Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni

Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni
Barikáda v Černokostelecké ulici ve Strašnicích.
Na barikádě.
Na barikádě pod vlajkou Československa.
Vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš. Uprostřed velitel povstání generál Karel Kutlvašr, vlevo od něj podplukovník František Bürger, vpravo nadporučík Jaromír Nechanský, velitel paraskupiny Platinium-Pewter. Komunisté odsoudili po válce Kutlvašra k mnohaletému žaláři, Nechanského odsoudili ve zmanipulovaném procesu k trestu smrti.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 7. 5. 2020 19:32
Při květnovém povstání proti německým okupantům v květnu 1945 padlo 2898 lidí. Podle historika Jiřího Plachého to bylo na evropském válčišti mezi 5. a 9. květnem 1945, tedy v posledních dnech války, zdaleka nejvíce. "Hrdinové Pražského povstání jsou přesto stále opomíjeni," říká Plachý. Dodejme, že na rozdíl od sovětských vojáků či těch z Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovců.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy