Pivo od ledna zdraží. Půllitr Plzně až o korunu

ČTK ČTK
27. 11. 2009 19:14
Příčinou je vyšší spotřební daň Janotova balíčku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prazdroj.cz

Plzeň - Plzeňský Prazdroj zdraží od ledna pivo v průměru o 4,6 procenta. U většiny piv se cena zvýší o 60 haléřů až korunu na půllitru.

Největší český výrobce piva tak podle svého vedení pouze do nových promítl zvýšenou spotřební daň a DPH. Pivovar je jedničkou v ČR s polovičním podílem na trhu.

Restaurace v Plzni budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny mírně více. Shodně očekávají mírný úbytek hostů.

Cena sudové desítky Gambrinus, nejprodávanějšího českého piva, se od ledna zvýší o 60 haléřů na půllitru na 13,50 Kč. Sudový Pilsner Urquell, prémiové pivo, od Nového roku nezdraží, a cena z pivovaru tak zůstane na 20,90 Kč za půllitr.

Informaci o změně cen dostali či v nejbližší době dostanou obchodní partneři pivovaru. Nový ceník vstoupí v platnost k 1. lednu 2010.

Prazdroj zdražit může, Budvar ne

"Třiatřicetiprocentní nárůst spotřební daně nemůže žádný pivovar utlumit v nákladech," řekl dnes ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Podle něj postihne zdražení všechna sudová piva, ale u lahvových se může stát, že jim obchodní řetězce řeknou: zdražovat nebudete, což prý už stalo Budvaru a přerovským pivovarům.

Zdražení Prazdroje a dalších dvou až tří výrobců budou ale podle Veselého řetězce respektovat, protože tato piva ve svých regálech potřebují.

Skupina Plzeňský Prazdroj už letos jednou zvedla ceny. Zdražení se od listopadu dotklo pětiny prodávaného sortimentu. Půllitr sudového Pilsner Urquell zdražil o korunu na 20,90 Kč, podražily obě jedenáctky, například lahvový Excelent o korunu na 11,90 Kč, i nealkoholický Birell.

Zvýšení cen se nedotklo sudové ani lahvové desítky Gambrinus. "U všech zdražovaných značek jde v průměru o jednoprocentní nárůst, což dorovnává průměrnou roční inflaci v ČR," uvedl v polovině října mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy