Sleva na dítě se zvýší o 200 až 300 korun, shodla se koalice

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2014 11:20
Lidovci chtěli zvýšit daňovou slevu na druhé a další dítě výrazně více, než navrhovalo ministerstvo financí. Výsledná částka je kompromisem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Daňová sleva na dítě se zvýší více, než před dvěma týdny navrhlo ministerstvo financí. Za druhé dítě by si rodič mohl odečíst z daní o 200 korun měsíčně více oproti nynějšku, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více. Dohodla se na tom dnes koaliční rada.

Podpora rodin s dětmi je jednou z priorit současné vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. O zvýšení daňové slevy hovoří už prosincová koaliční smlouva, výrazně jej prosazovali hlavně lidovci.

Podle úterní dohody, kterou ovšem ještě musí schválit vláda a především Parlament, by na první dítě zůstala daňová sleva v dosavadní výši 1117 korun měsíčně. Na druhé dítě by se zvýšila na 1317 korun měsíčně, na třetí a každé další dítě případně na 1417 korun.

Rodina se dvěma dětmi by si tak oproti současnému stavu mohla polepšit až o 2400 korun ročně.

Kompromisní částka

V návrhu daňových změn, který v polovině května do připomínkového řízení, navrhovalo ministerstvo financí zvýšení slevy na druhé dítě jen o sto korun měsíčně, stejně jako na každé další dítě.

Lidovci navrhovali, aby se během tří let sleva na druhé dítě postupně zvýšila až o 500 korun měsíčně. Na třetí a další dítě by měla stoupnout dokonce o 900 korun.

Podle místopředsedů KDU-ČSL Mariana Jurečky a Jana Bartoška se koalice dohodla také na růstu slevy v následujících letech podle návrhu lidovců. Na druhé dítě by sleva měla postupně stoupnout o 200, 300 a 500 korun, na třetí a další dítě o 300, 600 a 900 korun.

Další růst slevy ale zástupci ANO a ČSSD nepotvrdili. "Já to beru, že se bavíme o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu nemůžeme. Je tedy pravda, že jsme odsouhlasili navýšení o 200 a 300 korun," říká ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podle lidovců by si státní rozpočet pohoršil v příštím roce o 0,9 miliardy korun. Pokud by prošlo plné zvýšení, v roce 2017 by se jednalo o 2,5 miliardy korun. Do výpočtů je ovšem zahrnuta i očekávaná zvýšená spotřeba domácností.

Bonus zatím zůstává

Maximální výši takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – ministerstvo financí zvyšovat nechce. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Daňový bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy - za letošní rok tedy 51 000 korun.

Ne pro živnostníky s paušály

Slevu na dítě (ani na vyživovanou manželku či manžela) si zřejmě nadále nebudou moci odečíst podnikatelé, pokud uplatňují takzvané výdajové paušály a součet dílčích základů daně s využitím paušálů je vyšší než 50 procent celkového základu daně.

O tyto slevy přišli živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) počínaje příjmy za rok 2013 po rozhodnutí předchozí vlády Petra Nečase. Nynější náměstkyně ministra pro oblast daní Simona Hornochová považovala toto omezení za nesystémové a v rozporu s vládní snahou podporovat rodiny s dětmi.

Na druhou stranu podnikatelům - alespoň podle koaliční dohody z minulého týdne - zůstane základní daňová sleva na poplatníka. Ministerstvo původně navrhovalo, že "kompenzací" za vrácení slev na dítě a manželku bude právě ztráta základní slevy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy