Ze zahraničí si už zavoláte za české ceny. Nový roaming má ale háček

Jan Úšela Ekonomika Jan Úšela, Ekonomika
2. 2. 2017 10:43
Politici EU se dohodli na konci poplatků za roaming. Dojde k němu letos 15. června. Občané unie včetně Čechů budou nově z ciziny volat nebo psát SMS za ceny, které platí svým operátorům v tuzemsku. Operátoři ale nejspíš začnou hledat cesty, jak konec roamingu beztrestně obcházet.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Letošní letní dovolená by měla přinést jeden výrazný bonus. Svým známým nebo příbuzným budou moci Češi volat ze zahraničí, aniž by si hlídali ceny. Stejnou možnost dostanou všichni obyvatelé zemí EU.

Politici Evropské unie se totiž shodli na tom, že roamingové poplatky definitivně skončí letos 15. června. Místo až tisíců korun, které dosud Češi utráceli za drahé roamingové volání domů nebo za surfování na mobilu v cizině, nezaplatí víc, než kolik běžně dávají svým českým operátorům doma.

Změna, kterou ještě formálně potvrdí Evropský parlament spolu s Radou EU, má ale několik háčků. Evropští operátoři − včetně těch českých − už teď hledají cesty, jak se z výpadku peněz, které jim dosud z roamingu plynuly, "zahojit" jinde.

"Uvažovali jsme o zvýšení datového přídělu našich tarifů při zachování současných cen. Zvýšené náklady spojené s koncem roamingu mohou ale tento náš krok oddálit," řekl Hospodářským novinám zástupce jednoho ze tří největších českých operátorů, který si nepřál být jmenován.

"U neomezených tarifů roamingová regulace operátorovi umožní, aby zákazníkům při pobytu v jiné členské zemi třeba dovolil spotřebovat jen nižší množství dat," říká Ondřej Malý, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu, a dává tak příklad, kde operátoři budou moci kompenzovat výpadek příjmů z roamingu.

Jak klesnou ceny, které si operátoři mezi sebou účtují

Od 15. června má pro velkoobchodní ceny platit strop 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat - ta se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022 (konkrétně na šest eur od ledna 2018, na 4,5 eura od ledna 2019, na 3,5 eura od ledna 2020, na tři eura od ledna 2021).

Zatím přitom není zcela jasné, jak by měl obcházení konce roamingu hlídat Český telekomunikační úřad. A zda bude moci místní operátory pokutovat třeba za to, že začnou nabízet dražší a méně výhodné roamingové tarify vedle těch "neroamingových". Regulátor trhu se zatím se zněním unijní dohody, která je stará jen několik hodin, teprve seznamuje.

Operátoři se obávají také toho, že čeští zákazníci začnou nakupovat telekomunikační služby v levnější evropské cizině a za regulované evropské ceny budou s polskými nebo rakouskými tarify volat a surfovat ze svého domova v České republice. "Již schválená pravidla by ale měla podobným snahám zamezit," namítá mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Operátoři totiž budou moci sledovat pobyt svých SIM karet v zahraničí a zjednodušeně řečeno, pokud bude karta více v zahraničí než "doma", pak budou moci doúčtovat vyšší ceny.

Evropská unie začala s regulací roamingu už v roce 2007, od té doby klesly ceny volání, SMS i dat o devadesát procent.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy