Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Kupujete byt? Nezapomeňte na jeho údržbu

komerční článek
2. 11. 2015 15:45
Buďte připraveni. První výraznou investici totiž můžete očekávat po prvních deseti letech.
Foto: komerční obsah

Ceny nemovitostí i úrokové sazby na úvěry k jejich pořízení jsou na rekordních minimech. Stále více lidí se proto poohlíží po vlastním bydlení. Bohužel jen málokdo si uvědomuje, že zakoupením nemovitosti investice do bydlení rozhodně nekončí. Statistiky hovoří jasně. Potřebu první větší investice můžete očekávat zhruba po deseti letech od výstavby nebo rekonstrukce. Nejčastěji jsou pak spojené s mírou opotřebování domácnosti jako celku, životností vestavěných spotřebičů nebo změnou požadavků na osobní komfort.

Soukromý fond oprav

Náklady spojené s provozem domácnosti vznikají v průběhu času a je třeba se na ně dlouhodobě připravovat. Ve finále se totiž mohou vyšplhat ne na desítky, ale spíše stovky tisíc korun. Při podcenění samotné přípravy jsou následně lidé nuceni řešit nastalou situaci nárazovými spotřebitelskými úvěry, které mají velmi vysoké úrokové sazby, a navíc na ně málokdo dosáhne. Řešení je přitom jednoduché – na výdaje myslet předem a založit si vlastní „fond oprav“, stejně jako to dělají například bytová družstva. Existuje několik finančních produktů, které jsou k tomuto účelu přímo uzpůsobené. Jedním z nejvýhodnějších je bezesporu stavební spoření, které má navíc silnou podporu od státu ve formě garancí a bonusů.

Prevence je výhodnější

„Většina lidí si myslí, že stavební spoření je určené pouze lidem, kteří si plánují koupit nemovitost,“ popisuje Šárka Tomanová, úvěrová specialistka z Českomoravské stavební spořitelny. „My se jim snažíme vysvětlit, že je potřeba plánovat i její následný provoz. Stejně jako si člověk pro sebe platí zdravotní pojištění, měl by ho mít i pro svoji nemovitost ve formě stavebního spoření. Jedná se o formu hygienického návyku, který je ve světě naprosto samozřejmý,“ dodává. Preventivní spoření je samozřejmě výhodné z finančního hlediska: růstu úspor pomáhá státní podpora a úrok od stavební spořitelny. Preventivní spoření však přináší další podstatný efekt: k naspořené hotovosti se připojuje ještě nárok na výhodný úvěr a ten finanční možnosti prakticky zdvojnásobuje.

Nebojte se srovnávat

ČMSS nabízí atraktivní zhodnocení, spolu se státní podporou se mohou zájemci dostat na roční zhodnocení vkladů až 3,5 % (se státní podporou, se zohledněním poplatků a bez daně). Konkrétní částku lze zjistit z přehledné kalkulačky, která je k dispozici na www.cmss.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy