Dramatický krok vlády USA: Převzala hypoteční obry

Red Eko
8. 9. 2008 8:20
Správou Freddie Mac a Fannie Mae chce uklidnit trh
Foto: Reuters

Washington - Americká vláda se rozhodla převzít kontrolu nad problémovými hypotéčními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae.

Od Američanů je to radikální krok, který by mohl značně přispět k odvrácení krize na globálním finančním trhu, napsala v neděli agentura Reuters.

Ztráty Freddie Mac a Fannie Mae za poslední rok dosáhly necelých 14 miliard dolarů, což americkou vládu znepokojilo. "Naše ekonomika a naše trhy se nezotaví, dokud nebude korekce na hypotéčním trhu za námi," prohlásil ministr financí Henry Paulson.

Zároveň upozornil, že obě agentury jsou příliš velké a příliš zasahují do finančního systému USA a jejich kolaps by mohl způsobit zmatek na finančních trzích po celém světě.

"Vláda něco musela udělat," řekl pro agenturu Reuters Peter Goldman, ředitel Front Barnett Associates. "Cokoli, co eliminuje nejistotu na úvěrovém trhu, je dobré."

Obě společnosti přejdou pod správu Federální agentury pro financování bydlení do té doby, než se stabilizují. Ministerstvo financí v nich také získá podíl. Rozhodnutí americké vlády podpořil i šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke: "Tyto nezbytné kroky pomohou posílit americký trh s hypotékami a zajistit stabilitu na našich finančních trzích."

Freddie Mac a Fannie Mae vlastní nebo garantují prakticky polovinu všech hypotečních úvěrů vydaných v USA. Celkový objem těchto úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z čehož na tyto dvě agentury připadá přibližně pět bilionů dolarů.

Čtěte více:
Hypoteční krize v USA vrcholí. Vláda uklidňuje trh

 

Právě se děje

před 23 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy