Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni

Obrazem: V Pražském povstání padlo 2898 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni
Barikáda v Černokostelecké ulici ve Strašnicích.
Na barikádě.
Na barikádě pod vlajkou Československa.
Vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš. Uprostřed velitel povstání generál Karel Kutlvašr, vlevo od něj podplukovník František Bürger, vpravo nadporučík Jaromír Nechanský, velitel paraskupiny Platinium-Pewter. Komunisté odsoudili po válce Kutlvašra k mnohaletému žaláři, Nechanského odsoudili ve zmanipulovaném procesu k trestu smrti.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 7. 5. 2020 19:32
Při květnovém povstání proti německým okupantům v květnu 1945 padlo 2898 lidí. Podle historika Jiřího Plachého to bylo na evropském válčišti mezi 5. a 9. květnem 1945, tedy v posledních dnech války, zdaleka nejvíce. "Hrdinové Pražského povstání jsou přesto stále opomíjeni," říká Plachý. Dodejme, že na rozdíl od sovětských vojáků či těch z Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovců.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy