Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni

Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni
Barikáda v Černokostelecké ulici ve Strašnicích.
Na barikádě.
Na barikádě pod vlajkou Československa.
Vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš. Uprostřed velitel povstání generál Karel Kutlvašr, vlevo od něj podplukovník František Bürger, vpravo nadporučík Jaromír Nechanský, velitel paraskupiny Platinium-Pewter. Komunisté odsoudili po válce Kutlvašra k mnohaletému žaláři, Nechanského odsoudili ve zmanipulovaném procesu k trestu smrti.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 7. 5. 2020 19:32
Při květnovém povstání proti německým okupantům v květnu 1945 padlo 2898 lidí. Podle historika Jiřího Plachého to bylo na evropském válčišti mezi 5. a 9. květnem 1945, tedy v posledních dnech války, zdaleka nejvíce. "Hrdinové Pražského povstání jsou přesto stále opomíjeni," říká Plachý. Dodejme, že na rozdíl od sovětských vojáků či těch z Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovců.
 

Právě se děje

před 23 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy