O vklady nepřijdete, ukázal test. Banky v Česku přežijí

Petr Kučera Petr Kučera
23. 2. 2010 11:52
ČNB: Tuzemské banky jsou připraveny i na dva velmi špatné roky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bankovní sektor v České republice by nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého ekonomického vývoje v následujících dvou letech. Vyplývá to z nejnovějších zátěžových testů provedených Českou národní bankou.

"Kapitálová vybavenost celého odvětví neklesá pod požadované minimum osmi procent ani v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři zhoršení vývoje ekonomik," řekl hlavní expert ČNB pro oblast finanční stability Jan Frait.

"Zahraniční pozorovatelé jsou překvapeni tím, jak málo byl domácí bankovní sektor dosud zasažen globální finanční krizí a následnou recesí. Z našeho pohledu je důležité, že zůstává ziskový a do dalšího období vstupuje dobře kapitalizovaný," dodal Frait.

Ke konci listopadu 2009 činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru jako celku 13,41 procent a žádná z bank nevykazovala hodnotu pod 10 procent.

Rizika pro finanční stabilitu v České republice nicméně podle ČNB zůstávají i pro následující dva roky nadále vysoká. Tím hlavním je obnovení recese v Evropě.

Dalším výrazným rizikem vyplývajícím z aktuálního fiskálního vývoje v některých evropských zemích je potenciální ztráta důvěry finančních trhů ve schopnost vlád rostoucí státní dluhy financovat.

"Zvolené zátěžové scénáře tato rizika zachycují. Rostoucí ztráty z nesplácených úvěrů a slabší provozní zisky plynoucí z případného nepříznivého ekonomického vývoje v ČR by mohly vyústit ve ztrátové hospodaření u některých bank," řekl Frait.

Několika bankám by pak mohla kapitálová přiměřenost klesnout pod zmíněných osm procent a akcionáři by byli nuceni posílit jejich kapitál. V nejpesimističtějším scénáři by však šlo "jen" o celkem zhruba 13 miliard korun, tedy o téměř tři miliardy méně, než naznačovaly poslední zveřejněné výsledky zátěžových testů bank, zveřejněné v červnu loňského roku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy