Pivo bude od ledna dražší. Prazdroj následují ostatní

jem
30. 11. 2009 17:31
Většina pivovarů reaguje na zvýšení cen Plzeňského prazdroje shodně - zdražují také

Praha - Téměř všechny střední a velké české pivovary od 1. ledna zdraží pivo. Reagují tak na zdražení Plzeňského prazdroje, který má na českém trhu zhruba poloviční podíl.

Plzeňský prazdroj zdražuje o 4,6 procenta, což se na konečné ceně piva projeví zdražením o šedesát haléřů až korunu za jeden půllitr.

Vedení pivovaru zdražením podle ČTK pouze kompenzuje zvýšení DPH a spotřební daně. "Třiatřicetiprocentní nárůst spotřební daně nemůže žádný pivovar utlumit v nákladech," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Zdražení se určitě projeví na cenách sudového piva, lahvového by se ale dotknout nemuselo. Současné ceny možná udrží velké obchodní řetězce, které mají ve vyjednávání s dodavateli silnou vyjednávací pozici.

Stejný postup jako Prazdroj zvolí od ledna výrobci piva ze skupiny Heineken. "Ceny piva se zvýší v souvislosti s vyšší spotřební daní a DPH o zhruba 4,6 procenta," řekla mluvčí skupiny Kateřina Eliášová. Přesně o nárůst spotřební daně a DPH zdraží také Budějovický Budvar. "Vzhledem k tomu, že se daň přepočítává na stupně, bude zdražení u ležáku samozřejmě jiné, než u desetistupňového piva," řekl vysvětlil mluvčí Budvaru Petr Samec. Nealkoholické pivo firma nezdraží.

Nejmenší pivovary cenu zachovají

Staropramen, který je dvojkou na českém trhu, se k případnému zdražení zatím nevyjádřil. "Momentálně probíhá komunikace s našimi zákazníky. Vyjádření médiím tak můžeme poskytnout až poté, kdy bude dokončena. To bude v druhé polovině prosince," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Pavel Barvík.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Pivo od ledna zdraží. Půllitr Plzně až o korunu
Světová dvojka na trhu s pivem hlásí zisk 1,92 miliard

Zdražení již potvrdily také pivovary Bernard, Pernštejn, Černá Hora, Primátor, Nymburk, Svijany a Rohovec. Naopak nejmenší výrobci piva v ČR, například restaurační pivovary, od ledna většinou zdražení nechystají.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy