Střídač, baterie, wallbox. Fotovoltaika nejsou jen panely na střeše

Za podpory: innogy_logo_bile_pozadi
30. 6. 2023 9:37
Domácí fotovoltaická elektrárna, to nejsou jenom panely na střeše. Propracovaný systém se do budoucna postará o koordinaci energetických potřeb vašeho domu. První základní radou je využívat co nejvíc vyrobené elektřiny přímo v domě a alespoň částečně tomu uzpůsobit chod domácnosti. Naše infografika vám ukáže jednotlivé prvky fotovoltaického systému a jejich fungování.

Kliknutím na symboly + zobrazíte více.

Každý zájemce o fotovoltaiku by před pořízením fotovoltaické elektrárny měl vše dobře propočítat a případně se poradit s odborníkem. Neexistuje jedno univerzální řešení pro potřeby všech. "Vše je dobré promyslet dopředu a nechat si navrhnout systém i s ohledem na budoucí potřeby. Jde o investici na desítky let dopředu," říká manažer instalačních služeb z innogy Energo Pavel Matoušek.

Každé další rozšíření znamená dodatečné - a zbytečně vysoké - náklady. Je například zbytečné teď instalovat panely, když budu chtít za pět let měnit střechu. Seriózní instalační firma může udělat vstupní obhlídku a doporučit související investice. U starších domů se často na "něco" přijde, instalace solárů bude pravděpodobně vyžadovat i zásah do elektrických rozvodů po domě. Instalační firma také na základě informací o spotřebě domu a dalších dostupných informací navrhne optimální velikost elektrárny.

Do kalkulace by měla vzít v úvahu třeba i zastínění solárního panelu snižuje výrobu celé elektrárny. Stín komína, antény, stromu, okolních domů, to vše omezuje výrobu fotovoltaiky. Čím méně stínů nebo čím kratší doba zastínění, tím vyšší bude výroba fotovoltaiky. Pokud se delšímu stínění nelze vyhnout, dobrá instalační firma si bude vědět rady.

Aktuálně.cz ve spolupráci s Innogy Zdroj: Innogy | Fotografie: Shutterstock, Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy