazby.

A pravda také je, že klienty podle obžaloby okrádali více než rok. Přišlo se na to až poté, co dvojice vybrala z účtu jedné seniorky trpící demencí více než milion korun a její známý zjistil, že z něj přestaly chodit platby na nájem.

I banky a nemocnice prý chybovaly

Soudkyně však nekritizovala jen úřad veřejného ochránce práv, ale třeba i zdravotnická zařízení, která do Petrušky posílala klienty a neověřila si, zda má povolení k poskytování sociálních služeb. A nenechala nit suchou ani na bance či úvěrové společnosti.

Banku zkritizovala proto, že v dubnu 2014 umožnila Brožové s Kunčarem vybrat více než milion korun z účtu Jaroslavy J. a jejím pracovníkům to nebylo divné. "Zaráží nás, jak je možné vyplatit milion korun osobě naprosto neoprávněné," podotkla soudkyně.

A stejně tak zkritizovala pracovnice úvěrové firmy, kde si Brožová s Kunčarem vzali půjčky na jména seniorů z Petrušky, kterým sebrali občanské průkazy. A dealerky peníze poskytly, byť je vůbec neviděly.

 

Právě se děje

Další zprávy