Ze zahraničí si už zavoláte za české ceny. Nový roaming má ale háček

Jan Úšela Ekonomika Jan Úšela, Ekonomika
2. 2. 2017 10:43
Politici EU se dohodli na konci poplatků za roaming. Dojde k němu letos 15. června. Občané unie včetně Čechů budou nově z ciziny volat nebo psát SMS za ceny, které platí svým operátorům v tuzemsku. Operátoři ale nejspíš začnou hledat cesty, jak konec roamingu beztrestně obcházet.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Letošní letní dovolená by měla přinést jeden výrazný bonus. Svým známým nebo příbuzným budou moci Češi volat ze zahraničí, aniž by si hlídali ceny. Stejnou možnost dostanou všichni obyvatelé zemí EU.

Politici Evropské unie se totiž shodli na tom, že roamingové poplatky definitivně skončí letos 15. června. Místo až tisíců korun, které dosud Češi utráceli za drahé roamingové volání domů nebo za surfování na mobilu v cizině, nezaplatí víc, než kolik běžně dávají svým českým operátorům doma.

Změna, kterou ještě formálně potvrdí Evropský parlament spolu s Radou EU, má ale několik háčků. Evropští operátoři − včetně těch českých − už teď hledají cesty, jak se z výpadku peněz, které jim dosud z roamingu plynuly, "zahojit" jinde.

"Uvažovali jsme o zvýšení datového přídělu našich tarifů při zachování současných cen. Zvýšené náklady spojené s koncem roamingu mohou ale tento náš krok oddálit," řekl Hospodářským novinám zástupce jednoho ze tří největších českých operátorů, který si nepřál být jmenován.

"U neomezených tarifů roamingová regulace operátorovi umožní, aby zákazníkům při pobytu v jiné členské zemi třeba dovolil spotřebovat jen nižší množství dat," říká Ondřej Malý, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu, a dává tak příklad, kde operátoři budou moci kompenzovat výpadek příjmů z roamingu.

Jak klesnou ceny, které si operátoři mezi sebou účtují

Od 15. června má pro velkoobchodní ceny platit strop 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat - ta se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022 (konkrétně na šest eur od ledna 2018, na 4,5 eura od ledna 2019, na 3,5 eura od ledna 2020, na tři eura od ledna 2021).

Zatím přitom není zcela jasné, jak by měl obcházení konce roamingu hlídat Český telekomunikační úřad. A zda bude moci místní operátory pokutovat třeba za to, že začnou nabízet dražší a méně výhodné roamingové tarify vedle těch "neroamingových". Regulátor trhu se zatím se zněním unijní dohody, která je stará jen několik hodin, teprve seznamuje.

Operátoři se obávají také toho, že čeští zákazníci začnou nakupovat telekomunikační služby v levnější evropské cizině a za regulované evropské ceny budou s polskými nebo rakouskými tarify volat a surfovat ze svého domova v České republice. "Již schválená pravidla by ale měla podobným snahám zamezit," namítá mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Operátoři totiž budou moci sledovat pobyt svých SIM karet v zahraničí a zjednodušeně řečeno, pokud bude karta více v zahraničí než "doma", pak budou moci doúčtovat vyšší ceny.

Evropská unie začala s regulací roamingu už v roce 2007, od té doby klesly ceny volání, SMS i dat o devadesát procent.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy