Ze zahraničí si už zavoláte za české ceny. Nový roaming má ale háček

Jan Úšela Ekonomika Jan Úšela, Ekonomika
2. 2. 2017 10:43
Politici EU se dohodli na konci poplatků za roaming. Dojde k němu letos 15. června. Občané unie včetně Čechů budou nově z ciziny volat nebo psát SMS za ceny, které platí svým operátorům v tuzemsku. Operátoři ale nejspíš začnou hledat cesty, jak konec roamingu beztrestně obcházet.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Letošní letní dovolená by měla přinést jeden výrazný bonus. Svým známým nebo příbuzným budou moci Češi volat ze zahraničí, aniž by si hlídali ceny. Stejnou možnost dostanou všichni obyvatelé zemí EU.

Politici Evropské unie se totiž shodli na tom, že roamingové poplatky definitivně skončí letos 15. června. Místo až tisíců korun, které dosud Češi utráceli za drahé roamingové volání domů nebo za surfování na mobilu v cizině, nezaplatí víc, než kolik běžně dávají svým českým operátorům doma.

Změna, kterou ještě formálně potvrdí Evropský parlament spolu s Radou EU, má ale několik háčků. Evropští operátoři − včetně těch českých − už teď hledají cesty, jak se z výpadku peněz, které jim dosud z roamingu plynuly, "zahojit" jinde.

"Uvažovali jsme o zvýšení datového přídělu našich tarifů při zachování současných cen. Zvýšené náklady spojené s koncem roamingu mohou ale tento náš krok oddálit," řekl Hospodářským novinám zástupce jednoho ze tří největších českých operátorů, který si nepřál být jmenován.

"U neomezených tarifů roamingová regulace operátorovi umožní, aby zákazníkům při pobytu v jiné členské zemi třeba dovolil spotřebovat jen nižší množství dat," říká Ondřej Malý, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu, a dává tak příklad, kde operátoři budou moci kompenzovat výpadek příjmů z roamingu.

Jak klesnou ceny, které si operátoři mezi sebou účtují

Od 15. června má pro velkoobchodní ceny platit strop 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat - ta se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022 (konkrétně na šest eur od ledna 2018, na 4,5 eura od ledna 2019, na 3,5 eura od ledna 2020, na tři eura od ledna 2021).

Zatím přitom není zcela jasné, jak by měl obcházení konce roamingu hlídat Český telekomunikační úřad. A zda bude moci místní operátory pokutovat třeba za to, že začnou nabízet dražší a méně výhodné roamingové tarify vedle těch "neroamingových". Regulátor trhu se zatím se zněním unijní dohody, která je stará jen několik hodin, teprve seznamuje.

Operátoři se obávají také toho, že čeští zákazníci začnou nakupovat telekomunikační služby v levnější evropské cizině a za regulované evropské ceny budou s polskými nebo rakouskými tarify volat a surfovat ze svého domova v České republice. "Již schválená pravidla by ale měla podobným snahám zamezit," namítá mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Operátoři totiž budou moci sledovat pobyt svých SIM karet v zahraničí a zjednodušeně řečeno, pokud bude karta více v zahraničí než "doma", pak budou moci doúčtovat vyšší ceny.

Evropská unie začala s regulací roamingu už v roce 2007, od té doby klesly ceny volání, SMS i dat o devadesát procent.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy