Obrazem: V Pražském povstání padlo 2936 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni

Obrazem: V Pražském povstání padlo 2936 lidí. Přesto jsou i dnes stále opomíjeni
Barikáda v Černokostelecké ulici ve Strašnicích.
Na barikádě.
Na barikádě pod vlajkou Československa.
Vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš. Uprostřed velitel povstání generál Karel Kutlvašr, vlevo od něj podplukovník František Bürger, vpravo nadporučík Jaromír Nechanský, velitel paraskupiny Platinium-Pewter. Komunisté odsoudili po válce Kutlvašra k věznění na doživotí, Nechanského odsoudili ve zmanipulovaném procesu k trestu smrti.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 5. 5. 2021 10:06
Při květnovém povstání proti německým okupantům v květnu 1945 padlo 2936 lidí. Minimálně. Podle historika Jiřího Plachého to bylo na evropském válčišti mezi 5. a 9. květnem 1945, tedy v posledních dnech války, zdaleka nejvíce. "Hrdinové Pražského povstání jsou přesto stále opomíjeni," říká Plachý. Dodejme, že na rozdíl od sovětských vojáků či těch z Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovců.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy