O Kalouskovy dluhopisy byl menší zájem než na podzim

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
1. 6. 2012 15:59
Zájemci si letos objednali spořicí dluhopisy za 15,9 miliardy korun
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Jan Langer

Praha - O jarní emisi spořicích státních dluhopisů byl nižší zájem než při pilotní emisi vloni na podzim. Zájemci si letos objednali dluhopisy za 15,9 miliardy korun.

Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva financí zveřejněných po skončení upisovacího období.

Prodej jarní emise začal 10. května a skončil ve čtvrtek 31. května. Dluhopisy musí investoři uhradit do 7. června, cenné papíry pak ministerstvo vydá 12. června.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se tak ministerstvu podařilo splnit plán, podle kterého chtěl úřad prodat dluhopisy za deset až 20 miliard korun. "S výsledkem jsme proto spokojeni a emisi plánujeme zopakovat na podzim," řekl již dříve ministr.

Ministerstvo nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a nově také sedmiletý protiinflační dluhopis. Podrobnější statistiky zveřejní úřad po 7. červnu. 

Již na začátku tohoto týdne nicméně ministerstvo předběžně uvedlo, že největší zájem je o "nejkratší" ze čtyř nabízených dluhopisů. Na diskontovaný dluhopis na 1,5 roku připadla zhruba polovina objednávek, naopak s velkým zájmem se nesetkala letošní novinka - protiinflační dluhopis na sedm let. O ten má zájem jen zhruba desetina investorů.

Na podzim se vyprodaly za týden

První letošní emise se shledala s menším zájmem než pilotní, která proběhla na podzim minulého roku. Tehdy ministerstvo předpokládalo, že prodá dluhopisy za 10 miliard korun, nakonec si investoři během jediného týdne objednali dluhopisy za více jak 20 miliard korun.

Hong Kong zdobí zlatá prasátka. Symbol nadchházejícího Nového čínského roku.
Hong Kong zdobí zlatá prasátka. Symbol nadchházejícího Nového čínského roku. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Jeden penzijní fond porazil celý trh, další sám sebe
Státní podpora ke spořicím účtům? Osmina Čechů se plete
Stavební spoření: Nové omezení se týká i starších smluv

Pro jarní emisi se přitom rozšířil okruh možných majitelů.

První spořicí státní dluhopisy na podzim minulého roku si mohly pořídit pouze domácí nebo zahraniční fyzické osoby, občanská sdružení, odborové organizace, nadace nebo nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, registrované církve nebo náboženské společnosti.

Na jaře k nim mohly nově přibýt také obce, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, stavovské komory, profesní organizace nebo třeba veřejnoprávní instituce jako Česká televize nebo Český rozhlas.

Okruh možných zájemců ale nebyl rozšířen u nového protiinflačního dluhopisu, ten si při jeho premiéře mohly pořídit jen fyzické osoby nebo občanská sdružení.

 

Právě se děje

Další zprávy