Sleva na dítě se zvýší o 200 až 300 korun, shodla se koalice

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2014 11:20
Lidovci chtěli zvýšit daňovou slevu na druhé a další dítě výrazně více, než navrhovalo ministerstvo financí. Výsledná částka je kompromisem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Daňová sleva na dítě se zvýší více, než před dvěma týdny navrhlo ministerstvo financí. Za druhé dítě by si rodič mohl odečíst z daní o 200 korun měsíčně více oproti nynějšku, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více. Dohodla se na tom dnes koaliční rada.

Podpora rodin s dětmi je jednou z priorit současné vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. O zvýšení daňové slevy hovoří už prosincová koaliční smlouva, výrazně jej prosazovali hlavně lidovci.

Podle úterní dohody, kterou ovšem ještě musí schválit vláda a především Parlament, by na první dítě zůstala daňová sleva v dosavadní výši 1117 korun měsíčně. Na druhé dítě by se zvýšila na 1317 korun měsíčně, na třetí a každé další dítě případně na 1417 korun.

Rodina se dvěma dětmi by si tak oproti současnému stavu mohla polepšit až o 2400 korun ročně.

Kompromisní částka

V návrhu daňových změn, který v polovině května do připomínkového řízení, navrhovalo ministerstvo financí zvýšení slevy na druhé dítě jen o sto korun měsíčně, stejně jako na každé další dítě.

Lidovci navrhovali, aby se během tří let sleva na druhé dítě postupně zvýšila až o 500 korun měsíčně. Na třetí a další dítě by měla stoupnout dokonce o 900 korun.

Podle místopředsedů KDU-ČSL Mariana Jurečky a Jana Bartoška se koalice dohodla také na růstu slevy v následujících letech podle návrhu lidovců. Na druhé dítě by sleva měla postupně stoupnout o 200, 300 a 500 korun, na třetí a další dítě o 300, 600 a 900 korun.

Další růst slevy ale zástupci ANO a ČSSD nepotvrdili. "Já to beru, že se bavíme o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu nemůžeme. Je tedy pravda, že jsme odsouhlasili navýšení o 200 a 300 korun," říká ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podle lidovců by si státní rozpočet pohoršil v příštím roce o 0,9 miliardy korun. Pokud by prošlo plné zvýšení, v roce 2017 by se jednalo o 2,5 miliardy korun. Do výpočtů je ovšem zahrnuta i očekávaná zvýšená spotřeba domácností.

Bonus zatím zůstává

Maximální výši takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – ministerstvo financí zvyšovat nechce. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Daňový bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy - za letošní rok tedy 51 000 korun.

Ne pro živnostníky s paušály

Slevu na dítě (ani na vyživovanou manželku či manžela) si zřejmě nadále nebudou moci odečíst podnikatelé, pokud uplatňují takzvané výdajové paušály a součet dílčích základů daně s využitím paušálů je vyšší než 50 procent celkového základu daně.

O tyto slevy přišli živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) počínaje příjmy za rok 2013 po rozhodnutí předchozí vlády Petra Nečase. Nynější náměstkyně ministra pro oblast daní Simona Hornochová považovala toto omezení za nesystémové a v rozporu s vládní snahou podporovat rodiny s dětmi.

Na druhou stranu podnikatelům - alespoň podle koaliční dohody z minulého týdne - zůstane základní daňová sleva na poplatníka. Ministerstvo původně navrhovalo, že "kompenzací" za vrácení slev na dítě a manželku bude právě ztráta základní slevy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy